Poz. 518

UCHWAŁA NR XV/110/2000

RADY POWIATU W MILICZU

z dnia 28 czerwca 2000 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność

Powiatu Milickiego

Na podstawie art. 12 pkt 8 lit. a, w związku z art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 z późn. zm.), art. 13 ust. 1, art. 14, art. 15, art. 18, art. 34, art. 67, art. 68, art. 70, art. 71, art. 73, art. 74, art. 84 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46, poz. 543 z 2000 r.) Rada Powiatu w Miliczu uchwala, co następuje:

§ 1

Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Milickiego oraz zasady nabywania przez Powiat Milicki nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomościami.

§ 2

1. Zarząd Powiatu Milickiego zobowiązany jest do gospodarowania powiatowym zasobem nieruchomości w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 z późn. zm.), zwanej w dalszej treści uchwały ustawą, oraz postanowieniami niniejszej uchwały.

2. Przy sprzedaży nieruchomości lub oddawania ich w użytkowanie wieczyste, z wyłączeniem przypadków określonych ustawą oraz przy oddawaniu nieruchomości w użytkowanie, dzierżawę lub najem Zarząd przeprowadza przetarg w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego.

3. Wybór formy przetargu należy do Zarządu.

4. Zarząd Powiatu może wydzierżawiać i wynajmować nieruchomości na czas nieokreślony i określony do lat 3. Do przetargu na dzierżawę i najem mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 1998 r. w sprawie zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy (Dz. U. Nr 9, poz. 30).

5. Ustalenie wyjściowej stawki czynszu dzierżawy i najmu z wyłączeniem stawek czynszu za lokale mieszkalne określone w załączniku do niniejszej uchwały należy do Zarządu Powiatu.

6. Ustala się trwałość stawki czynszu dzierżawy i najmu na okres jednego roku. Po upływie roku od dnia zawarcia umowy stawkę czynszu podwyższa się o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogłoszony w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS.

7. Zarząd może odstąpić od obowiązku przetargu w przypadku przedłużania czasu trwania umów dzierżawy lub najmu uprzednio zawartych przez Zarząd.

§ 3

1. Zarząd Powiatu dokonuje wyboru formy prawnej oraz ustala treść umowy lub decyzji dotyczącej obrotu nieruchomościami i w tym zakresie może:

1) oddawać nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste,

2) przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,

3) dokonywać zamiany nieruchomości lub zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo własności nieruchomości, zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego, zamiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego innej nieruchomości,

4) wnosić nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego utworzonych przez powiat lub do których powiat przystąpił po podjęciu przez Radę Powiatu stosownej uchwały,

5) przekazywać nieruchomości lub prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej jako majątek tworzonych przez Powiat lub z jego udziałem fundacji po podjęciu przez Radę Powiatu stosownej uchwały.

2. Zgody Rady Powiatu wyrażonej odrębną uchwałą wymaga:

1) przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,

2) przekazanie nieruchomości Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego w drodze darowizny,

3) sprzedaż nieruchomości Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddanie nieruchomości gruntowej Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste,

4) nieodpłatne obciążanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,

5) zamiana nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność nieruchomości oraz zamiana praw użytkowania wieczystego, o ile dokonywana jest między powiatem a Skarbem Państwa lub jednostką samorządu terytorialnego bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw.

§ 4

1. Zarząd Powiatu może nabywać nieruchomości na rzecz Powiatu Milickiego w związku z:

a) koniecznością realizacji zadań własnych,

b) obowiązkami wynikającymi z przepisów szczególnych.

2. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań, a w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzebami powiatu nabycie nieruchomości może nastąpić w drodze przetargu do kwoty określonej na ten cel w uchwale budżetowej.

3. Nabycie nieruchomości za cenę przekraczającą kwotę ustaloną w uchwale budżetowej wymaga upoważnienia Rady Powiatu.

4. Nabycie nieruchomości w skład powiatowego zasobu nieruchomości pod tytułem darmym (darowizna, przejęcie w trwały zarząd, przejęcie do majątku tworzonych fundacji, następuje w drodze uchwały Zarządu Powiatu.

§ 5

1. Zarząd Powiatu może wynajmować (wydzierżawiać) nieruchomości od osób fizycznych i osób prawnych oraz od innych podmiotów mających zdolność do czynności prawnych i w tym celu zaciągać zobowiązania do wysokości ustalonej przez Radę Powiatu w uchwale budżetowej.

2. Przepis § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 6

Zarząd Powiatu może oddać nieruchomość w użyczenie. Oddanie nieruchomości w użyczenie następuje w drodze uchwały Zarządu Powiatu.

§ 7

Zarząd Powiatu w przypadkach przewidzianych ustawą wydaje decyzje administracyjne.

§ 8

Zarząd Powiatu decyduje o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży lub do oddania w użytkowanie wieczyste.

§ 9

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, na wniosek nabywcy, może być rozłożona na raty, nie dłużej niż na 10 lat.

Pierwsza rata podlega zapłacie nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej. Następne raty wraz z oprocentowaniem płatne są do dnia 31 marca każdego roku, z góry za każdy rok.

O rozłożeniu na raty ceny nieruchomości postanawia Zarząd Powiatu. Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

2. Nie spłacone raty podlegają zabezpieczeniu hipotecznemu.

§ 10

1. Pierwszeństwo w nabywaniu lokali mieszkalnych przeznaczonych do sprzedaży przysługuje najemcom tych lokali.

2. Wyraża się zgodę na udzielanie przez Zarząd Powiatu bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych i budynków mieszkalnych, w których znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (domy jednorodzinne), na rzecz najemcy.

3. Bonifikata określona w ust. 2 w razie jednorazowej zapłaty całości ceny wynosi:

1) przy sprzedaży lokali mieszkalnych:

a) położonych w budynkach wybudowanych do 1985 roku:

- 90% w roku 2000,

- 85% w roku 2001,

- 80% od roku 2002,

b) położonych w budynkach wybudowanych po 1985 roku - 80%,

2) przy sprzedaży budynków mieszkalnych, w których znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny) - 60%.

4. Cena lokalu mieszkalnego sprzedawanego w trybie bezprzetargowym może być rozłożona na wniosek nabywcy przez Zarząd Powiatu na raty roczne płatne przez okres 10 lat, z tym że wysokość pierwszej raty nie może być niższa niż 30% tej ceny i jest ona płatna najpóźniej w dniu zawarcia umowy notarialnej. Następne raty płatne są do dnia 31 marca roku następnego po dacie zawarcia umowy. Należność rozłożona na raty będzie oprocentowana w wysokości 10% rocznie od nie spłaconej części należności.

5. Zarząd może żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli nabywca lokalu zbędzie go lub przed upływem 5 lat wykorzysta na inne cele licząc od dnia nabycia. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

§ 11

Koszty opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości oraz koszty sporządzenia umowy notarialnej ponosi nabywca.

§ 12

Zarząd Powiatu może ustalić zaliczkę w wysokości nie mniejszej niż 400 zł za przygotowanie dokumentacji do zbycia nieruchomości w trybie bezprzetargowym (w tym lokali mieszkalnych), która podlega wpłacie w momencie złożenia wniosku o nabycie nieruchomości. Opłata ta podlega zaliczeniu na poczet poniesionych kosztów przez Starostwo Powiatowe. W przypadku rezygnacji wnioskodawcy z nabycia nieruchomości opłata ta nie podlega zwrotowi.

§ 13

1. Nieruchomości Powiatu pozostające w trwałym zarządzie mogą być przedmiotem dzierżawy albo ich użyczenia w drodze umowy na rzecz innych podmiotów na okres nie dłuższy niż czas, na który został ustanowiony zarząd. Umowa zawierana przez kierownika jednostki na okres dłuższy niż 3 lata wymaga zgody Zarządu Powiatu.

2. Upoważnia się kierowników jednostek, w których zarządzie pozostają nieruchomości lokalowe, do zawierania umów najmu na lokale mieszkalne, naliczania wysokości czynszu w oparciu o ustalone niniejszą uchwałą stawki i windykację należności. Zawarcie umowy na najem lokalu powinno być poprzedzone zgodą Zarządu Powiatu.

3. Wpłaty wnoszone w związku z najmem i dzierżawą jednostki organizacyjne przekazują na konto Starostwa Powiatowego niezależnie od opłat związanych z nabyciem prawa trwałego zarządu zgodnie z przepisami ustawy.

4. Wysokość stawki miesięcznej czynszu za lokale mieszkalne określa załącznik do niniejszej uchwały.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Miliczu.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

CEZARY SIERPIŃSKI

Załącznik do uchwały Nr XV/110/2000 Rady Powiatu w Miliczu z dnia 28 czerwca 2000 r.

Stawki miesięczne czynszów za lokale mieszkalne

1. Ustala się stawkę bazową czynszu najmu w wysokości 1,40 zł za m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.

2. Biorąc pod uwagę położenie lokalu w budynku stosuje się obniżenie lub podwyższenie stawki bazowej określonej w punkcie 1-ym:

1) parter bez podpiwniczenia - 20% obniżki stawki bazowej,

2) parter z podpiwniczeniem - 5% obniżki stawki bazowej,

3) II i III kondygnacja - 10% zwyżki stawki bazowej.

3. Stawka bazowa określona w punkcie 1-ym ulega stosownemu podwyższeniu lub obniżeniu ze względu na wyposażenie lokalu mieszkalnego w urządzenia techniczne i instalacje:

1) za brak instalacji wodnej i kanalizacyjnej - stawkę bazową obniża się o 30%,

2) za brak instalacji wodnej - stawkę bazową obniża się o 20%,

3) za posiadanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej i gazowej (lub w.c.) - stawkę bazową podwyższa się o 30%,

4) za posiadanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, gazowej i w.c. - stawkę bazową podwyższa się o 60%,

5) za posiadanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, w.c. i łazienki - stawkę bazową podwyższa się o 90%,

6) za posiadanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, gazowej, w.c., łazienki i c.o. (za wyjątkiem c.o. etażowego stanowiącego własność najemcy) stawkę bazową podwyższa się o 120%,

7) za brak instalacji kanalizacyjnej przy istniejącej instalacji wodnej - stawkę bazową obniża się o 10%.