Poz. 534

UCHWAŁA NR XXIV/159/2000

RADY GMINY W WIŃSKU

z dnia 27 czerwca 2000 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wińsko dla terenu działek nr ew. 356/1 i 356/2 w obrębie wsi Wińsko

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), realizując uchwały Rady Gminy w Wińsku Nr XII/63/99 z dnia 2 sierpnia 1999 r. oraz Nr XIV/87/99 z dnia 6 października 1999 r. Rada Gminy w Wińsku uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwala się zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Wińsko dla terenu działek nr ewd. 356/1 i 356/2 w obrębie wsi Wińsko.

§ 2

Zakres ustaleń zmiany planu obejmuje:

1. Przeznaczenie terenu oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach i zasadach zagospodarowania.

2. Drogi dojazdowe do planowanych inwestycji.

3. Granice i zasady zagospodarowania terenów oraz obiektów podlegających ochronie.

4. Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz linie rozgraniczające tereny tej infrastruktury.

5. Lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności zabudowy.

6. Szczególne warunki zagospodarowania terenu, w tym zakaz zabudowy wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi, prawidłowego zagospodarowania zasobów przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych.

7. System stosowania oczyszczania ścieków bądź zbiorników bezodpływowych oraz przedsięwzięcia niezbędne do zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń i odpadów.

§ 3

1. Integralną częścią uchwały jest rysunek zmiany planu w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

2. Ustalenia uchwały obowiązują na obszarze objętym na rysunku granicą opracowania.

3. Poniższe oznaczenia graficzne na rysunku zmiany planu są obowiązujące:

1) linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,

2) istniejące linie rozgraniczające dróg, które ulegną likwidacji w czasie realizacji planu,

3) zieleń izolacyjna,

4) zasady podziału na działki budowlane, wyrażone proponowanymi granicami działek,

5) nieprzekraczalna linia zabudowy dla obiektów jednokondygnacyjnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi,

6) nieprzekraczalna linia zabudowy dla obiektów kilkukondygnacyjnych przeznaczonych na stały pobyt ludzi,

7) symbole przeznaczenia terenów.

4. Ponadto na rysunku planu występuje oznaczenie orientacyjnego położenia stanowisk archeologicznych, nie będące ustaleniem planu.

§ 4

Warunki zabudowy i zagospodarowania terenów w decyzjach administracyjnych należy określać według zasad ustalonych w stosunku do terenów wyznaczonych liniami rozgraniczającymi.

§ 5

Ustala się następujące przeznaczenia terenów:

1. Podstawowym przeznaczeniem obszaru jest działalność produkcyjna. Przeznacza się na niego tereny oznaczone na rysunku zmiany planu symbolem Ps1 i Ps2. Dopuszcza się wprowadzanie, jako funkcji towarzyszących, innych działalności gospodarczych, takich jak handel, transport, gospodarka magazynowa, gospodarka komunalna.

2. Na terenie Ps 1 przewiduje się lokalizację ubojni drobiu wraz z zakładem przetwórczym o produkcji około 25 ton dziennie.

3. Teren, oznaczony symbolem U, przeznacza się na ogólnodostępny zespół usługowy wraz z zielenią towarzyszącą.

4. Tereny, oznaczone symbolami Kd1, Kd2, Kd3, przeznacza się na ulice dojazdowe.

5. Teren, oznaczony symbolem Kd4, przeznacza się na ulicę dojazdową zakończoną placykiem do zawracania.

6. Teren, oznaczony symbolem Ks, przeznacza się na parking ogólnodostępny wraz z obiektami towarzyszącymi.

7. Tereny, oznaczone symbolem K, przeznacza się na poszerzenia następujących dróg:

1) drogi krajowej nr 337 do szerokości 25 m w liniach rozgraniczających,

2) drogi gminnej nr ewd. 30 do szerokości 15 m w liniach rozgraniczających,

3) drogi gminnej nr ewd. 50 do szerokości 15 m w liniach rozgraniczających.

8. Teren, oznaczony symbolem R, pozostawia się w użytkowaniu rolniczym.

9. Teren, oznaczony symbolem R (ZT), pozostawia się w użytkowaniu rolniczym, zaleca się wprowadzenie zieleni trwałej w otoczeniu rowu.

§ 6

Granice i zasady zagospodarowania terenów oraz obiektów podlegających ochronie.

1. Na obszarze objętym planem znajdują się trzy stanowiska archeologiczne - nr 7/131/72-24 AZP - ślad osadnictwa epoka kamienia, nr 8/132/72-24 AZP - ślad osadnictwa późne średniowiecze oraz nr 13/137/72-24 AZP - punkt osadniczy późne średniowiecze, okres nowożytny.

2. Prace ziemne związane z realizacją inwestycji bezwzględnie muszą być prowadzone za zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

3. Inwestor składa wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie ziemnych robót budowlanych w trybie prac konserwatorskich, które polegają na przeprowadzeniu ratowniczych badań archeologicznych metodą wykopaliskową.

4. Pozostała część obszaru objętego planem położona jest w rejonie występowania stanowisk archeologicznych.

5. Prace ziemne muszą być prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe.

6. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków - Inspekcji Zabytków Archeologicznych o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z siedmiodniowym wyprzedzeniem celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwa-torskiego.

§ 7

Ustala się zasady obsługi komunikacyjnej obszaru:

1. Obsługa komunikacyjna obszaru będzie się odbywać od drogi krajowej nr 337 o klasie technicznej G1/2 poprzez drogi gminne. Rezerwuje się teren na poszerzenie drogi krajowej do szerokości 25 m w liniach rozgraniczających.

2. Planuje się wykonanie dwóch wjazdów z drogi krajowej - poprzez istniejącą (poszerzoną) drogę gminną nr ewid. 50 oraz projektowaną ulicę dojazdową oznaczoną symbolem Kd3.

3. Obsługę działek budowlanych będą stanowić następujące drogi:

1) ulica dojazdowa, oznaczona symbolem Kd1, o szerokości 12 m w liniach rozgraniczających. Ulica jest prowadzona wzdłuż drogi krajowej. Należy wykonać pas niskiej zieleni izolacyjnej od drogi krajowej o szerokości minimum 3 m,

2) ulica dojazdowa, oznaczona symbolem Kd2, o szerokości 15 m w liniach rozgraniczających, stanowiąca oś kompozycyjną obszaru,

3) ulica dojazdowa, oznaczona symbolem Kd3, o szerokości 15 m w liniach rozgraniczających, stanowiąca połączenie drogi gminnej nr ewd. 366/3 z drogą krajową,

4) droga gminna nr ewd. 50, którą poszerza się do szerokości 15 m w liniach rozgraniczających oraz jej przedłużenie - ulica dojazdowa, oznaczona symbolem Kd4 o szerokości 15 m w liniach rozgraniczających, zakończona placykiem do zawracania. Doprowadzenie ulicy aż do granicy terenu objętego planem umożliwi w przyszłości uruchomienie następnych terenów inwestycyjnych położonych w sąsiedztwie.

4. Nie dopuszcza się bezpośredniego wjazdu na działki z drogi krajowej nr 337.

5. Ustala się lokalizację ogólnodostępnego parkingu oznaczonego symbolem Ks.

6. Miejsca postojowe oraz place manewrowe dla wszelkich pojazdów związanych z użytkowaniem terenów umieszcza się na działkach własnych inwestorów.

7. Projekty budowlane dróg Kd1, Kd3 i Kd4 wymagają uzgodnienia z Oddziałem Południowo-Zachodnim Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.

§ 8

Ustala się następujące zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej oraz przedsięwzięcia niezbędne do zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń i odpadów.

1. Sposób zaopatrzenia w energię elektryczną zostanie ustalony poprzez uzgodnienie z właściwym Zakładem Energetycznym, na podstawie indywidualnych umów zawieranych na wniosek zainteresowanych inwestorów.

2. Obszar będzie zaopatrzony w wodę z komunalnej sieci wodociągowej - woda zostanie doprowadzona z ujęcia w Węgrzcach.

3. Ścieki bytowo-gospodarcze będą odprowadzane do oczyszczalni ścieków w Wińsku, zlokalizowanej w sąsiedztwie obszaru planu.

4. Odpady z produkcji spożywczej, w tym z ubojni drobiu, będą wywożone do zakładów utylizacyjnych.

5. Ścieki technologiczne powinny być podczyszczane na terenach przemysłowych przed odprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej.

6. Zaopatrzenie w ciepło powinno odbywać się przy zastosowaniu ogrzewania o niskiej, bądź zerowej, emisji zanieczyszczeń, np. elektryczno-akumulacyjnego, gazowego, olejowego.

7. Występuje konieczność przełożenia linii telekomunikacyjnej przebiegającej przez teren działki nr 356/1.

8. Na obszarze planu dopuszcza się prowadzenie sieci i lokalizacje obiektów infrastruktury w oparciu o przepisy szczególne i odrębne.

§ 9

Ustala się warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu dla terenów Ps1 i Ps2.

1. Na każdej z działek mogą znaleźć się następujące obiekty:

1) budynki przemysłowe,

2) budynki magazynowe,

3) budynki administracyjne i socjalne,

4) garaże oraz inne budynki gospodarcze.

2. Dopuszcza się lokalizację obiektów usługowych, takich jak sklepy firmowe, obiekty gastronomiczne itp.

3. Nie dopuszcza się lokalizacji zabudowy mieszkaniowej, w tym również mieszkań służbowych.

4. Zagospodarowanie terenów stanowić będą:

1) drogi wewnętrzne wraz z placami manewrowymi i miejscami postojowymi,

2) zieleń towarzyszącą, o powierzchni minimum 15% powierzchni każdej z działek.

5. Ustala się następujące, nieprzekraczalne wysokości budynków dla:

1) budynków administracyjnych i socjalnych na 2 kondygnacje naziemne,

2) pozostałych budynków - na 6 m liczone od podstawy ściany do okapu. W wyjątkowych warunkach, uzasadnionych względami technologicznymi, dopuszcza się budowę obiektów wyższych.

6. Na terenie, oznaczonym symbolem Ps1, należy przewidzieć zieleń izolacyjną, w formie pasa o szerokości minimum 5 m od dróg publicznych.

7. Ustala się maksymalną intensywność zabudowy na 0.8.

8. Proponuje się podział na działki budowlane w sposób określony na rysunku planu.

9. Dopuszcza się inny podział na działki budowlane pod warunkiem zachowania następujących zasad:

1) minimalna powierzchnia działki budowlanej wynosi 0,40 ha,

2) każda działka będzie posiadać dojazd od drogi publicznej.

§ 10

Ustala się warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu dla terenu U.

1. Na terenie przewiduje się lokalizację ogólnodostępnego zespołu usługowego głównie usług z zakresu handlu i gastronomii wraz z zielenią towarzyszącą.

2. Przewiduje się zlokalizowanie miejsc postojowych.

3. Ustala się, że powierzchnia zabudowy obiektów kubaturowych nie może przekroczyć 40% powierzchni terenu.

4. Wysokość obiektów kubaturowych - nie może przekroczyć 5,0 m liczone od podstawy ściany do okapu.

5. Dopuszcza się podział terenu na działki budowlane o minimalnej powierzchni 0,1 ha.

§ 11

Ustala się warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu dla terenu Ks.

1. Na terenie przewiduje się lokalizację ogólnodostępnego parkingu na około 70 miejsc postojowych.

2. Przewiduje się zlokalizowanie obiektu gastronomicznego wraz z zapleczem sanitarnym.

3. Wysokość obiektów kubaturowych - nie może przekroczyć 5,0 m liczone od podstawy ściany do okapu.

§ 12

Ustala się następujące zasady ochrony środowiska przyrodniczego.

1. Wyklucza się lokalizację inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi, w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 13 maja 1995 r.

2. Dla obiektów mogących pogorszyć stan środowiska - zgodnie z Dz. U. Nr 93 z 1998 r. poz. 589, należy opracować "Ocenę oddziaływania na środowisko", które winno stanowić załącznik do wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Projekt decyzji podlega uzgodnieniu z właściwym Inspektorem Sanitarnym.

3. Uciążliwość obiektów nie może przekraczać granic terenów przeznaczonych na przemysł.

4. Obowiązuje zakaz odprowadzania ścieków do wód otwartych i rowów.

5. Wyklucza się stosowanie ochrony chemicznej roślin środkami należącymi do I i II klasy trucizn.

6. Ustala się obowiązek zdjęcia i wykorzystania na cele rolnicze próchniczej warstwy gleby z gruntów IV klasy bonitacyjnej.

§ 13

W odniesieniu do terenu stanowiącego przedmiot niniejszej uchwały tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Wińsko, zatwierdzonego Uchwałą Gminnej Rady Narodowej Nr VI/26/85 z dnia 28 czerwca 1985 r., w zakresie objętym niniejszą uchwalą.

§ 14

Ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.), w wysokości 0% do zastosowania w razie zbycia przez właściciela nieruchomości objętej niniejszym planem, w terminie 5 lat od dnia jego obowiązywania.

§ 15

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy Wińsko.

§ 16

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY

IZYDOR MYŚLICKI

Załącznik do uchwały Nr XXIV/159/2000 Rady Gminy w Wińsku z dnia 27 czerwca 2000 r.

Powiększenie