Poz. 658

UCHWAŁA NR XXIII/188/2000

RADY MIEJSKIEJ W LUBANIU

z dnia 14 lipca 2000 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usługowo-mieszkaniowego położonego w Lubaniu przy ul. Zgorzeleckiej

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 z późn. zm.), a także uchwały nr XII/100/99 Rady Miejskiej w Lubaniu z dnia 28.09.1999 r. Rada Miejska w Lubaniu uchwala, co następuje:

 

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Lubania obejmujący następujące tereny:

a) część działki nr 7 AM 10 Obr.I,

b) część działki nr 3 AM 10 Obr.I,

c) część działki nr 5 AM 10 Obr.I,

d) część działki nr 6 AM 10 Obr.I,

w granicach określonych w rysunku planu, stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Przedmiotem planu jest ustalenie:

a) przeznaczenia terenu oraz linii rozgraniczających terenów o różnych funkcjach,

b) linii rozgraniczających ulic i placów publicznych,

c) zasad obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

d) zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu,

e) zasad podziału na działki budowlane,

f) szczegółowych warunków zagospodarowania terenu, wynikających z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi.

2. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1, składają się zasady zagospodarowania terenu, określone w rozdziale 2 niniejszej uchwały.

3. Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

a) planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,

b) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

c) terenie – należy przez to rozumieć część obszaru objętego ustaleniami znajdującego się w granicach opracowania,

d) funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć podstawową funkcję terenu, określoną dla wydzielonych części obszaru objętego planem,

e) uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie mieszkańców albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza, wód i gleb, hałas, wibracje.

4. Na rysunku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego za obowiązujące uznaje się ustalenia dotyczące zagospodarowania terenów w granicach linii rozgraniczających tych terenów o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania, oznaczone odpowiednimi symbolami literowymi.

R o z d z i a ł 2

Zasady zagospodarowania terenu

§ 3

1. Przedmiotem planu miejscowego są ww. tereny, przeznaczone na cele kultu religijnego wraz z mieszkalnictwem oraz tereny obsługi komunikacji. Tereny te przeznacza się pod zagospodarowanie terenu oraz realizację obiektów i urządzeń, o funkcjach oznaczonych następującymi symbolami:

a) UKs/MN – teren usług sakralnych wraz z zabudową mieszkaniową – plebanią,

b) KS – teren obsługi komunikacji samochodowej – parkingi,

c) KL – teren komunikacji samochodowej,

d) KP – teren komunikacji pieszej,

d) ZI – teren zieleni izolacyjnej.

2. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania oznacza się na rysunku planu jako linie ciągłe.

3. Określone w planie miejscowym funkcje terenów wskazują na podstawowy, ustalony w planie sposób użytkowania terenów; istnieje możliwość wprowadzenia w ich obręb funkcji uzupełniających, nie kolidujących z funkcją podstawową i nie zmieniających charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

§ 4

1. Dla terenu ozn. symb. D 70 UKs/MN ustala się jako użytkowanie podstawowe – obiekty sakralne wraz z zabudową mieszkaniową (plebania),

2. Dla terenu ozn. symb. D 71 KS ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny komunikacji samochodowej – parkingi,

3. Dla terenu ozn. symb. D 72 KL ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny komunikacji drogowej – ulica lokalna,

4. Dla terenu ozn. symb. D 73 KP ustala się jako użytkowanie podstawowe – tereny komunikacji pieszej (pasaże, place),

5. Dla terenu ozn. symb. 74 ZI ustala się jako użytkowanie podstawowe – zieleń izolacyjną.

§ 5

1. Ustala się następujące zasady kształtowania zabudowy na terenach budowlanych:

a) zabudowa związana z kultem religijnym będzie realizowana w formie kompleksu, dominującego w skali pobliskiego osiedla mieszkaniowego; obiekt ten powinien nawiązywać do konfiguracji terenu oraz wzbogacić panoramę miasta jako lokalna dominanta architektoniczna; zaleca się stosowanie dachów stromych nawiązujących do lokalnych tradycji;

b) otoczenie kościoła zagospodarowane będzie z wprowadzeniem zieleni towarzyszącej i ogrodzenia nawiązującego do bryły kościoła.

§ 6

Wyznacza się wydzielenie działki budowlanej na terenie opracowania obejmującej teren D 70 UKs/MN z przeznaczeniem pod kościół, a także tereny związane z obsługą kościoła D 71 KS i D 74 ZI (załącznik nr 2).

§ 7

1. Ustala się, że uzbrojenie terenów budowlanych będzie realizowane kompleksowo w powiązaniu z istniejącymi miejskimi systemami uzbrojenia technicznego, a także z wyprzedzeniem realizacji obiektów kubaturowych.

2. Dla zaopatrzenia w wodę ustala się powiązanie terenu objętego ustaleniami planu z układem miejskich sieci wodociągowych.

3. Ustala się, że odprowadzanie i unieszkodliwianie ścieków poprzez powiązanie terenu jw. z miejskim systemem kanalizacji sanitarnej przy pomocy uzupełniającego układu sieci kanalizacyjnej.

4. Ustala się, że zaopatrzenie w ciepło uzyskanie będzie z indywidualnego źródła ciepła stosującego paliwa ekologiczne lub pozyskiwanie ciepła z kotłowni zdalaczynnych.

5. Ustala się, że zaopatrzenie w gaz realizowane będzie poprzez powiązanie z miejskimi gazociągami niskiego ciśnienia.

6. Ustala się, że zaopatrzenie w energię elektryczną terenu odbywać się będzie z istniejących i projektowanych sieci i urządzeń elektroenergetycznych.

7. Ustala się, że zaopatrzenie w sieci telekomunikacyjne odbywać się będzie poprzez podłączenie terenu do istniejącego lokalnego systemu kablowej sieci telefonicznej, powiązanej z miejskim systemem telekomunikacji.

§ 8

1. Ustala się powiązanie terenu z komunikacją miejską poprzez podstawowy układ drogowy terenów osiedla domów jednorodzinnych – ul. Fabryczna, Zgorzelecka, poprzez ulicę lokalną, której przebieg określony jest na rysunku planu. Układ ten tworzy ulica lokalna L1/2, o szerokości 2 x 3,0 m, z chodnikami obustronnymi z utrzymaniem linii rozgraniczających o szerokości 15 m.

2. Ustala się możliwość powiązania terenu z komunikacją miejską drogą krajową 356 poprzez teren oznaczony symbolem D 71 KS lub poprzez teren oznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego Lubania symbolem D 27 KS, działka 8/1 AM 10 Obręb I.

3. Korekty elementów istniejącego układu komunikacyjnego mogą być dokonywane w projektach technicznych budowy i modernizacji dróg i ulic, zaś ewentualne poszerzenie ulic może się odbywać wyłącznie za zgodą właścicieli gruntów, których poszerzenie dotyczy.

§ 9

Na terenie objętym planem, ze względu na jego położenie w sąsiedztwie drogi krajowej, która wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze i zdrowie ludzi, lokalizuje się w jej sąsiedztwie pas zieleni izolacyjnej. Pas ten powinien być odpowiednio zagospodarowany, m.in. w postaci urządzeń, stanowiących ekran akustyczny.

R o z d z i a ł 3

Przepisy końcowe

§ 10

Ustala się stawkę procentową o wysokości 0%, służącą naliczaniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz.139 z późniejszymi zmianami).

§ 11

Na terenie objętym planem, stanowiącym treść niniejszej uchwały, tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Lubań uchwalonego przez Miejską Radę Narodową uchwałą nr V/14/88 z dnia 15.12.88 r. ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Województwa Jeleniogórskiego Nr 16 z dnia 30.12.88 r. oraz zmiany zatwierdzonej uchwałą Rady Miasta Lubań nr XLV/328/97 w dniu 30.06.1997 r. ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Województwa Jeleniogórskiego Nr 50, poz. 105 z dnia 10.09.97 r. dotyczącego zmiany obszaru oznaczonego symbolem D 66 MN.

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta Lubań.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

MARIAN KWOLIK

 

Załącznik nr 1 do uchwały nr XXIII/188/2000 Rady Miejskiej w Lubaniu z dnia 14 lipca 2000 r.

Załącznik nr 2 do uchwały nr XXIII/188/2000 Rady Miejskiej w Lubaniu z dnia 14 lipca 2000 r.