Poz. 397

UCHWAŁA NR XXI/128/2000

RADY MIASTA I GMINY PROCHOWICE

z dnia 18 kwietnia 2000 r.

w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania

przestrzennego gminy Prochowice w obrębie Mierzowice

Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 18 ust. 2 pkt 5, art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 9, poz. 43, Nr 106, poz. 679, Nr 107, poz. 686, Nr 113, poz. 734 i Nr 123, poz. 775, z 1998 r. Nr 155, poz. 1014 i Nr 162, poz. 1126) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity w Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139) Rada Miasta i Gminy Prochowice uchwala, co następuje:

 

§ 1

1. Uchwala się zmianę miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Prochowice uchwalonego przez Radę Miasta i Gminy Prochowice uchwałą Nr XVI/74/92 z 26 lutego 1992 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Legnickiego Nr 6, poz. 35 z 9 marca 1992 r.).

2. Na zmianę, o której mowa w § 1, składają się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego fragmentów obrębu Mierzowice. Ustalenia planów zawarte są w niniejszej uchwale oraz na rysunkach planów stanowiących załączniki nr nr 1–4 do uchwały.

3. Ustalenia planu obejmują określenie zasad zalesień oraz kształtowania zabudowy, w tym:

1) granic i wielkości terenu,

2) linii zabudowy,

3) wysokości zabudowy i spadków dachu,

4) obsługi komunikacyjnej i uzbrojenia inżynieryjnego terenu,

oraz określenie zasad ochrony środowiska kulturowego i naturalnego, a także skutków prawnych uchwalenia planu.

4. Na plan składają się: niniejsza uchwała oraz rysunki planu w skali 1:1.000 i 1:5.000 stanowiące załączniki nr 1, 2, 3 i 4 do uchwały.

§ 2

Dla terenu 1/99 MN (załącznik nr 1 w skali 1:1.000 do uchwały) ustala się:

1) Teren jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej na części działki nr 184, o powierzchni 0,10 ha.

2) Budynek mieszkalny usytuować, jak pokazano na rysunku planu. Dopuszcza się usytuowanie budynku gospodarczego. Budynki swoją skalą i wystrojem zewnętrznym powinny nawiązywać do historycznie ukształtowanego otoczenia. Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Dach stromy dwu – lub więcej spadowy.

3) Działkę należy wzbogacić zielenią wysoką i niską i ogrodzić estetycznym ogrodzeniem z materiałów naturalnych.

4) Dojazd na działkę z drogi powiatowej nr dz. 168.

5) Zasady uzbrojenia inżynieryjnego: przyłącza wodne, elektroenergetyczne i telefoniczne według ustaleń rysunku planu. Dostawa gazu będzie możliwa po wybudowaniu sieci gazowej w gminie. Do czasu wybudowania systemu kanalizacji zbiorowej dopuszcza się budowę szczelnego zbiornika bezodpływowego na działce. Zaleca się do ogrzewania budynków stosować paliwa ekologiczne, jak olej, gaz i energię elektryczną. Odpadki zbierać do szczelnych pojemników i wywozić na wysypisko gminne. Zapotrzebowanie na energię elektryczną określa się na około 7.160 KWh/rok. Zapotrzebowanie mocy na przyłączu 9 KW. W projekcie budowlanym nie należy przewidywać prowadzenia głównych sieci elektroenergetycznych przez teren objęty planem, tylko lokalne przyłącza. Uzbrojenie terenu na własny koszt inwestora.

§ 3

Dla terenu 2/99 MN (załącznik nr 2 w skalach 1:5.000 i 1:10.000 do uchwały) ustala się:

1) Z działek nr nr 236 i 237 wydzielić działkę siedliskową pod domek jednorodzinny o powierzchni 0,56 ha.

2) Budynek mieszkalny usytuować, jak pokazano na rysunku planu. Dopuszcza się lokalizację budynku (budynków) gospodarczych. Budynki swoją skalą i wystrojem zewnętrznym powinny nawiązywać do historycznie ukształtowanego otoczenia w siedlisku Mierzowic. Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Dach stromy dwu – lub więcej spadowy.

3) Działkę należy wzbogacić zielenią wysoką i niską i ogrodzić estetycznym ogrodzeniem z materiałów naturalnych. Od strony południowej, wzdłuż drogi graniczącej z rezerwatem “Brekinia” (dz. nr 240/12), urządzić pas gęstej zieleni izolacyjnej. Zieleń należy zaprojektować tak, aby nie powodowała zakłócenia istniejących warunków panujących w rezerwacie.

4) Dojazd z drogi powiatowej Lisowice – Mierzowice za pośrednictwem drogi rolniczej nr działki 232.

5) Zasady uzbrojenia inżynieryjnego: przyłącza wodne, elektroenergetyczne i telefoniczne według ustaleń rysunku planu. Dostawa gazu będzie możliwa po wybudowaniu sieci gazowej w gminie. Do czasu wybudowania systemu kanalizacji zbiorowej dopuszcza się budowę szczelnego zbiornika bezodpływowego na działce. Zaleca się do ogrzewania budynków stosować paliwa ekologiczne, jak olej, gaz i energię elektryczną. Odpadki zbierać do szczelnych pojemników i wywozić na wysypisko gminne. Zapotrzebowanie na energię elektryczną określa się na około 7.160 KWh/rok. Zapotrzebowanie mocy na przyłączu 9 kW. W projekcie budowlanym nie należy przewidywać prowadzenia głównych sieci elektroenergetycznych przez teren objęty planem, tylko lokalne przyłącza. Uzbrojenie terenu na własny koszt inwestora.

§ 4

Dla terenu 3/99 MN (załącznik nr 3 w skali 1:1.000 do uchwały) ustala się:

1) Jednorodzinna zabudowa mieszkaniowa na części działki nr 217.

2) Z działki nr 217 wydziela się działkę siedliskową o ogólnej powierzchni 0,43 ha.

3) Budynek mieszkalny sytuować, jak pokazano na rysunku planu w zachodniej części działki. W pozostałej części działki zlokalizować budynki gospodarcze. Budynki swoją skalą i wystrojem zewnętrznym powinny nawiązywać do historycznie ukształtowanego otoczenia w siedlisku Mierzowic. Wysokość budynku mieszkalnego do dwóch kondygnacji z dopuszczeniem poddasza użytkowego. Dachy strome dwu – lub więcej spadowe.

4) Działkę należy wzbogacić zielenią wysoką i niską i ogrodzić estetycznym ogrodzeniem z materiałów naturalnych.

5) Dojazd z drogi nr nr działek 344 (od północy) i 213 (od południa) za pośrednictwem drogi gruntowej – jak pokazano na rysunku planu.

6) Zasady uzbrojenia inżynieryjnego: przyłącza wodne, elektroenergetyczne i telefoniczne według ustaleń rysunku planu. Dostawa gazu będzie możliwa po wybudowaniu sieci gazowej w gminie. Do czasu wybudowania systemu kanalizacji zbiorowej dopuszcza się budowę szczelnego zbiornika bezodpływowego na działce. Zaleca się do ogrzewania budynków stosować paliwa ekologiczne, jak olej, gaz i energię elektryczną. Odpadki zbierać do szczelnych pojemników i wywozić na wysypisko gminne. Zapotrzebowanie na energię elektryczną określa się na około 28.640 KWh/rok. Zapotrzebowanie mocy na przyłączu 28 KW. W projekcie budowlanym nie należy przewidywać prowadzenia głównych sieci elektroenergetycznych przez teren objęty planem, tylko lokalne przyłącza. Uzbrojenie terenu na własny koszt inwestora.

§ 5

Dla terenu 5/99 US (załącznik nr 4 w skali 1:1.000 do uchwały) ustala się:

1) Boisko sportowe z zielenią towarzyszącą na działce nr 182 o powierzchni 1,34 ha.

2) Teren zagospodarować jak na rysunku planu. Urządzić boisko do gier dużych. Zachować i uzupełnić istniejącą zieleń na skarpach. Szczególnie gęsty i szeroki pas zieleni nasadzić wzdłuż granicy z działką nr 181, na której znajduje się budynek mieszkalny. Od strony południowo-zachodniej boiska urządzić trybunę ziemną lub drewnianą.

3) Rozebrać istniejące silosy i szopę. Obowiązuje usytuowanie na terenie objętym planem budynku socjalnego mieszczącego szatnie i sanitariaty oraz, ewentualnie, pomieszczenie biurowe klubu sportowego.

4) Poszerzyć drogę dojazdową od strony wschodniej. We wschodniej części działki urządzić, z wykorzystaniem istniejących zadrzewień, parking.

5) Uzbrojenie inżynieryjne terenu z wykorzystaniem istniejących sieci wodnych, elektroenergetycznych i telefonicznych. Odprowadzenie ścieków w I etapie do szczelnego zbiornika bezodpływowego, docelowo do kanalizacji zbiorowej.

6) Teren znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej OW. W strefie obowiązuje zgłaszanie robót ziemnych we właściwej jednostce Państwowej Służby Ochrony Zabytków, zapewnienie na czas robót ziemnych nadzoru archeologicznego oraz sfinansowania ratowniczych robót archeologicznych.

§ 6

Gdy właściciel zbywa nieruchomość, której wartość – w związku z uchwaleniem niniejszego planu – wzrosła, Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice decyzją pobiera jednorazową opłatę w wysokości 10% wzrostu wartości nieruchomości.

§ 7

Plan jest przepisem gminnym i stanowi podstawę do ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

§ 8

1. Z dniem wejścia planu w życie tracą moc ustalenia miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Prochowice, o którym mowa w § 1 pkt 1, dotyczące terenów objętych planem niniejszym.

2. Z dniem wejścia planu w życie tracą moc decyzje o ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, sprzeczne z ustaleniami planu niniejszego.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Prochowice.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIASTA I GMINY

CZESŁAW KOCLĘGA

 

 

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XXI/128/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.

 

 

 

Załącznik nr 2 do uchwały Nr XXI/128/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.

 

Załącznik nr 3 do uchwały Nr XXI/128/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.

 

Załącznik nr 4 do uchwały Nr XXI/128/2000 Rady Miasta i Gminy Prochowice z dnia 18 kwietnia 2000 r.