Poz. 631

UCHWAŁA NR XVIII/210/2000

RADY GMINY OŁAWA

z dnia 18 sierpnia 2000 r.

w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Marcinkowice (część działki nr 230/24)

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 13 z 1996 r., poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15/99, poz. 139 z późn. zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XI/118/99 Rady Gminy Oława z dnia 29 października 1999 r. (teren "B") Rada Gminy Oława uchwala:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Marcinkowice, stanowiącego część działki nr 230/24, o powierzchni ok. 7 ha, utworzonej w wyniku podziału działki nr 230/22 i przeznaczonej na obsługę podróżnych (stacja paliw, zajazd, parking) oraz usługi rzemieślnicze.

Ustalenia ww. planu zostają wyrażone w postaci:

1) rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały i określającego (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

Rysunek planu obowiązuje w zakresie oznaczonych funkcji terenu, linii rozgraniczających, linii zabudowy oraz elementów zagospodarowania terenu opisanych w legendzie.

2) zasad zagospodarowania terenu określonych w rozdziale II niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu winny każdorazowo zawierać ogólne i szczegółowe ustalenia niniejszego planu.

3) zasad uzbrojenia terenu, określonych w rozdziale III niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

- zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,

4) zasad ochrony środowiska określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):

- szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

§ 2

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie - należy przez to rozumieć ustalenia planu miejscowego, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:2000, z oznaczonymi graficznie funkcjami terenów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

3) terenie - należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunku planu jw. liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.

R o z d z i a ł II

Zasady zagospodarowania terenu

§ 3

Przeznaczenie terenu.

Teren części działki nr 230/24, będącej przedmiotem opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznacza się na:

§ 4

Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.

1. Inwestowanie na terenie objętym planem będzie poprzedzone:

2. Ustala się, że na całym terenie opracowania zabudowa będzie miała wysokość 1-2 kondygnacji, ewentualnie z kondygnacją w dachu. Zaleca się dachy strome, kryte dachówką lub materiałami dachówkopodobnymi. Architektura nawiązująca do otoczenia charakterem, gabarytami i zastosowanymi materiałami. Budynki bez podpiwniczenia.

Budynki należy sytuować na działkach zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 140).

Potrzebna ilość miejsc postojowych - na działkach własnych użytkowników terenu.

3. Ustalenia szczegółowe dla poszczególnych terenów.

- KSp 1 - Teren parkingu. Dojazd z drogi KD 1. Na terenie parkingu usytuowany jest słup istniejącej linii napowietrznej średniego napięcia.

- KSp 2 - Teren parkingu. Dojazd z drogi KD 1. Na terenie parkingu usytuowany jest słup istniejącej linii napowietrznej średniego napięcia.

- KSu - Teren stacji paliw. Dojazd z drogi KD 1. Nieprzekraczalna linia zabudowy od krawędzi jezdni drogi krajowej Wrocław - Opole - 40 m. Możliwe usługi towarzyszące - handel, gastronomia, myjnia itp.

Ustala się dla terenów KSp 1, KSu i KSp 2 urządzenie pasa zieleni izolacyjnej szer. 8 m (drzewa i krzewy) wzdłuż linii rozgraniczającej drogi krajowej Wrocław - Opole.

- KD 1 - Teren drogi dojazdowej.

1) szerokość w liniach rozgraniczających - 10 m,

2) przekrój:

Droga dojazdowa zakończona jest placykiem do zawracania, ewentualnie z kilkoma miejscami postojowymi.

- UT/UG - Teren zajazdu z usługą gastronomiczną.

Dojazd z drogi KD 1 i KD 2. Budynek o wysokości 1 1/2 - 2 1/2 kondygnacji, dach stromy. Nieprzekraczalna linia zabudowy od ciągu pieszo-rowerowego - 10 m.

- Zp - Teren zieleni publicznej urządzonej w sąsiedztwie obiektów obsługi podróżnych z wykorzystaniem i modernizacją istniejących zagłębień terenu wypełnionych wodą. Wzdłuż linii rozgraniczającej drogi krajowej Nr 456 - pas zieleni izolacyjnej (drzewa i krzewy) szerokości 8 m.

- Kp - Ciąg pieszo-rowerowy, o nawierzchni utwardzonej, szerokości 6 m.

- EE - Teren urządzeń technicznych (np. stacja transformatorowa). Dojazd z drogi KD 2.

- UR/MN - Teren usług rzemiosła z towarzyszącą zabudową mieszkalną.

Działki głębokości 50-120 m. Obsługa komunikacyjna z drogi KD 2. Nieprzekraczalna linia zabudowy dla obiektów usługowych (warsztaty, pracownie) - 10 m od linii rozgraniczającej drogi dojazdowej. Wyklucza się lokalizację obiektów uciążliwych lub mogących pogorszyć stan środowiska.

Zabudowa mieszkalna w głębi działek. W narożniku północno-wschodnim terenu - wyłączona z zabudowy strefa ochronna od linii elektroenergetycznych WN.

- KD 2 - Teren drogi dojazdowej.

1) szerokość w liniach rozgraniczających - 10 m,

2) przekrój:

- chodnik - 2 m,

- jezdnia - 6 m,

- chodnik - 2 m,

3) w pasie drogowym znajdują się słupy istniejącej linii napowietrznej średniego napięcia.

Droga dojazdowa zakończona jest placykiem do zawracania, ewentualnie z kilkoma miejscami postojowymi.

- UR - Teren usług rzemiosła. Obsługa komunikacyjna z drogi KD 2.

Nieprzekraczalna linia zabudowy - 10 m od linii rozgraniczającej drogi dojazdowej. Wyklucza się lokalizację obiektów uciążliwych lub mogących pogorszyć stan środowiska. Ustala się zakaz lokalizacji budynków mieszkalnych, możliwe ewentualnie wbudowanie mieszkania funkcyjnego. Nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi krajowej - 40 m.

Pas zieleni izolacyjnej (drzewa i krzewy), szer. 8 m, wzdłuż linii rozgraniczającej drogi krajowej.

§ 5

Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.

Uwidoczniony na rysunku planu podział na działki budowlane należy traktować jako proponowany, a nie obowiązujący. Możliwe jest dokonanie innego podziału pod warunkiem, że front działki (rzemieślniczo-mieszkaniowej i rzemieślniczej) nie będzie węższy niż 20 m, a linie podziału będą prostopadłe lub zbliżone do prostopadłych do osi dróg. Dopuszcza się również działki większe niż w przedstawionej propozycji.

Przy dokonywaniu podziału na działki budowlane terenu określonego liniami rozgraniczającymi należy stosować przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 74 z późn. zm.).

R o z d z i a ł III

Zasady uzbrojenia terenu

§ 6

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.

Ustala się:

1. Linie rozgraniczające dróg oznaczone na rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia.

2. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie istniejącej infrastruktury technicznej wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

3. W zakresie zaopatrzenia w wodę: zaopatrzenie w wodę w wiejskiej sieci wodociągowej (termin realizacji sieci wodociągowej we wsi Marcinkowice - rok 2000).

4. W zakresie odprowadzenia ścieków: po zrealizowaniu wiejskiej sieci kanalizacyjnej odprowadzenie ścieków do tej sieci i za jej pośrednictwem do oczyszczalni ścieków; do tego czasu dopuszcza się rozwiązania tymczasowe (zbiorniki szczelne, bezodpływowe lub oczyszczalnia lokalna).

5. W zakresie odprowadzenia wód deszczowych ustala się, że będą odprowadzane do istniejących rowów (na warunkach określonych przez użytkownika rowu).

6. Ustala się obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych na terenie własnym inwestora przed odprowadzeniem wód deszczowych.

7. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną - zaopatrzenie z istniejącej linii napowietrznej średniego napięcia, za pośrednictwem projektowanej stacji transformatorowej, dla której wymagane jest zapewnienie swobodnego dostępu dla obsługi i środków transportu. Doprowadzenie energii elektrycznej do projektowanych obiektów - liniami kablowymi, w uzgodnieniu z Zakładem Energetycznym.

8. W zakresie zaopatrzenia w gaz - podłączenie do sieci gazowej, istniejącej we wsi Marcinkowice, na warunkach określonych przez D.O.Z.G.

9. W zakresie ogrzewania obiektów - zaleca się stosowanie paliw płynnych, gazu lub elektryczności.

10. Sieć telefoniczną można realizować w terenach publicznych na zasadach ogólnych.

11. W zakresie usuwania odpadów stałych - zgodnie z systemem gospodarki odpadami przyjętym w gminie Oława.

R o z d z i a ł IV

Zasady ochrony środowiska

§ 7

1. Zabrania się odprowadzania nie oczyszczonych ścieków do wód podziemnych oraz do gruntu.

2. Przed podjęciem prac budowlanych należy zdjąć warstwę ziemi próchniczej z terenów przeznaczonych na usytuowanie budynków oraz na powierzchnie utwardzone.

3. Teren objęty opracowaniem leży w strefie ochrony pośredniej rzeki Oławy o większym zakresie ograniczeń.

4. Teren objęty opracowaniem leży w granicach Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 321 - Subzbiornika Kąty Wrocławskie - Oława - Brzeg - Oleśnica, przewidzianego do objęcia ochroną.

5. Ustala się obowiązek urządzenia pasa zieleni izolacyjnej (drzewa i krzewy), szer. 8 m, wzdłuż linii rozgraniczającej drogi krajowej.

Ochrona środowiska kulturowego.

Ustala się:

1) zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 z 1999 r., poz. 1150) należy prace ziemne bezwzględnie przeprowadzać pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac przedmioty oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe, podlegają ochronie prawnej,

2) ww. ustalenia należy wpisać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

R o z d z i a ł V

Przepisy końcowe

§ 8

Ustala się, zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości - w razie zbycia terenu - w wysokości 10%.

§ 9

Ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oława, zatwierdzonego uchwałą nr XXIX/91/84 Gminnej Rady Narodowej z dnia 22.03.1984 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Rady Narodowej woj. wrocławskiego i miasta Wrocławia nr 2/84, ze zmianami zatwierdzonymi uchwałą nr XXI/191/92 Rady Gminy Oława z dnia 24.09.1992 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Woj. Wrocławskiego Nr 17/92, w obszarze objętym niniejszym planem tracą ważność.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Oława.

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

STANISŁAW KORSAN

Załącznik do uchwały nr XVIII/210/2000 Rady Gminy Oława z dnia 18 sierpnia 2000 r.

Powiększenie

Powiększenie