Poz. 616

UCHWAŁA NR XLIV/231/2000

RADY MIEJSKIEJ W KAMIENNEJ GÓRZE

z dnia 19 lipca 2000 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Kamiennej Górze

Na podstawie art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) oraz na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 i art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.) Rada Miejska w Kamiennej Górze uchwala, co następuje:

 

Przepisy ogólne

§ 1

1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Kamiennej Górze.

2. Integralnymi częściami planu, poza niniejszą uchwałą są:

1) załącznik nr 1 – rysunek planu sporządzony na mapie zasadniczej w skali 1:500,

2) załącznik nr 2 – wykaz usług komercyjnych dopuszczonych do lokalizacji na obszarze objętym planem.

3. Przedmiotem ustaleń planu jest:

1) przeznaczenie terenów oraz przebieg linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania,

2) granice terenów służących realizacji celów publicznych,

3) warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy i urządzania terenów w tym szczegółowe warunki wynikające z potrzeb ochrony wartości historycznych i kulturowych,

4) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,

5) zasady podziału na działki budowlane,

6) szczegółowe warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego,

7) tymczasowe sposoby zagospodarowania i urządzania oraz użytkowania terenów.

§ 2

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały, bądź w załączniku nr 1 do niej jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Kamiennej Górze, stanowiący przedmiot niniejszej uchwały,

2) stanie istniejącym – należy przez to rozumieć stan w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały,

3) obowiązujących przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy obowiązujące w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały oraz przepisy zamienne wprowadzane w terminach późniejszych, nie sprzeczne z ustaleniami niniejszego planu,

4) usługach publicznych – należy przez to rozumieć usługi administracji publicznej, oświaty i kultury,

5) usługach komercyjnych – należy przez to rozumieć samodzielne bądź wbudowane usługi wymienione w załączniku nr 2 do niniejszej uchwały,

6) mieszkalnictwie – należy przez to rozumieć funkcję terenów i obiektów pełniących, przeznaczonych bądź mogących pełnić funkcję mieszkaniową, niezależnie od cech zabudowy,

7) przestrzeni publicznej – należy przez to rozumieć tereny w obrębie linii rozgraniczających ciągi komunikacyjne, place oraz wydzielone tereny zieleni urządzonej,

8) urządzeniach towarzyszących – należy przez to rozumieć obiekty technicznego i gospodarczego wyposażenia miasta, których lokalizacji plan nie określa oraz inne urządzenia pełniące służebną rolę wobec funkcji dominujących.

§ 3

1. Następujące oznaczenia w rysunku planu są ustaleniami obowiązującymi:

1) obowiązujące linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu i różnych zasadach zagospodarowania,

2) orientacyjne linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania z zastrzeżeniem § 4 ust. 6,

3) funkcje terenów (mieszkalnictwo, usługi komercyjne, usługi publiczne, zieleń urządzona) z zastrzeżeniem § 4 ust. 5,

4) obowiązujące linie zabudowy,

5) nieprzekraczalne linie zabudowy,

6) wymagania dot. zasad trwałej adaptacji i kształtowania zabudowy, a także czasowego zachowania obiektów, ich likwidacji bądź dyslokacji z zastrzeżeniem ustaleń zawartych w § 6 ust. 2–6,

7) oznaczenia dot. zasad obsługi komunikacyjnej obszaru:

a) funkcje, standardy techniczne ulic, ciągów pieszo-jezdnych, rowerowych oraz ciągów i przestrzeni pieszych,

b) wymagane przejścia publiczne przez wnętrza bloków,

c) wymagane przejazdy bramowe w bryłach obiektów z zastrzeżeniem ustaleń zawartych w § 6 ust. 8,

8) wymagania dot. zasad ochrony wartości kulturowych:

a) granica stref “A” + “W” ochrony konserwatorskiej,

b) zasady zachowania bądź uczytelnienia linii murów miejskich,

c) odtworzenie bądź realizacja podcieni w parterach budynków,

d) uwidocznienie w zagospodarowaniu terenów historycznych murów granicznych,

9) wymagania dot. zachowania istniejącej zieleni wysokiej i wprowadzania nowych ciągów zieleni o funkcji ochronnej i kompozycyjnej,

10) granice obszarów wymagających zagospodarowania w oparciu o koncepcję architektoniczno-urbanistyczną,

11) granica opracowania.

2. Następujące oznaczenia w rysunku planu mają charakter informacyjny – wynikają z niezależnych od planu decyzji administracyjnych:

1) obiekty objęte rejestrem zabytków,

2) obiekty objęte spisem konserwatorskim.

Ustalenia szczegółowe

§ 4

Przeznaczenie terenów oraz przebieg linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach

zagospodarowania

1. Podstawowe przeznaczenie terenów oraz przebieg linii rozgraniczających tereny o różnych funkcjach i różnych zasadach zagospodarowania określa rysunek planu.

2. W obrębie terenów, na których wprowadzono więcej niż jedną funkcję podstawową dopuszcza się realizację wszystkich funkcji oznaczonych na rysunku planu w dowolnych proporcjach, w samodzielnych obiektach lub w formie wbudowanej. Kolejność oznaczeń na rysunku wskazuje na dominację jednej z funkcji w stanie istniejącym, nie wymagając zachowania obecnych proporcji.

3. Stosownie do ustalonych funkcji podstawowych na terenach wydzielonych liniami rozgraniczającymi należy zapewnić możliwość realizacji niezbędnych funkcji towarzyszących – zieleni, funkcji gospodarczych oraz miejsc postojowych. W bilansie miejsc postojowych dopuszcza się uwzględnienie parkingów przyulicznych.

4. Na wszystkich typach terenów, dopuszcza się lokalizację obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej pod warunkiem respektowania wymagań przestrzennych i terenowo-prawnych określonych w niniejszym planie oraz obowiązujących przepisach szczególnych.

5. Dopuszcza się utrzymanie istniejących, odmiennych od ustalonych w planie funkcji terenów i obiektów, o ile nie warunkują one realizacji ustaleń regulacyjnych, przy wymogu:

1) dostosowania do rygorów przestrzennych zawartych w ustaleniach adresowanych,

2) ograniczenia uciążliwości tych funkcji dla środowiska przyrodniczego do wyznaczonych w niniejszym planie granic działek.

6. Odstąpienie od wyznaczonej w rysunku planu orientacyjnej linii rozgraniczającej tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania może być rozpatrywane przez architekta miasta na wniosek władającego terenem, po przedstawieniu przez niego architektoniczno-urba-nistycznego opracowania przedprojektowego, ze stosownym uzasadnieniem. Wyklucza się przesunięcie orientacyjnej linii rozgraniczającej powodujące ograniczenie szerokości ciągów komunikacyjnych.

7. Przedłożenie opracowania, o którym mowa w ust. 6 nie jest równoznaczne z uzyskaniem zgody na odstąpienie od ustaleń zawartych w rysunku planu, a jedynie materiałem pomocniczym, wykonanym na koszt i ryzyko inwestora.

§ 5

Granice terenów służących realizacji celów publicznych

1. Na tereny służące realizacji celów publicznych składają się następujące tereny wyznaczone w planie liniami rozgraniczającymi:

1) tereny komunikacji,

2) tereny usług publicznych,

3) wydzielone tereny zieleni urządzonej.

2. Plan ustala lokalizację wymaganych przejść publicznych przez tereny o innej funkcji dominującej. Przejścia te winny być udostępnione dla ruchu pieszego bez ograniczeń w porze dziennej – od godz. 6oo do godz. 20oo.

§ 6

Warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy

i urządzania terenów

1. Wymagania w zakresie warunków adaptacji bądź likwidacji zabudowy określa rysunek planu.

2. Obiekty wskazane w rysunku planu do zachowania przewidziane są do trwałej adaptacji z prawem wszelkich remontów i modernizacji zgodnych z obowiązującymi przepisami szczególnymi, ustaleniami adresowanymi niniejszego planu oraz pod warunkiem uzyskania zgody Państwowej Służby Ochrony Zabytków.

3. Obiekty wskazane w rysunku planu do zachowania pod warunkiem zmiany formy przestrzennej winny ulec modernizacji i przebudowie, na warunkach określonych w ustaleniach adresowanych niniejszej uchwały. W obiektach tych wyklucza się prowadzenie prac budowlanych wymagających uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę utrwalających obecną formę przestrzenną.

4. Obiekty wskazane w rysunku planu do zachowania do czasu przydatności techniczno-funkcjonalnej mogą być zachowane tak długo, jak długo możliwe będzie ich wykorzystanie zgodnie z obecnym przeznaczeniem, bez prawa wykonywania głębokich remontów i modernizacji. Możliwa jest wcześniejsza likwidacja tych obiektów o ile przemawiają za tym względy przestrzenne i ekonomiczne.

5. Obiekty wskazane w rysunku planu do likwidacji w terminie określonym planem mogą być zachowane do dnia 31.12.2001 r., bądź do wygaśnięcia umowy dzierżawy terenu zawartej przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały.

6. Obiekty wskazane w rysunku planu do likwidacji bez określonego planem terminu winny ulegać rozbiórce w miarę realizacji inwestycji ustalonych planem.

7. Noworealizowana zabudowa może być lokalizowana wyłącznie na terenach wskazanych w rysunku planu, z zachowaniem wymagań w zakresie linii zabudowy oraz ustaleń adresowanych.

8. Zagospodarowanie wnętrz blokowych winno następować na podstawie projektów zagospodarowania terenu rozstrzygających:

1) zasady obsługi gospodarczej i technicznej budynków,

2) zasady parkowania samochodów,

3) projekt nawierzchni utwardzonych oraz zieleni urządzonej, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu murów miejskich, historycznych murów granicznych oraz pełnych ogrodzeń oznaczonych na rysunku planu,

4) lokalizację miejsc gromadzenia odpadków stałych,

5) zasady parcelacji terenów w przypadku, o którym mowa w § 9.

9. Dopuszcza się zmianę usytuowania przejazdów bramowych wskazanych w rysunku planu pod warunkiem zachowania ustalonych zasad obsługi komunikacyjnej wnętrz blokowych.

10. Dopuszcza się rozbudowę obiektów frontowych w głąb działek pod warunkiem, że:

1) nie ulega zmianie zasada obsługi komunikacyjnej wnętrza bloku,

2) rozbudowa odpowiada obowiązującym przepisom szczególnym,

3) uzyskana zostanie zgoda służb konserwatorskich.

11. Wymóg opracowania koncepcji architektoniczno-urbani-stycznej dla terenów wskazanych w rysunku planu winien być zrealizowany w drodze konkursu, warsztatów architektoniczno-urbanistycznych, przetargu ofertowego lub w innej formie gwarantującej możliwość wyboru pomiędzy min. 3 opracowaniami wariantowymi wykonanymi przez osoby o odpowiednim przygotowaniu merytorycznym.

12. W Rynku oraz w obrębie Placu Dolnej Bramy dopuszcza się lokalizację nieoznaczonych na rysunku planu drobnych obiektów kubaturowych będących wynikiem koncepcji, o której mowa w ustępie 11.

§ 7

Szczegółowe warunki wynikające z potrzeb ochrony

wartości historycznych i kulturowych

1. Ustala się strefy ochrony konserwatorskiej “A” + “W”, w których obowiązują następujące rygory:

1) uzgadniania z Państwową Służbą Ochrony Zabytków wymaga:

a) wszelka działalność inwestycyjna obejmująca lokalizację nowoprojektowanych bądź modernizację istniejących obiektów kubaturowych (w przypadku rekompozycji bryły bądź elewacji),

b) projekty zagospodarowania wnętrz blokowych,

2) wszelkie inwestycje obejmujące roboty ziemne wymagają zezwolenia udzielonego przez Wojewódzki Oddział Służb Ochrony Zabytków we Wrocławiu, delegaturę w Jeleniej Górze oraz zapewnienia badań archeologicznych.

2. Na rysunku planu oznaczono obiekty zabytkowe figurujące w rejestrze zabytków, a także obiekty objęte spisem konserwatorskim.

3. W odniesieniu do obiektów objętych rejestrem zabytków wprowadza się następujące wymagania:

1) w ramach remontów i modernizacji obiektów zabytkowych zabrania się likwidacji istniejących oryginalnych elementów wystroju architektonicznego,

2) nowoprojektowane elementy winny nawiązywać w zasadach kompozycji oraz rozwiązaniach materiałowych do istniejących części obiektu.

4. Zasady prowadzenia remontów i modernizacji w obiektach objętych spisem konserwatorskim oraz stopień zachowania cech architektoniczno-przestrzennych winny być uzgadniane indywidualnie ze służbami konserwatorskimi przy uwzględnieniu ustaleń adresowanych niniejszego planu.

5. Plan postuluje przywrócenie historycznych nazw ulic w obszarze staromiejskim oraz wprowadzenie jednej nazwy dla ulicy zbiorczej, stanowiącej obwodnicę obszaru. Zmiana nazewnictwa ulic winna nastąpić w drodze odrębnej uchwały Rady Miejskiej określającej także granice geodezyjne poszczególnych ulic i przynależność budynków narożnych.

6. Obiekty wskazane w ustaleniach adresowanych niniejszej uchwały jako wymagające przeprowadzenia badań architektonicznych bądź archeologicznych winny być rewaloryzowane z uwzględnieniem wytycznych wynikających z tych badań.

§ 8

Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

i komunikacji

1. Zaopatrzenie w wodę, na cele bytowe i przeciwpożarowe ustala się z sieci miejskiej. Dla poprawy pewności zasilania i pełnego zaspokojenia potrzeb odbiorców należy:

1) sukcesywnie wymieniać zdekapitalizowane rurociągi stalowe na sieci polietylenowe oraz doprowadzić do pełnej sprawności aparaturę odcinającą,

2) zapewnić w ramach wymiany sieci, zgodną z wymaganiami przepisów szczególnych ilość hydrantów przeciwpożarowych (Rozp. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 stycznia 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych wymagań w zakresie przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego, ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego lub medycznego oraz warunków, jakim powinny odpowiadać drogi pożarowe).

2. Odprowadzanie ścieków z obszaru objętego planem winno odbywać się wyłącznie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Sieć tę należy poddać modernizacji obejmującej:

1) doprowadzenie do pełnego rozdziału odpływów, tj. oddzielenia ścieków sanitarnych i wód opadowych,

2) wymianę zdekapitalizowanych, źle funkcjonujących odcinków kanałów na rurociągi wykonane z materiałów o wyższych parametrach technologicznych i wytrzymałościowych,

3) likwidację źródeł wpływu wód infiltracyjnych i przypadkowych do miejskiego systemu kanalizacyjnego.

3. Zaopatrzenie w gaz ustala się z sieci miejskich, na warunkach określonych przez gestora sieci.

4. Zaopatrzenie w ciepło zapewnia się z miejskiej sieci ciepłowniczej. Istniejące kotłownie lokalne przeznacza się do likwidacji.

5. Ustala się dyslokację wskazanych w rysunku planu stacji transformatorowych. Stacje te winny być docelowo zlokalizowane:

1) w bloku 3 przy projektowanym murze od strony ul. Młyńskiej,

2) w bloku 15 jako obiekt wbudowany w jeden z nowoprojektowanych budynków, na etapie realizacji przekształceń przestrzennych ustalonych w planie,

3) w bloku 17 przy projektowanym do odtworzenia odcinku murów miejskich.

Pozostałe warunki zaopatrzenia w energię elektryczną winien określić gestor sieci – Zakład Energetyczny S.A.

6. Ustalenia planu nie określają rozwiązań technicznych elementów systemu uzbrojenia inżynieryjnego obszaru. Dla inwestycji w tym zakresie należy przyjąć jako warunki podstawowe ustalenia przestrzenne.

7. Elementy układu komunikacyjnego wraz z ich klasyfikacją i liniami rozgraniczającymi określa rysunek planu. W odniesieniu do tych elementów wprowadza się następujące wymagania:

1) dla ulicy klasy Z ustala się:

a) jezdnię dwupasową o szerokości pasa ruchu 3,5 m,

b) chodniki obustronne,

c) parkingi przyuliczne w miejscach oznaczonych na rysunku planu, a także w innych miejscach, za zgodą zarządcy ulicy, o ile pozwala na to jej szerokość. O rozmieszczeniu oraz układzie miejsc postojowych winna ostatecznie przesądzić dokumentacja techniczna,

d) wydzielenie ścieżki rowerowej szerokości 2,0 m na odcinku oznaczonym w rysunku planu,

e) zieleń izolacyjną i kompozycyjną w miejscach oznaczonych na rysunku planu, a także na innych terenach, o ile pozwalają na to warunki bezpieczeństwa ruchu,

2) dla ulic klasy D ustala się:

a) jezdnię dwupasową o szerokości pasa ruchu 2,5 m, za wyjątkiem miejsc, gdzie istniejąca zabudowa wyklucza możliwość zachowania w/w szerokości,

b) chodniki obustronne o szerokości dostosowanej do warunków lokalizacyjnych,

c) parkingi przyuliczne w miejscach oznaczonych na rysunku planu.

8. Na ulicach klasy D o ile uzasadniają to warunki miejscowe dopuszcza się odstąpienie od wydzielania jezdni i chodnika.

9. Ciągi piesze i pieszo-jezdne należy wykończyć posadzkami z elementów drobnowymiarowych, z wykorzystaniem, w miarę możliwości, materiałów naturalnych i wyposażyć w elementy małej architektury oraz zieleń kompozycyjną.

10. Ruch kołowy w obrębie ciągów pieszo-jezdnych winien być ograniczony do mieszkańców i użytkowników terenu.

11. Elementy komunikacji pieszej należy dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych.

§ 9

Zasady podziału na działki budowlane

Określone na rysunku planu zasady parcelacji terenów wewnątrzblokowych mogą być modyfikowane w następujący sposób:

1) poprzez rezygnację z podziału przestrzeni wewnątrzblokowej i przypisanie jej w całości wspólnocie mieszkaniowej – bez dodatkowych wymagań formalnych,

2) poprzez zmianę zasad podziału terenu – w oparciu o projekt zagospodarowania wnętrza blokowego określający także zasady podziału terenu i korzystania z wydzielonych nieruchomości.

§ 10

Szczegółowe warunki wynikające z potrzeb ochrony

środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi

Ustala się następujące warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi:

1) na terenie objętym planem zakazuje się lokalizacji obiektów i urządzeń szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz mogących pogorszyć jego stan, w myśl obowiązujących przepisów szczególnych,

2) istniejąca zieleń wysoka oznaczona na rysunku planu przeznaczona jest do zachowania. W uzasadnionych przypadkach szczególnie zniszczone okazy drzew mogą być zastąpione nowymi nasadzeniami, na warunkach określonych w przepisach szczególnych,

3) rysunek planu wskazuje wymaganą lokalizację ciągów zieleni kompozycyjnej i ochronnej. Dobór gatunkowy nasadzeń winien być dostosowany do warunków lokalizacyjnych, a w szczególności uwzględniać:

a) konieczność ochrony istniejących sieci uzbrojenia inżynieryjnego,

b) zdolność pochłaniania spalin i wytrzymałość na zanieczyszczenia komunikacyjne,

4) w miarę możliwości postuluje się wprowadzenie zieleni na wszystkich typach ciągów komunikacyjnych, pod warunkiem zachowania wymagań bezpieczeństwa ruchu,

5) wyklucza się działania zagrażające występującym na terenie Starego Miasta chronionym gatunkom nietoperzy (np. stosowania środków chemicznych). Należy zaniechać prac remontowych i budowlanych na wieżach ratusza i kościoła w okresie od początku marca do końca sierpnia,

6) postuluje się wprowadzenie zmian w organizacji ruchu kołowego zmierzających do eliminacji tranzytu pojazdów ciężkich przez obszar objęty planem,

7) ruch dostawczy związany z funkcjami usługowymi lokalizowanymi w obszarze Starego Miasta winien być ograniczony do pojazdów o nośności do 3,5 t,

8) lokalizowanie węzłów cieplnych, stacji transformatorowych i innych urządzeń technicznych powinno zapewniać właściwą ochronę pomieszczeń mieszkalnych przed drganiami, hałasem i oddziaływaniem promieniowania elektro-magnetycznego.

§ 11

Tymczasowe sposoby zagospodarowania

i urządzania oraz użytkowania terenów

1. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się możliwość czasowego wykorzystania terenów pod funkcje odmienne od ustalonych w planie i na warunkach odmiennych od ustaleń regulacyjnych, wyłącznie, jeśli są to usługi publiczne, jeśli nie powodują one pogorszenia stanu środowiska i nie tworzą konfliktu sąsiedztwa z funkcjami i urządzeniami istniejącymi lub mogącymi powstać w ramach realizacji ustaleń planu.

2. Lokalizacja komercyjnych obiektów tymczasowych w obrębie przestrzeni publicznych może mieć miejsce:

1) w związku z imprezami okolicznościowymi (kiermasze, targi, akcje promocyjne itp.) na czas ich trwania,

2) w sezonie letnim, w związku z działalnością obiektów gastronomicznych – pod warunkiem nie powodowania zakłóceń w ruchu.

Ustalenia adresowane

§ 12

Wprowadza się następujące ustalenia adresowane:

1. Blok 1:

1) ustala się wymóg zmiany formy przestrzennej współczesnej zabudowy usytuowanej wzdłuż ul. Okrzei (Obwodnicy Za Murami) obejmującej:

a) przekrycie obiektów dachami stromymi, symetrycznymi,

b) zmianę formy stolarki otworowej,

c) podkreślenie frontów usługowych w kompozycji elewacji,

2) wymaga się rekompozycji fasady, a zwłaszcza otworów parteru i piętra w budynku nr 17 przy ul. Słowiańskiej (Rzeźniczej),

3) wymaga się rekompozycji otworów parteru z wyeksponowaniem portali zewnętrznych w budynkach nr 21 przy ul. Słowiańskiej (Rzeźniczej) oraz nr 1 przy ul. Okrzei (Obwodnicy Za Murami),

4) należy przeprowadzić badania archeologiczno-architektoniczne w celu ustalenia dokładnej lokalizacji murów miejskich,

5) wzdłuż ul. H. Sawickiej (Rzeźniczej) wskazuje się lokalizację pod obiekt plombowy, sytuowany wzdłuż istniejącej linii zabudowy, dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, kryty dachem stromym, w układzie kalenicowym.

2. Blok 2:

1) wskazuje się lokalizację dla noworealizowanej zabudowy w rejonie ul. Żeromskiego – Odrodzenia Wojska Polskiego (Placu Dolnej Bramy – Obwodnicy Za Murami). Projektowane budynki winny nawiązywać w zakresie gabarytów i formy architektonicznej do zabudowy stanowiącej północną pierzeję Placu Dolnej Bramy,

2) ustala się wymóg uporządkowania wnętrza blokowego i likwidację istniejących garaży dobudowanych od zaplecza do budynków frontowych. Dla likwidowanych garaży wskazuje się lokalizację zamienną w zwartym zespole tworzonym na bazie istniejącego zespołu garaży w środkowej części bloku,

3) w wypadku woli zachowania budynku gospodarczego przylegającego do budynku nr 29 przy ul. Ogrodowej wymaga się kompleksowej modernizacji i nawiązania formą przestrzenną do budynku sąsiadującego,

4) ochronie podlega ciąg zabudowy wzdłuż ul. Żeromskiego (Narożnej):

a) budynek nr 2 – bryła budynku z podziałem wnętrz,

b) budynek nr 4 – bryła budynku i dekoracja fasady – z wymogiem rekompozycji parteru i renowacji historycznego wystroju,

c) budynek nr 6 – bryła budynku z rozplanowaniem wnętrz ze szczególnym uwzględnieniem sieni przelotowej – wymagana rekompozycja fasady w parterze, zalecana likwidacja wtórnych ścian działowych w celu odsłonięcia sklepień parteru,

d) budynek nr 8 – bryła budynku z podziałem wnętrz, wystrój fasady z kamiennym portalem, sklepienia pomieszczeń,

e) budynek nr 10 – bryła budynku z dwutraktowym rozplanowaniem wnętrz, a zwłaszcza oś sieni z wydzielającym trakty łukiem arkadowym i klatką schodową. Zaleca się zmianę pokrycia dachu na dachówkę ceramiczną,

f) budynek nr 12 – bryła budynku z dwutraktowym układem wnętrz, wymagana rekompozycja parteru, zmiana pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną,

g) budynki nr 14 i 16 – bryły z wymogiem rekompozycji fasad w parterze,

5) dopuszcza się kompleksową modernizację budynku nr 21 przy ul. Odrodzonego Wojska Polskiego (Obwodnicy Za Murami) z możliwością powiązania bryły budynku z sąsiadującą zwartą zabudową,

6) należy przeprowadzić badania archeologiczno-archi-tektoniczne w celu ustalenia dokładnej linii murów miejskich.

3. Blok 3:

1) ustala się likwidację istniejącego pawilonu handlowego oraz garaży przylegających do budynku nr 14 przy ul. Spacerowej (Obwodnicy Za Murami) i zastąpienie ich nową 3-kondygnacyjną zabudową lokalizowaną wg zasad określonych w rysunku planu. W jednym z nowoprojektowanych obiektów należy przewidzieć pomieszczenie dla wskazanej do dyslokacji stacji transformatorowej,

2) należy przeprowadzić prace zabezpieczające zachowany fragment murów miejskich oraz dokonać badań archeo-logiczno-architektonicznych w celu ustalenia ich przebiegu na pozostałym obszarze.

4. Blok 4:

1) w częściach oficynowych budynków nr 3 przy ul. Rybnej oraz nr 13 przy ul. Słowiańskiej (Szerokiej) wymaga się wykonania przejazdów bramowych umożliwiających dostęp komunikacyjny od zaplecza do wszystkich budynków,

2) w odniesieniu do istniejącej zabudowy wymaga się:

a) w budynku nr 1 przy ul. Słowiańskiej (Szerokiej) – rekompozycji parteru fasady oraz zmiany pokrycia dachu na dachówkę ceramiczną,

b) w budynkach nr 5 i 7 przy ul. Słowiańskiej (Szerokiej) – rekompozycji witryn sklepów.

5. Blok 5:

1) dopuszcza się zachowanie obiektów oficynowych budynku nr 3 przy ul. Żeromskiego pod warunkiem wykonania przejazdów bramowych umożliwiających obsługę komunikacyjną wnętrza bloku,

2) w budynkach nr 17–20 przy Placu Wolności (Rynku) wymaga się odtworzenia podcieni,

3) ustala się ochronę brył, wystroju elewacji, układu wnętrz i sklepień w budynkach nr 18–21 przy Placu Wolności (Rynku) z zastrzeżeniem ustaleń dot. podcieni,

4) w budynku nr 8 przy ul. Słowiańskiej (Szerokiej) wymaga się rekompozycji współczesnych witryn,

5) wymaga się przebudowy elewacji budynku kina,

6) w budynku nr 17 przy Placu Wolności (Rynku) postuluje się zmianę formy dachu na dwuspadowy, przywrócenie formy szczytu w fasadzie, odtworzenie zamurowanych otworów i ujednolicenie architektoniczne elewacji.

6. Blok 6:

1) ustala się realizację nowej zabudowy – wg rysunku planu,

2) wyburzenia wymaga gospodarcza zabudowa wnętrza bloku,

3) w istniejących i noworealizowanych obiektach stanowiących pierzeję Placu Wolności (Rynku) wymaga się wykonania podcieni,

4) budynek narożny Plac Wolności (Rynku) – ul. Wąska należy projektować w oparciu o dostępne materiały ikonograficzne i inwentaryzacyjne, w układzie szczytowym,

5) w budynkach nr 25 i 26 przy Placu Wolności (Rynku) należy poddać rekompozycji elewacje frontowe,

6) ochronie podlegają bryły budynków nr 25 i 27 przy ul. Ogrodowej oraz rozplanowania wnętrz, zachowane sklepienia, detale elewacji.

7. Blok 7:

1) ustala się wymóg odtworzenia podcieni w budynkach nr 27–30 przy Placu Wolności (Rynku). W budynkach tych ochronie podlegają bryły, układy pomieszczeń oraz sklepienia, a w obiektach sąsiednich – nr 31 i 32 wystrój elewacji,

2) wymaga się przeprowadzenia badań architektonicznych w obiektach nr 28 i 29 przy Placu Wolności ze względu na możliwość występowania XVIII-wiecznych drewnianych stropów,

3) ochronie podlega bryła budynku nr 19 przy ul. Ogrodowej wraz z dwutraktowym układem wnętrz i sklepieniami,

4) w budynku nr 23 przy ul. Ogrodowej postuluje się usunięcie wtórnych podziałów z sieni w celu uczytelnienia sklepień. Ochronie podlega bryła budynku,

5) postuluje się wskazanie lokalizacji zamiennej dla garażu usytuowanego na zapleczu budynku nr 1 przy ul. Starej (Furcie Miejskiej) i dyslokację sąsiadującej stacji transformatorowej, lub zmianę formy przestrzennej poprzez połączenie obu funkcji w jednym obiekcie wkomponowanym w ogrodzenia pełne zamykające wnętrze bloku.

8. Blok 9:

1) wskazuje się lokalizację nowych obiektów kubaturowych dobudowanych do ścian szczytowych budynków nr 11 i 13 przy ul. Ogrodowej. Obiekty te mogą pełnić funkcje usługowe bądź gospodarcze. Rozwiązania architektoniczne obu obiektów winny mieć analogiczne cechy przestrzenne. Maksymalna wysokość obiektów – 3 kondygnacje,

2) w odniesieniu do budynków usytuowanych wzdłuż ul. K. Miarki (Czeskiej) ustala się:

a) budynek nr 3 – rekompozycję szczytu wg analiz porównawczych danych ikonograficznych z XVIII wie-ku, likwidację balkonu w elewacji tylnej,

b) budynek nr 5 – nadbudowy kondygnacji, przekrycie dachem mansardowym i rekompozycji fasady w par-terze,

c) budynek nr 7 – rekompozycji otworów parteru i piętra z odtworzeniem historycznej stolarki,

3) ustala się wymóg przeprowadzenia badań architektonicznych w budynkach położonych wzdłuż ul. K. Miarki (Czeskiej).

9. Blok 10:

1) do likwidacji przeznacza się większość zabudowy oficynowej, celem zapewnienia możliwości obsługi techniczno-gospodarczej obiektów od wnętrza kwartału,

2) ustala się wymóg odtworzenia podcieni w kamienicach położonych wzdłuż zachodniej pierzei Placu Wolności (Rynku). Ponadto w omawianym ciągu zabudowy należy zrekonstruować XIX-wieczną stolarkę, zachować wszelkie elementy wystroju, układu brył i konstrukcji,

3) w budynku nr 2 przy ul. K. Miarki (Czeskiej) wymaga się rekonstrukcji otworów parteru oraz postuluje zmianę formy dachu na stromy kosztem kondygnacji mieszkaniowej oraz uporządkowania osi okiennych od strony ul. Krótkiej,

4) zabudowa wzdłuż ul. Krótkiej winna być porządkowana poprzez zmianę formy dachów na strome w układzie kalenicowym, kryte dachówką ceramiczną oraz rekompozycje parterów i wprowadzenie gzymsów międzykondygnacyjnych,

5) w budynku nr 18 przy ul. Mickiewicza (Kościelnej) wymaga się wymiany pokrycia dachu, rekompozycji parteru, odsłonięcia i ekspozycji kamiennego portalu od strony ul. Krótkiej.

10. Blok 11:

1) w budynkach nr 6 i 8 przy ul. Mickiewicza (Kościelnej) wymaga się rekompozycji parterów oraz zaleca zmianę formy dachów na strome.

11. Blok 12:

1) ustala się uzupełnienie zabudowy wzdłuż ul. Browarowej (Więziennej), sytuowanej zgodnie z ustaleniami rysunku planu. Zabudowa winna być realizowana jako 2–3 kondygnacyjna z poddaszami użytkowymi i dachami stromymi w układzie kalenicowym,

2) wnętrze bloku, wzdłuż zachodniej granicy należy zamknąć ogrodzeniem pełnym,

3) w odniesieniu do budynków usytuowanych wzdłuż Placu Wolności (Rynku) stanowi się:

a) wymóg rekompozycji fasady budynku nr 9 w partii dachu z zalecaną realizacją trójkątnego szczytu i podniesieniem kalenicy,

b) wymóg rekompozycji fragmentów elewacji w podcieniach budynków nr 7 i 8,

c) wymóg zmiany formy facjat w bocznej elewacji budynku frontowego oraz zmiany formy dachu i rekompozycji otworów w oficynie muzeum tkactwa.

12. Blok 13:

1) ustala się wymóg likwidacji gospodarczej zabudowy wewnątrz bloku celem zapewnienia obsługi komunikacyjnej od strony zapleczy zabudowy,

2) wnętrze bloku od strony ul. Muzealnej (Browarnej) należy zamknąć pełnym ogrodzeniem,

3) w budynkach nr 13–16 przy Placu Wolności (Rynku) ustala się wymóg odtworzenia podcieni,

4) dla obiektów nr 12–16 przy Placu Wolności, nr 1 przy ul. Młyńskiej oraz nr 4 i 5 przy Placu Browarowym wymaga się przeprowadzenia badań architektonicz-nych,

5) budynki nr 14 i 15 przy Placu Wolności (Rynku) wymaga się zmiany formy dachów na strome w układzie szczytowym i w konsekwencji zmiany formy fasad,

6) budynek nr 1 przy ul. Młyńskiej winien być poddany rekompozycji w zakresie przebudowy dachu na mansardowy oraz układu otworów okiennych.

13. Blok 14:

1) ustala się uzupełnienie zabudowy wg zasad rozplanowania określonych w rysunku planu. Nowoprojektowana zabudowa winna wysokością nawiązywać do istniejących obiektów sąsiednich, a zatem mieć 2–3 pełne kondygnacje + poddasza użytkowe,

2) w budynku narożnym przy ul. Młyńskiej i Placu Browarowym, w wypadku usytuowania go wzdłuż nieprzekraczalnej linii zabudowy wymaga się realizację podcieni. Przy cofnięciu elewacji frontowej na odległość min. 2,00 m od krawędzi jezdni wymóg realizacji podcieni należy traktować jako nieobowiązujący,

3) wymaga się przeprowadzenie badań archeologicznych celem ustalenia dokładnego przebiegu linii murów miejskich, określających obowiązującą linię zabudowy od strony północnej.

14. Blok 15:

1) ustala się adaptację istniejącego zagospodarowania bloku (przedszkole) do czasu przydatności techniczno-funkcjonalnej. Po likwidacji istniejącej zabudowy obszar winien zmienić funkcję z obecnych usług publicznych na mieszkalnictwo, usługi i zieleń,

2) docelową zabudowę należy lokalizować wzdłuż linii murów miejskich (po dokonaniu badań architektoniczno-archeologicznych i wynikających z nich ew. korekt sytuacyjnych),

3) w obrębie bloku wymaga się lokalizacji parkingów dla mieszkańców i użytkowników obszaru,

4) wymaga się realizacji przejścia o charakterze publicznym w miejscu oznaczonym na rysunku planu,

5) zasady zagospodarowania obszaru oraz parametry i cechy przestrzenne nowoprojektowanej zabudowy winny zostać rozstrzygnięte w oparciu o koncepcję urbanistyczno-architektoniczną opracowaną na warunkach określonych w § 6 ust. 10 i uwzględniającą istniejące historyczne materiały źródłowe.

15. Blok 16:

1) ustala się realizację budynku plombowego, pomiędzy obiektami nr 16 i 20 przy ul. Mickiewicza (Kościelna), sytuowanego na warunkach określonych w rysunku planu,

2) ustala się wymóg rekompozycji parterów budynków nr 20 i 22,

3) między budynkiem nr 16 i nowoprojektowanym obiektem plombowym należy zapewnić przejście publiczne.

16. Blok 17:

1) ustala się wymóg likwidacji zabudowy gospodarczej przy ul. Krótkiej (Więziennej) i lokalizację w tym rejonie nowej zabudowy na warunkach określonych w rysunku planu. Ustala się wysokość obiektów nowoprojektowanych na 2 pełne kondygnacje + poddasza użytkowe. Dopuszcza się realizację 3 niezależnych obiektów bądź 1 budynku rozwiązanego architektonicznie w sposób sugerujący historyczny podział,

2) budynek nr 4 przy ul. Spacerowej (Obwodnicy Za Murami) należy poddać głębokiej modernizacji na warunkach określonych przez służby konserwatorskie,

3) należy przeprowadzić badania archeologiczno-architek-toniczne w celu ustalenia dokładnej linii murów miejskich,

4) przez wnętrze bloku należy zapewnić przejście publiczne w miejscu oznaczonym w rysunku planu,

5) wymaga się rekompozycji parterów budynków nr 3 i 4 przy Placu Grunwaldzkim (Placu Górnej Bramy) oraz nadbudowy dachu (wg przekazów ikonograficznych) w budynku nr 4,

6) wymaga się rekompozycji elewacji budynku nr 6 przy ul. Łużyckiej, oraz rekompozycji bryły, dachu i elewacji budynku nr 6a,

7) ochronie podlegają:

a) bryła, rozplanowanie wnętrz, wystrój fasady, łuk arkady i strop w sieni budynku nr 2 przy ul. Łużyckiej,

b) bryła, rozplanowanie wnętrza wraz z arkadą i sklepieniami w budynku nr 4 przy ul. Łużyckiej.

17. Teren 18:

1) wymaga się likwidacji istniejącej tymczasowej zabudowy usługowej oraz obiektów gospodarczych,

2) wzdłuż ul. Spacerowej (Obwodnicy Za Murami) należy wprowadzić ciąg zieleni o funkcji kompozycyjnej i ochronnej,

3) dopuszcza się poprowadzenie przez działkę przejść i przejazdów do obiektów bloku 17, na warunkach służebności gruntowej.

18. Blok 19:

1) w budynku plebani wymaga się uzupełnienia otworów parteru na podstawie badań architektonicznych.

19. Blok 20:

1) wymaga się zachowania brył, fasad i układów przestrzennych budynków nr 4–10 przy ul. K. Miarki (Czeskiej),

2) w budynkach nr 12, 14 oraz 18, 20 i 22 wymaga się rekompozycji wystroju elewacji w parterach,

3) zaleca się zmianę pokrycia dachu budynku nr 22 na ceramiczne.

20. Blok 21:

1) teren obejmuje zespół zabudowań ratusza wraz z podwórzem, gdzie zachował się fragment murów miejskich. Wszelkie prace konserwatorskie i modernizacyjne obejmujące wystrój elewacji winny być prowadzone dla całego obiektu łącznie (wraz z XVIII-wiecznym kamiennym murem z portalem wjazdowym, stolarką bramy i wazonami od strony ul. K. Miarki), niezależnie od obecnego stanu władania i podziału funkcjonalnego.

21. Blok 22:

1) ochronie podlega bryła, trójtraktowy układ wnętrz, sklepienia oraz przybudówka w budynku nr 27 przy ul. K. Miarki (Starej). Budynek ten wymaga także przeprowadzenia badań architektonicznych.

22. Blok 23:

1) wymaga się zamknięcia bloku ogrodzeniami pełnymi z bramami przejazdowymi. Przy wschodniej granicy ścianie bloku dopuszcza się lokalizację małego obiektu handlowego wkomponowanego w ogrodzenie,

2) ochronie podlegają bryły, układy wnętrz oraz wystroje fasad budynków nr 17, 19, 21, 23 i 25 przy ul. K. Miarki (Czeskiej) z wymogiem:

a) rekompozycji parterów budynków nr 17 i 21,

b) rekompozycji układu okien 2-go piętra oraz zmiany formy dachu na stromy szczytowy w budynku nr 19,

c) wykonania badań architektonicznych w budynku nr 25.

23. Teren 24:

1) teren wymaga urządzenia w oparciu o projekt zagospodarowania obejmujący:

a) wytyczenia ciągów pieszych i wprowadzenie nawierzchni z materiałów naturalnych,

b) wprowadzenia elementów małej architektury (siedzisk, oświetlenia parkowego, dekoracyjnych form plastycznych itp.),

c) w obrębie terenu wyklucza się stałą lokalizację obiektów handlowych i usługowych.

24. Teren 25:

1) obowiązują wymagania jak dla terenu 24,

2) obszar może być wykorzystany do celów wystawienniczych (czasowych wystaw poplenerowych, stałych ekspozycji związanych z miastem itp.), promocyjno-informacyjnych (np. plan miasta, informacja turystyczna), edukacyjnych lub rekreacyjnych.

Przepisy końcowe

§ 13

Określa się stawkę procentową w wysokości 0% służącą naliczaniu jednorazowej opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym.

§ 14

W części dotyczącej terenów objętych niniejszym planem tracą moc:

1) uchwała nr X/65/94 Rady Miejskiej w Kamiennej Górze z dnia 14 grudnia 1994 r. (Dz. U. Województwa Jeleniogórskiego Nr 53, poz. 234 z dnia 16 grudnia 1994 r.) w sprawie uchwalenia miejscowego planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Kamiennej Górze,

 

2) uchwała nr XLII/319/94 Rady Miejskiej w Kamiennej Górze z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Kamiennej Góry (Dz. U. Województwa Jeleniogórskiego Nr 4, poz. 24 z dnia 23 lutego 1994 r.).

§ 15

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Kamienna Góra.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIASTA

JAROSŁAW TUŁACZYK

 

Załącznik nr 1 do uchwały nr XLIV/231/2000 Rady Miejskiej w Kamiennej Górze z dnia 19 lipca 2000 r.

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2 do uchwały nr XLIV/231/2000 Rady Miejskiej w Kamiennej Górze z dnia 19 lipca 2000 r.

Wykaz usług komercyjnych dopuszczonych do lokalizacji na obszarze objętym

miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Kamiennej Górze:

Rodzaj działalności

Symbol wg EKD

działalność wydawnicza dział 22
sprzedaż detaliczna pojazdów mechanicznych dział 50,

podklasa 50.10.B

sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych dział 50,

podklasa 50.30.B

handel detaliczny z wyjątkiem sprzedaży pojazdów mechanicznych i motocykli, naprawa artykułów użytku osobistego i domowego

dział 52
hotele i restauracje dział 55
działalność wspomagająca transport; działalność związana z turystyką dział 63,

klasa 63.30

poczta i telekomunikacja dział 64
pośrednictwo finansowe dział 65
ubezpieczenia i fundusze emerytalne dział 66
działalność pomocnicza związana z pośrednictwem finansowym i ubezpieczeniami dział 67

obsługa nieruchomości, wynajem, nauka i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

dział 70

wynajem maszyn i urządzeń bez obsługi oraz wypożyczanie artykułów użytku osobistego i domowego

dział 71,

podklasa 71.33.Z,

podklasa 71.40.Z

informatyka dział 72
nauka dział 73
pozostałe usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej dział 74
edukacja dział 80,

grupa 80.4

ochrona zdrowia i opieka społeczna dział 85,

klasa 85.12,

klasa 85.13,

podklasa 85.14.A

opieka wychowawcza i społeczna dział 85,

podklasa 85.32.B

działalność organizacji członkowskich, gdzie indziej nie sklasyfikowana dział 91
działalność związana z kulturą, rekreacją i sportem dział 92

z wyłączeniem

grupy 92.6

pozostała działalność usługowa dział 93,

klasa 93.02,

klasa 93.04