Poz. 630 UCHWAŁA NR XVIII/209/2000 RADY GMINY OŁAWA z dnia 18 sierpnia 2000 r. w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Marcinkowice (działka nr 230/23) Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr. 13 z 1996 r., poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15/99, poz. 139 z późn. zm.) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XI/118/99 Rady Gminy Oława z dnia 29 października 1999 r. (teren "A") Rada Gminy Oława uchwala: |
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 1
Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu usytuowanego we wsi Marcinkowice, stanowiącego działkę nr 230/23, o powierzchni 1,49 ha, utworzona w wyniku podziału działki nr 230/22 i przeznaczoną na cmentarz (powiększenie istniejącego cmentarza na terenie wsi Jankowice). Ustalenia ww. planu zostają wyrażone w postaci:
1) rysunku planu w skali 1:2000, stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały i określającego (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):
Rysunek planu obowiązuje w zakresie oznaczonych funkcji terenu, linii rozgraniczających, linii zabudowy oraz elementów zagospodarowania terenu opisanych w legendzie.
2) zasad zagospodarowania terenu, określonych w rozdziale II niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):
Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu winny każdorazowo zawierać ogólne i szczegółowe ustalenia niniejszego planu.
3) zasad uzbrojenia terenu, określonych w rozdziale III niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):
- zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
4) zasad ochrony środowiska określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały, określających (zgodnie z uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia planu):
- szczególne warunki zagospodarowania terenów, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.
§ 2
Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:
1) planie - należy przez to rozumieć ustalenia planu miejscowego, o którym mowa w § 1 uchwały,
2) rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:1000, z oznaczonymi graficznie funkcjami terenów, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
3) terenie - należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunku planu jw. liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.
R o z d z i a ł II
Zasady zagospodarowania terenu
§ 3
Przeznaczenie terenu.
Teren działki nr 230/23, będącej przedmiotem opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przeznacza się na cmentarz komunalny dla wsi Marcinkowice, sąsiadujący z istniejącym cmentarzem we wsi Jankowice, usytuowanym przy granicy pomiędzy w/w wsiami i oznaczonym w planie gminy symbolem "10 ZC".
Z terenu działki nr 230/23 wydziela się parking dla obsługi cmentarza.
§ 4
Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.
1. Teren cmentarza ZC powinien mieć trwałe, estetyczne ogrodzenie o wysokości min. 1,50 m.
Przewiduje się główne wejście na teren cmentarza z drogi dojazdowej KD (droga istniejąca, nr działki 571 dr). Główne wejście jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego cmentarza.
Drugie wejście na teren cmentarza - poprzez projektowany parking (KS).
Cmentarz winien być urządzony i utrzymany jako teren zielony o założeniu parkowym, zieleń na cmentarzu podlega ochronie. Należy wprowadzać zieleń wysoką wzdłuż granic cmentarza i wzdłuż alei na terenie cmentarza.
Powierzchnia grzebalna winna stanowić 30-50% powierzchni ogólnej cmentarza. Reszta terenu to zieleń, drogi, place, ewentualnie pole urn oraz teren potrzebny na realizację kaplicy cmentarnej.
Teren projektowanego cmentarza jest położony poniżej cmentarza istniejącego o około 0,2-0,3 m. Zgodnie z opinią geologiczną, opracowaną dla terenu objętego niniejszym planem miejscowym, należy podwyższyć poziom powierzchni terenu projektowanego cmentarza o ca 0,5 m aby woda gruntowa występowała głębiej niż na 2,5 m.
Na rysunku planu przedstawiono propozycję usytuowania kaplicy cmentarnej. Nie określa się linii zabudowy dla tego obiektu; odległości od granic działki cmentarza - zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14 grudnia 1994 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 z 1999 r., poz. 140).
2. Zastosowanie przepisów szczególnych dotyczących cmentarzy.
Przy sporządzeniu projektu budowlanego cmentarza należy uwzględnić obowiązujące przepisy szczególne - ustawę z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. Nr 11, poz. 62), rozporządzenia Ministrów Gospodarki Komunalnej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 maja 1964 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych (Dz. U. Nr 31, poz. 152), rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 27 lipca 1959 r. w sprawie warunków odstępowania gruntów państwowych na zakładanie i urządzanie cmentarzy (Dz. U. Nr 46, poz. 284).
§ 5
Zasady i warunki podziału terenu na działki budowlane.
Z terenu działki nr 230/23 wydziela się teren parkingu (KS), zgodnie z rysunkiem planu.
R o z d z i a ł III
Zasady uzbrojenia terenu
§ 6
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej.
R o z d z i a ł IV
Zasady ochrony środowiska
§ 7
Ochrona środowiska kulturowego.
1) Zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 z 1999 r., poz. 1150) należy prace ziemne bezwzględnie przeprowadzać pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych należy podjąć ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac przedmioty oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe, podlegają ochronie prawnej.
2) Ww. ustalenia należy wpisać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
R o z d z i a ł V
Przepisy końcowe
§ 8
Ustala się, zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości - w razie zbycia terenu - w wysokości 0%.
§ 9
Ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego gminy Oława, zatwierdzonego uchwałą nr XXIX/91/84 Gminnej Rady Narodowej z dnia 22.03.1984 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Rady Narodowej woj. wrocławskiego i miasta Wrocławia nr 2/84, ze zmianami zatwierdzonymi uchwałą nr XXI/191/92 Rady Gminy Oława z dnia 24.09.1992 r., ogłoszoną w Dz. Urz. Woj. Wrocławskiego Nr 17/92, w obszarze objętym niniejszym planem tracą ważność.
§ 10
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Oława.
§ 11
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
STANISŁAW KORSAN
Załącznik nr 1 do uchwały nr XVIII/209/2000 Rady Gminy Oława z dnia 18 sierpnia 2000 r.