Poz. 26

UCHWAŁA NR V/56/99

RADY MIASTA I GMINY TRZEBNICA

z dnia 25 marca 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu w gminie Trzebnica, obręb Marcinowo, przeznaczonego pod eksploatacje złoża kruszywa

naturalnego „Marcinowo”

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415 z późn. zm.), w związku z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96), oraz uchwałą nr XXV/220/97 z dnia 30.01.1997 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego, Rada Miasta i Gminy Trzebnica uchwala, co następuje:

 

 

§ 1

  1. Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu w gminie Trzebnica, w obrębie Marcinowo, obejmującego działkę nr 306/1 i część działki nr 306/2.
  2. Integralną częścią planu jest rysunek w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały, na którym określono granice terenu objętego planem.

§ 2

Przedmiotem ustaleń planu jest teren związany z powierzchniową eksploatacją złoża kruszywa naturalnego „Marcinowo”, obejmujący wyrobisko poeksploatacyjne oraz grunty leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych, Nadleśnictwa Oborniki Śląskie, przewidziane pod dalszą eksploatację.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

  1. planie – należy przez to rozumieć ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren, o którym mowa w § 1 uchwały,
  2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miasta i Gminy Trzebnica,
  3. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu na mapie w skali 1:1000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
  4. przedsiębiorcy – należy przez to rozumieć podmiot posiadający koncesję na prowadzenie działalności związanej z wydobywaniem kopalin ze złoża,
  5. terenie powierzchniowej eksploatacji złoża – należy przez to rozumieć obszar, w obrębie którego, w koncesji określony zostaje „teren górniczy”,
  6. przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie zatwierdzenia niniejszej uchwały przepisy prawne.

§ 4

  1. Obszar oznaczony na rysunku planu symbolem PE związany jest z eksploatacją udokumentowanego złoża kruszywa naturalnego „Marcinowo”, którego zasoby geologiczne wynoszą 380 tys. Mg. W obrębie jego znajduje się teren obecnej eksploatacji górniczej.
  2. Od granicy przyległych lasów należy utworzyć filary ochronne, których szerokość należy ustalić w oparciu o specjalistyczne ekspertyzy, uwzględniające ochronę drzewostanu.
  3. Złoże należy eksploatować systemem odkrywkowym, wgłębnym, jednym poziomem eksploatacyjnym. Należy przestrzegać, aby kąt nachylenia ścian eksploatacyjnych i skarp nadkładu nie przekraczał 30o. Eksploatację należy prowadzić do granic złoża, z pozostawieniem wyznaczonych filarów.

§ 5

Tereny oznaczone na rysunku planu symbolami: 1 RL N2 RL N docelowo przeznacza się pod lasy, w okresie eksploatacji złoża wykorzystane będą na składowanie nadkładu. Na terenie 1 RLN składowana będzie gleba próchnicza, która po wyeksploatowaniu kopaliny wykorzystana zostanie do zrekultywowania wyrobiska. Na terenie 2 RLN hałdowany będzie nadkład zanieczyszczonej warstwy stropowej piasku, do wyrównania poziomu z przyległymi terenami leśnymi.

§ 6

Teren oznaczony na rysunku planu symbolem PB przeznacza się pod bazę transportowo-remontową, związaną z eksploatacją złoża.

§ 7

Ustalenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

  1. Złoże kruszywa „Marcinowo” usytuowane jest na granicy chronionego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych na 303 „Pradolina Baryczy – Głogów”. Dla wód tych o klasie czystości Ic należy zagwarantować najwyższą ochronę, celem zachowania ich jakości. Złoże należy eksploatować do poziomu 144,4 m npm, t.j. powyżej zwierciadła wód gruntowych, z zachowaniem półki ochronnej w spągu o grubości nie mniejszej niż 1 m. Na terenie kopalni zabrania się lokalizacji magazynów paliw i olejów napędowych. Należy również zapewnić prawidłowe działania urządzeń urabiających, zwałujących i transportujących w obrębie odkrywki, ponieważ awaria ich grozi niebezpieczeństwem zanieczyszczenia gruntów i wód. Na terenie PB, dla remontu sprzętu i magazynowania oleju napędowego należy wyznaczyć miejsce z podłożem zabezpieczającym grunt przed skażeniem substancjami ropopochodnymi.
  2. Ustala się leśny kierunek rekultywacji i zagospodarowania terenów poeksploatacyjnych. Rekultywację zobowiązany jest przeprowadzić przedsiębiorca w terminie do 3 lat od momentu zakończenia eksploatacji złoża. Przedsiębiorca zobowiązany jest do opracowania dokumentacji rekultywacyjnej i złożenia jej w Urzędzie Rejonowym w Trzebnicy.
  3. Glebę z gruntów rolnych w obrębie terenu objętego planem, należy zdejmować sukcesywnie, z odpowiednim wyprzedzeniem w stosunku do postępującego frontu robót wydobywczych, składując ją w obrębie granic terenów oznaczonych na rysunku symbolem 1 RL N, a następnie wykorzystywać przy rekultywacji wyrobiska poeksploatacyjnego, celem przywrócenia temu terenowi funkcji przyrodniczej, o kierunku leśnym.
  4. Eksploatacja złoża uwarunkowana jest bezwzględnym przestrzeganiem przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 12.10.1994 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w odkrywkowych zakładach górniczych.
  5. Ze względu na niewielkie zagrożenia środowiska wynikające z eksploatacji kruszywa, oraz oddalenie od zabudowy, strefę uciążliwości należy ograniczyć w granicach „terenu górniczego” złoża „Marcinowo”.

§ 8

Ustalenia w zakresie ochrony dóbr kultury.

  1. Na terenie objętym miejscowym planem występują stanowiska zabytków archeologicznych:
    1. osada – kultura łużycka (stanowisko nr 6/81/75-28 AZP),
    2. cmentarzyska szkieletowe – kultura przedłużycka (stanowisko nr 5/80/75-28 AZP)

wpisane do ewidencji konserwatorskiej zabytków archeologicznych pod numerem Rej. Zab. Nr 70/Arch. z 14.10.1964 r.

Podlegają one ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury (Dz. U. nr 10, poz. 48 z późn. zm.).

2. Inwestor zobowiązany jest zastosować się do przedstawionych niżej zaleceń konserwatorskich:

1) roboty ziemne związane z eksploatacją zakładu wydobycia kruszywa muszą być prowadzone za zezwoleniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. (Dz. U. nr 16, poz. 55). W tym celu inwestor złoży wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie robót ziemnych na terenie zabytkowym w trybie prac konserwatorskich, które polegają na przeprowadzeniu ratowniczych badań archeologicznych metodą wykopaliskową. Uwolnią one teren przeznaczony pod eksploatację kruszywa od archeologicznej substancji zabytkowej, umożliwiając jednocześnie uruchomienie zakładu,

2) koszt prac konserwatorskich ratowniczych badań archeologicznych, sporządzenia dokumentacji naukowej, inwentaryzacji odkrywanych reliktów osadnictwa pradziejowego, nawarstwień kulturowych zabytków ruchomych i kart zabytków, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. (Dz. U. nr 16, poz. 55) – ponosi inwestor.

3. Przedstawione ustalenia w nn. paragrafie ust. 1 i 2 należy wpisywać do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla obszaru objętego planem.

§ 9

Ustalenia w zakresie komunikacji.

Obsługa komunikacyjna zakładu eksploatacji kruszywa zapewniona jest drogą leśną, będącą przedłużeniem drogi wojewódzkiej nr 574 z Pawłowa Trzebnickiego. Uwzględniając obecną szerokość drogi leśnej = 10 – 12 m w liniach rozgraniczających, modernizacja jej nie wymaga poszerzenia pasa drogowego. Dostosowanie parametrów technicznych i konstrukcji jezdni do przewidywanego natężenia ruchu i transportu wysokotonażowego należy do zadań przedsiębiorcy. Zadanie to obejmuje również modernizację włączenia drogi leśnej do drogi krajowej nr 5 Wrocław – Poznań.

§ 10

Ustalenia w zakresie infrastruktury technicznej.

  1. Zaopatrzenie w wodę należy rozwiązać indywidualnie – z dopuszczeniem dowozu w szczelnych pojemnikach.
  2. Ścieki sanitarne należy odprowadzać do szczelnego zbiornika bezodpływowego, zlokalizowanego w granicach terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem BP, opróżnianego przez specjalistyczne przedsiębiorstwo.
  3. Zaopatrzenie w energię elektryczną wg warunków technicznych wydanych przez Zakład Energetyczny w Trzebnicy.

§ 11

Traci ważność miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego gminy Trzebnica, zatwierdzony uchwałą Rady Miasta i Gminy Trzebnica Nr V/33/94 z dnia 24.11.1994 r. – w części dotyczącej obszaru objętego niniejszym planem.

§ 12

Nie przewiduje się naliczeń przez Burmistrza Miasta Trzebnica opłat określonych w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 89, poz. 415).

§ 13

W związku z postanowieniem § 1 uchwały, wyraża się zgodę na czasowe wyłączenie z produkcji gruntów leśnych o powierzchni 1,0 ha, przewidywanych pod eksploatację złoża kruszywa „Marcinowo”.

§ 14

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Trzebnica.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIASTA I GMINY

CZESŁAW CZTERNASTEK

 

Załącznik do uchwały Nr V/56/99 Rady Miasta i Gminy Trzebnica z dnia 25 marca 1999 r.