Poz. 23

UCHWAŁA NR XII/438/99

RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA

z dnia 24 września 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego torami kolejowymi, ulicą Mydlaną, kanałem nawigacyjnym rzeki Odry

oraz granicą działki nr 9 AM 17 w obrębie Kowale we Wrocławiu

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt. 5 i 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 ze zmianą) w związku z uchwałą Wrocławia nr LII/790/98 z dnia 5 czerwca 1998 r. Rada Miejska Wrocławia uchwala, co następuje:

 

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego torami kolejowymi, ulicą Mydlaną, kanałem nawigacyjnym rzeki Odry oraz granicą działki nr 9 AM 17 w obrębie Kowale we Wrocławiu, w granicach określonych w rysunku planu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

1. Plan ustala:

1) przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania, w tym linie rozgraniczające ulic i placów;

2) tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych oraz linie rozgraniczające te tereny,

3) zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej;

4) warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów.

2. Na ustalenia, o których mowa w ust.1 składają się:

1) ogólne zasady zagospodarowania terenu, zawarte w rozdziale 2,

2) szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających, zawarte w rozdziale 3.

3. Rysunek planu, o którym mowa w § 1 obowiązuje w zakresie oznaczeń określonych w legendzie, w działach 1 – 3.

§ 3

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,

3) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z innymi przepisami prawnymi,

4) terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania,

5) funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć dominującą funkcję obszaru,

6) uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia odpadami.

R o z d z i a ł 2

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 4

1. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania, oznaczone w rysunku planu jako:

1) ciągłe – oznaczają ściśle określone, obowiązujące granice terenów,

2) przerywane – oznaczają orientacyjne granice terenów; ich uściślenie nastąpi na zasadach określonych w rozdziale 3 § 9.

2. Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów. Oznacza to możliwość wprowadzania funkcji uzupełniających, nie kolidujących z funkcją podstawową, nie zmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.

3. Wewnętrzne podziały terenów wskazane w rysunku planu, określone jako linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania w ramach funkcji podstawowej nie są obowiązujące.

§ 5

Ustala się ochronę potencjalnych zabytków archeologii.

Wszelkie prace ziemne, prowadzone w obrębie obszaru objętego planem wymagają uprzedniego zgłoszenia i prowadzenia pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W przypadku wystąpienia obiektów archeologicznych (nieruchomych lub ruchomych) ustala się wymóg przeprowadzenia ratowniczych badań wykopaliskowych.

§ 6

Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1. Uzbrojenie terenów budowlanych winno następować kompleksowo i wyprzedzać realizacje zabudowy.

2. Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone w rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Sieci w miarę ich modernizacji należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg.

Dopuszczalne są w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej zasady, przy zapewnieniu nie zmienionych warunków zabudowy i zagospodarowania terenów określonych w rozdziale 3.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestorów.

4. Ustala się zaopatrzenie w wodę z miejskiej sieci wodociągowej, z wodociągu A 150 w ulicy Mydlanej – dla północnej części terenu objętego planem i wodociągu A 300 w ulicy Monopolowej – dla południowej części terenu objętego planem poprzez rozbudowę rozdzielczej sieci wodociągowej.

5. W zakresie unieszkodliwiania ścieków sanitarnych ustala się wymóg odprowadzenia ścieków do indywidualnych lub zakładowych oczyszczalni ścieków na terenach własnych inwestorów wraz z budową rozdzielczej sieci kanalizacji sanitarnej. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych może być kanał nawigacyjny rzeki Odry pod warunkiem uzyskania pozwolenia wodno-prawnego.

6. Ustala się rozbudowę sieci kanalizacji deszczowej na tereny planowanej zabudowy. Odprowadzenie ścieków deszczowych do kanału nawigacyjnego rzeki Odry oraz stawu wymaga podczyszczenia na terenach własnych inwestorów, na warunkach określonych w pozwoleniach wodnoprawnych.

7. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia wraz z budową stacji transformatorowych na terenach własnych inwestora. Ustala się zakaz budowy napowietrznych linii energetycznych w granicach określonych w rysunku planu.

8. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się dostawę gazu z istniejącej sieci gazowej średniego ciśnienia, doprowadzającej gaz do stacji redukcyjno-pomiarowej IIo zlokalizowanej w północno-zachodniej części terenu objętego planem poprzez rozbudowę sieci gazowej na tereny planowanej zabudowy.

9. Wszelkie inwestycje oraz zmiany w zakresie zaopatrzenia w wodę, gaz, energię elektryczną, odprowadzenia ścieków oraz lokalizacji innych urządzeń technicznych na terenie określonym w § 1 uchwały wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

§ 7

1. Linie rozgraniczające tereny komunikacji publicznej mogą być korygowane w kierunku poszerzenia ulic za zgodą właścicieli gruntów, których poszerzenie dotyczy.

2. Korekty, o których mowa w pkt 1 mogą być dokonywane w projektach budowy i modernizacji dróg i ulic.

3. Realizacja układu komunikacyjnego winna obejmować kompleksową realizację uzbrojenia technicznego.

4. W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi, a także kioski, elementy małej architektury i reklamy.

R o z d z i a ł 3

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających

§ 8

Ustala się tereny przeznaczone dla realizacji celów publicznych. Są nimi tereny komunikacji, ograniczone w rysunku planu liniami rozgraniczającymi i oznaczone numerami i symbolami: 6KZ1/4, 7KZ, 8KZ, 9KD, 10KL.

§ 9

1. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P- ustala się:

1) podstawową funkcję terenu przemysłowo-składową wraz komunikacją wewnętrzną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną,

2) w ramach funkcji podstawowej wskazuje się tereny o różnych sposobach zagospodarowania, oznaczone symbolem użytkowania uwidocznionym po symbolu funkcji podstawowej, dla których możliwe są zmiany sposobu użytkowania bez konieczności zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z ustaleniami dla poszczególnych terenów,

3) obsługę komunikacyjną z ulicy dojazdowej 9 KD, oraz z ulicy Mydlanej 7KZ(KL) – nie więcej niż 2 wjazdy,

4) dopuszcza się likwidację – zasypanie południowego zbiornika wodnego oraz regulację brzegów północnego zbiornika pod warunkiem zachowania min. 75% powierzchni terenu oznaczonego symbolem 1P-W jako lustro wody,

5) wymóg nasycenia terenu zielenią wysoką w stopniu co najmniej 10% powierzchni terenu.

2. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-P/S ustala się:

1) przeznaczenie terenu na lokalizacje obiektów i urządzeń związanych z podstawową funkcją terenu – przemysłowo-składową;

2) dopuszczalne towarzyszące przeznaczenie terenu na usługi komercyjne z zakresu handlu i rzemiosła;

3) wysokość nowo realizowanej zabudowy nie może przekraczać wysokości istniejącej zabudowy produkcyjnej + 50%;

4) tereny nie zabudowane i nie utwardzone należy zagospodarować zielenią wysoką, szybko rosnącą, z gatunków odpornych na zanieczyszczenia i zgodnych z przyrodniczym siedliskiem rejonu.

3. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-A ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zabudowę związaną z obsługą administracyjną terenu;

2) dopuszczalne przeznaczenie części pomieszczeń na funkcje socjalne, w tym pokoje gościnne;

3) wymóg realizacji zabudowy trwałej o wysokim standardzie z ukształtowaną reprezentacyjną elewacją od strony ulicy Mydlanej;

4) od strony północno-wschodniej zaleca się wprowadzenie zieleni wysokiej.

4. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-KSP ustala się:

1) przeznaczenie terenu na wewnętrzny parking;

2) wymóg realizacji nawierzchni utwardzonej, zalecana dla miejsc postojowych ażurowa (betonowo-trawiasta);

3) dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania terenu na funkcję przemysłowo-składową lub usługową związaną z podstawową funkcją terenu.

5. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-W ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zbiornik wodny;

2) po dopuszczalnej regulacji brzegów zbiornika, określonej ustaleniami dla całego terenu 1P zbiornik podlega ochronie, polegającej na jego zachowaniu w niezmienionym kształcie;

3) wymóg wprowadzenia wielopiętrowej zieleni wokół zbiornika i zagospodarowanie jego obrzeży dla celów rekreacji, w powiązaniu z sąsiednim terenem 1P-US.

6. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-US ustala się:

1) przeznaczenie terenu na funkcję rekreacji, sportu i wypoczynku obejmującą boiska, korty tenisowe lub inne obiekty sportowo-rekreacyjne oraz zieleń;

2) dopuszcza się budowę kubaturowych obiektów sportowo-rekreacyjnych, przy zachowaniu co najmniej 50% nie zabudowanej powierzchni terenu.

7. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-NO ustala się:

1) przeznaczenie terenu na lokalizację zakładowej oczyszczalni ścieków;

2) wydajność oczyszczalni winna zapewnić pełną utylizację ścieków sanitarnych i technologicznych z terenu 1P i posiadać rezerwę dla ewentualnego przyłączenia pozostałych terenów niepublicznych obszaru planu.

8. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 1P-ZN ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zieleń nieurządzoną;

2) dopuszcza się przeznaczenie części terenu nie przekraczającej 50% jego powierzchni na zabudowę lub plac składowo-manewrowy;

3) gatunki zastosowanych nasadzeń winny sprzyjać rekultywacji terenu po likwidacji zbiornika wodnego.

9. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 2KSP ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ogólnie dostępny parking zakładowy, związany z terenem 1P lub 3UC/P/S;

2) wymóg realizacji nawierzchni utwardzonej, dla miejsc postojowych ażurowej (betonowo-trawiastej);

3) wymóg wprowadzenia zieleni wysokiej szczególnie wzdłuż granic terenu; sposób nasadzeń i dobór gatunków winien uwzględniać ochronę parkujących pojazdów przed skutkami wpływu sąsiedztwa drzew;

4) istniejącą zabudowę przeznacza się do likwidacji lub adaptacji w ramach ustalonej funkcji.

10. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 3UC/P/S ustala się:

1) przeznaczenie terenu na usługi komercyjne, urządzenia i obiekty z zakresu funkcji przemysłowo-składowych;

2) istniejący budynek w przypadku podjęcia inwestycji zgodnej z przeznaczeniem terenu, o którym mowa w p. 1 przeznacza się do likwidacji lub adaptacji w ramach ustalonej funkcji;

3) dla nowej zabudowy ustala się obowiązującą linię zabudowy w odległości 20 m od granicy terenu z ulicą Monopolową;

4) elewacje budynków w linii zabudowy należy kształtować w sposób zapewniający korzystną ekspozycję zespołu w panoramie terenów nadbrzeżnych w powiązaniu z terenem 5UC/P/S oraz ewentualnie 4MW/UC;

5) teren w pasie przyległym do ulicy Monopolowej należy przeznaczyć na parkingi; teren położony w sąsiedztwie terenów 1P-US i 2KSP należy nasycić zielenią;

6) wskaźnik nasycenia terenu zielenią – min 20% powierzchni terenu.

11. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 4MW/UC ustala się:

1) przeznaczenie terenu na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną;

2) dopuszcza się przeznaczenie terenu na usługi komercyjne lub urządzenia przemysłowo-składowe w przypadku włączenia terenu w zakres inwestycji wspólnej z terenem 3UC/P/S; w takim przypadku obowiązują ustalenia dla terenu 3UC/P/S;

3) wskaźnik nasycenia terenu zielenią – min 30% powierzchni terenu.

12. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 5UC/P/S ustala się:

1) przeznaczenie terenu na usługi komercyjne, urządzenia i obiekty z zakresu funkcji przemysłowo-składowych;

2) istniejące obiekty przeznacza się do likwidacji;

3) dla nowej zabudowy ustala się obowiązującą linię zabudowy w odległości 20 m od granicy terenu z ulicą Monopolową oraz nieprzekraczalną linię zabudowy w odległości 30 m od granicy terenu z terenem 6KZ1/4(S/ZN);

4) elewacje budynków w linii zabudowy należy kształtować w sposób zapewniający korzystną ekspozycję zespołu w panoramie terenów nadbrzeżnych w powiązaniu z terenem 3UC/P/S;

5) narożnik zabudowy położony najbliżej ulicy Swojczyckiej należy ukształtować jako dominantę architektoniczną;

6) teren w pasie przyległym do ulicy Monopolowej należy przeznaczyć na parkingi;

7) wskaźnik nasycenia terenu zielenią – min 20% powierzchni terenu.

13. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 6KZ1/4(S/ZN) ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ulicę zbiorczą jednojezdniową o 4 pasach ruchu i szerokości jezdni 14 m – Trasę Olimpijską;

2) tymczasowe przeznaczenie terenu na place składowe i zieleń niską nieurządzoną z zakazem wprowadzania trwałej zabudowy.

14. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 7KZ(KL) ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ulicę zbiorczą o parametrach jak 6KZ1/4;

2) tymczasowe przeznaczenie terenu na ulicę lokalną o szerokości w liniach rozgraniczających 20–25 m i szerokości jezdni 7 m;

3) po realizacji Trasy Olimpijskiej południowy odcinek ul. Mydlanej o długości ok. 100 m winien stać się dojazdem do posesji bezpośrednio przyległych, z dopuszczeniem włączenia do Trasy Olimpijskiej.

15. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 8KZ ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ulicę zbiorczą – Trasę Olimpijską oraz ulicę Swojczycką;

2) do czasu realizacji Trasy Olimpijskiej dopuszcza się modernizację ulicy Swojczyckiej zgodnie z jej dotychczasowym przebiegiem.

16. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 9KD ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ulicę dojazdową;

2) szerokość ulicy w liniach rozgraniczających 15 m;

3) odcinek pomiędzy ulicą Monopolową i terenem 2KSP – o przebiegu orientacyjnym; linie rozgraniczające w granicach nie przekraczających terenu wskazanego w rysunku planu zostaną ustalone przez Zarząd Miasta Wrocławia w trybie rozstrzygnięcia ofert zagospodarowania terenów 3UC/P/S lub 5UC/P/S;

4) minimalną szerokość jezdni 7 m, o nawierzchni asfaltowej.

17. Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem 10KL ustala się:

1) przeznaczenie terenu na ulicę lokalną;

2) obowiązują dotychczasowe linie rozgraniczające.

Rozdział 4

Przepisy końcowe

§ 10

Dla terenu określonego w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139) w wysokości 30%.

§ 11

Dla terenu określonego w § 1 traci moc uchwała Miejskiej Rady Narodowej Nr XXI/104/88 z dnia 10.06.1988 r. ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Wrocławskiego Nr 11/88, poz. 165 z dnia 30.06.1988 r.

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

WICEPRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

RYSZARD MAJ

 

 

Załącznik do uchwały Nr XII/438/99 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 24 września 1999 r.