Poz. 401

UCHWAŁA NR XXI/132/2000

RADY MIASTA I GMINY PROCHOWICE

z dnia 18 kwietnia 2000 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania

przestrzennego gminy Prochowice w obrębie Kawice

Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686, Nr 113, poz. 734 i Nr 123, poz. 775, z 1998 r. Nr 155, poz. 1014 i Nr 162, poz. 1126) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity w Dz. U. z 1999 r., Nr 15, poz. 139) Rada Miasta i Gminy Prochowice uchwala, co następuje:

 

§ 1

1. Uchwala się zmianę miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Prochowice uchwalonego przez Radę Miasta i Gminy Prochowice uchwałą Nr XVI/74/92 z 26 lutego 1992 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Legnickiego Nr 6, poz. 35 z 9 marca 1992 r.).

2. Na zmianę, o której mowa w § 1, składają się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego fragmentów obrębu Kawice. Ustalenia planów zawarte są w niniejszej uchwale oraz na rysunkach planów stanowiących załączniki nr nr 1–4 do uchwały.

3. Ustalenia planu obejmują określenie zasad zalesień oraz kształtowania zabudowy, w tym:

1) granic i wielkości terenu,

2) linii zabudowy,

3) wysokości zabudowy i spadków dachu,

4) obsługi komunikacyjnej i uzbrojenia inżynieryjnego terenu,

oraz określenie zasad ochrony środowiska kulturowego i naturalnego, a także skutków prawnych uchwalenia planu.

4. Na plan składają się: niniejsza uchwała oraz rysunki planu w skali 1:2.000, stanowiące załączniki nr 1–4 do uchwały.

§ 2

Dla terenu 20/99 MN (załącznik nr 1 do uchwały) ustala się:

1. Część działki nr 375 o powierzchni 0,32 ha przeznaczona na jednorodzinną zabudowę mieszkaniową.

2. Z działki nr 375 wydzielić część oznaczoną symbolem KD na poszerzenie pasa drogowego pod projektowany gazociąg. Przy pasie drogowym wydzielić trzy działki siedliskowe w sposób pokazany na rysunku planu.

3. Budynki mieszkalne usytuować, jak pokazano na rysunku planu. Dopuszcza się usytuowanie budynków gospodarczych. Budynki swoją skalą i wystrojem zewnętrznym powinny nawiązywać do historycznie ukształtowanego otoczenia. Wysokość budynków mieszkalnych do dwóch kondygnacji z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Dachy strome dwu – lub więcej spadowe.

4. Ze względu na położenie wsi na obszarze, który może zostać zalany przez wody powodziowe lub podsiąkowe Odry, zaleca się niepodpiwniczanie budynków.

5. Działki należy wzbogacić zielenią wysoką i niską i ogrodzić estetycznym ogrodzeniem z materiałów naturalnych.

6. Dojazd na działki z ulicy wiejskiej.

7. Zasady uzbrojenia inżynieryjnego: przyłącza wodne, elektroenergetyczne i telefoniczne z istniejących sieci według rysunku planu. Odległość od osi przebiegającej w pobliżu napowietrznej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 400 kV do najbliższego budynku ustala się na minimum 50 m. Dostawa gazu będzie możliwa po wybudowaniu sieci gazowej w gminie. Do czasu wybudowania systemu kanalizacji zbiorowej dopuszcza się budowę szczelnego zbiornika bezodpływowego na działce. Zaleca się do ogrzewania budynków stosować paliwa ekologiczne, jak olej, gaz i energię elektryczną. Odpadki zbierać do szczelnych pojemników i wywozić na wysypisko gminne. Zapotrzebowanie na energię elektryczną określa się na około 21.000 KWh/rok. Zapotrzebowanie mocy na przyłączu 21 KW. W projekcie budowlanym nie należy przewidywać prowadzenia głównych sieci elektroenergetycznych przez teren objęty planem, tylko lokalne przyłącza. Uzbrojenie terenu na własny koszt.

8. Teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej OW. W strefie obowiązuje zgłaszanie robót ziemnych we właściwej jednostce Państwowej Służby Ochrony Zabytków, zapewnienie na czas robót ziemnych nadzoru archeologicznego oraz sfinansowania ratowniczych robót archeologicznych.

§ 3

Dla terenu 21/99 MN/RL (załącznik nr 2 do uchwały) ustala się:

1. Zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna z terenem zielonym – lasem na części działki nr 178/1.

2. Z działki nr 178/1 wydzielić działkę siedliskowo-leśną o powierzchni 0,25 ha, na podstawie projektu budowlanego (projekt zagospodarowania terenu).

3. Budynki mieszkalne usytuować, jak pokazano na rysunku planu. Dopuszcza się usytuowanie budynków gospodarczych. Budynki swoją skalą i wystrojem zewnętrznym powinny nawiązywać do historycznie ukształtowanego otoczenia. Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Dachy strome dwu – lub więcej spadowe.

4. Ze względu na położenie wsi na obszarze, który może zostać zalany przez wody powodziowe lub podsiąkowe Odry, zaleca się niepodpiwniczanie budynków.

5. Część siedliskową działki należy ogrodzić estetycznym ogrodzeniem z materiałów naturalnych.

6. Dojazd na działki z drogi nr dz. 819.

7. Zasady uzbrojenia inżynieryjnego: przyłącza wodne, elektroenergetyczne i telefoniczne z istniejących sieci według rysunku planu. Dostawa gazu będzie możliwa po wybudowaniu sieci gazowej w gminie. Do czasu wybudowania systemu kanalizacji zbiorowej dopuszcza się budowę szczelnego zbiornika bezodpływowego na działce. Zaleca się do ogrzewania budynków stosować paliwa ekologiczne, jak olej, gaz i energię elektryczną. Odpadki zbierać do szczelnych pojemników i wywozić na wysypisko gminne. Zapotrzebowanie na energię elektryczną określa się na około 7.160 KWh/rok. Zapotrzebowanie mocy na przyłączu 9 KW. W projekcie budowlanym nie należy przewidywać prowadzenia głównych sieci elektroenergetycznych przez teren objęty planem, tylko lokalne przyłącza. Uzbrojenie terenu na własny koszt inwestora.

§ 4

Dla terenu 22/99 UC/P (załącznik nr 3 do uchwały) ustala się:

1. Teren przeznaczony na działalność gospodarczą – usługową, składową z dopuszczeniem nieuciążliwych funkcji produkcyjnych na działce nr 1034/4 o powierzchni 11,87 ha.

2. Użytkowanie terenu jako usługi komercyjne – stacja benzynowa, motel, parking, handel hurtowy i inne. Dopuszcza się nieuciążliwe rodzaje produkcji. Orientacyjny podział terenu z podaniem funkcji jak na rysunku planu.

3. Wysokość zabudowy do II kondygnacji. Dopuszcza się poddasza użytkowe. Dachy strome dwu – lub więcej spadowe. W budynkach składowych i produkcyjnych dopuszcza się dachy płaskie, cylindryczne lub pilaste.

4. Od strony drogi krajowej nr 344 rezerwuje się pas terenu na poszerzenie jej do kategorii GP 2/2. Zasady włączeń i wyłączeń w I (droga jednojezdniowa) i II etapie (droga dwujezdniowa) należy określić w trakcie ustalania warunków zabudowy i zagospodarowaniu terenu w uzgodnieniu z administratorem drogi. Minimalną odległość linii zabudowy od krawędzi drugiej jezdni określa się na 30 m.

5. Teren jest pozbawiony jakichkolwiek mediów, z wyjątkiem przebiegającego wzdłuż drogi nr 344 kabla telekomunikacyjnego. Zasady uzbrojenia terenu ustala się jak niżej:

5.1) Zaopatrzenie w wodę z własnego ujęcia, które należy zlokalizować na terenie objętym planem w oparciu o badania hydrogeologiczne. Odprowadzenie ścieków do własnej oczyszczalni lokalnym systemem grawitacyjnym lub grawitacyjno-tłocznym. Oczyszczone ścieki odprowadzić do rowu melioracyjnego na działce 1037/2. Na zrzut ścieków inwestor jest zobowiązany uzyskać pozwolenie wodno-prawne.

5.2) Dostawa energii elektrycznej dwustronna liniami średniego napięcia 20 kV – od strony północno-wschodniej z linii L 256. Zasady połączenia drugostronnego określi Zakład Energetyczny na etapie ustalania warunków zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Zapotrzebowanie mocy określa się na około 800 KW. Do właściwej i bezpiecznej dostawy mocy ustala się obowiązek budowy dwóch stacji transformatorowych typu miejskiego o mocy 630 kVA każda. W projekcie budowlanym należy przewidzieć na terenach, wskazanych przez kierunku dostawy energii elektrycznej, działki o wymiarach 10 ´ 10 m z dojazdami – pod lokalizacje stacji transformatorowych typu miejskiego.

5.3) Dostawa gazu z sieci średniego ciśnienia od strony Kawic, po jej wybudowaniu.

5.4) Odpadki wywozić na wysypisko gminne lub rejonowe. Odpady niebezpieczne składować w specjalnej kwaterze wysypiska rejonowego.

5.5) Uzbrojenie terenu na własny koszt inwestora.

6. Wpływ działalności odbywających się na poszczególnych terenach w ramach obszaru objętego planem nie może przekraczać ich granic.

7. Inwestor jest obowiązany opracować projekt zagospodarowania terenu z zachowaniem przepisów szczególnych.

§ 5

Teren 23/99 ZPL (załącznik nr 4 do uchwały) ustala się:

1. Adaptacja terenu zadrzewionego i zakrzewionego na działkach nr nr 407 i 408 o ogólnej powierzchni 0,45 ha na park leśny dla mieszkańców Kawic.

2. Park urządzić w oparciu o inwentaryzację istniejącej zieleni i projekt zagospodarowania terenu.

3. Z międzywala (działka nr 408) usunąć zarośla utrudniające spływ wód powodziowych. Na działce nr 407 urządzić teren rekreacyjny z wykorzystaniem istniejącej zieleni i ewentualnym jej dosadzeniem. Teren poza wałem przeciwpowodziowym oświetlić i ustawić ławki. Zapotrzebowanie na energię elektryczną do oświetlenia terenu określa się na około 7.160 KWh/rok. Zapotrzebowanie mocy na przyłączu 9 KW.

4. Teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej OW. W strefie obowiązuje zgłaszanie robót ziemnych we właściwej jednostce Państwowej Służby Ochrony Zabytków, zapewnienie na czas robót ziemnych nadzoru archeologicznego oraz sfinansowania ratowniczych robót archeologicznych.

5. Na terenie międzywala obowiązuje zakaz wznoszenia jakiejkolwiek zabudowy oraz prowadzenia ciągów infrastruktury technicznej.

6. Do zagospodarowania terenu 23/99 ZPL mają zastosowanie przepisy ustawy z 24 października 1974 r. prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230 z późniejszymi zmianami).

§ 6

Teren 21/99 MN/RL znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu “Dolina Odry” tereny 20/99 MN23/99 ZPL przy jego granicy. W obszarze tym powszechnie obowiązują zakazy:

1) wznoszenia obiektów budowlanych powodujących zanieczyszczanie wód, powietrza i gleby, a także będących źródłem nadmiernego hałasu oraz trwale naruszających walory krajobrazu,

2) wykonywania prac ziemnych powodujących trwałe zmiany rzeźby terenu lub zmieniających właściwości fizykochemiczne gruntu,

3) prowadzenia prac wodno-melioracyjnych powodujących niekorzystne zmiany stosunków wodnych, w szczególności w ekosystemach leśnych,

4) lokalizowania wysypisk wszelkich odpadów,

5) niszczenia drzew i krzewów śródpolnych, śródłąkowych i przydrożnych,

6) urządzania pól namiotowych, campingów i parkingów w miejscach nie przeznaczonych na ten cel,

7) dowolnego ustawiania tablic, reklam i napisów.

§ 7

Gdy właściciel zbywa nieruchomość, której wartość – w związku z uchwaleniem niniejszego planu – wzrosła, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice decyzją pobiera jednorazową opłatę w wysokości 10% wzrostu wartości nieruchomości.

§ 8

Plan jest przepisem gminnym i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

§ 9

1. Z dniem wejścia planu w życie tracą moc ustalenia miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Prochowice, o którym mowa w § 1 pkt 1, dotyczące terenów objętych planem niniejszym.

2. Z dniem wejścia planu w życie tracą moc decyzje o ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, sprzeczne z ustaleniami planu niniejszego.

§ 10

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Prochowice.

 

 

§ 11

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIASTA I GMINY

CZESŁAW KOCLĘGA

 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXI/132/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2 do uchwały Nr XXI/132/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.

 

 

 

 

Załącznik nr 3 do uchwały Nr XXI/132/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.

 

Załącznik nr 4 do uchwały Nr XXI/132/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.