Poz. 378

UCHWAŁA NR XVIII/124/2000

RADY MIEJSKIEJ W BOGUSZOWIE-GORCACH

z dnia 27 stycznia 2000 r.

w sprawie zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Boguszów-Gorce, obejmującej działki nr 455/1 oraz 455/2 położone w Boguszowie i przeznaczone na cele mieszkalnictwa rodzinnego o niskiej intensywności

zabudowy

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r.) Rada Miejska w Boguszowie-Gorcach uchwala zmianę miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Boguszów-Gorce, zwaną dalej zmianą planu.

 

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Zmianą planu objęto działki ewidencyjne nr 455/1 (o pow. 9,2109 ha) oraz 455/2 (o pow. 1,8708 ha) położone w Boguszowie przy ul. Szkolnej.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach zmiany planu jest:

1. Ochrona interesów publicznych.

2. Umożliwienie realizacji zabudowy mieszkaniowej przy minimalizacji wzajemnych konfliktów.

§ 3

Przedmiotem ustaleń zmiany planu są obszary wyznaczone na rysunku zmiany planu liniami rozgraniczającymi, na których występują następujące rodzaje funkcji:

§ 4

1. Integralną częścią zmiany planu jest rysunek zmiany planu stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Ustalenia rysunku zmiany planu stanowią obowiązujące ustalenia zmiany planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

1) zmianie planu – należy przez to rozumieć ustalenia zmiany planu, o której mowa w § 1 uchwały,

2) uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach,

3) rysunku zmiany planu – należy przez to rozumieć rysunek zmiany planu stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

4) obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia wyznaczony na rysunku zmiany planu liniami rozgraniczającymi,

5) przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi oraz ograniczenie w dysponowaniu terenem wynikające z prawomocnych decyzji administracyjnych.

§ 6

Teren objęty zmianą planu, ze względu na położenie w granicach strefy ochrony konserwatorskiej, podlega przepisom ustawy o ochronie dóbr kultury.

§ 7

Przepisy zawierające warunki ustalone w celu ochrony środowiska i dóbr kultury oraz kształtowania krajobrazu mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

§ 8

Przebieg linii rozgraniczających obszary o różnych funkcjach może być, w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz z zachowaniem interesów wszystkich stron, minimalnie skorygowany.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 9

1. Na obszarze oznaczonym symbolem MW ustala się tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej o niskiej intensywności zabudowy.

2. Dopuszcza się modernizację i adaptację istniejącego obiektu na budynek mieszkalny, przy założeniu harmonijnego współistnienia elementów kompozycji historycznej i współczesnej oraz z zachowaniem warunków technicznych obowiązujących w budownictwie.

3. W parterze istniejącego obiektu przewiduje się możliwość wprowadzenia drobnych, nieuciążliwych usług.

4. Wyznacza się strefę lokalizacji zespołu garażowego dla samochodów osobowych. Boksy garażowe winny być realizowane według jednego powtarzalnego projektu, zgodnie z obowiązującymi w budownictwie warunkami technicznymi.

5. Nawierzchnię dojazdów do garaży należy utwardzić, przy jednoczesnym zabezpieczeniu gleby przed zanieczyszczeniami paliwem, olejem oraz smarami.

6. Należy uporządkować otoczenie adaptowanego obiektu ze szczególnym uwzględnieniem strefy wejściowej, wprowadzając analogicznie jak na terenach sąsiednich, elementy małej architektury – oświetlenie, kosze na śmieci itp. oraz niską zieleń ozdobną (na istniejących skwerach).

7. W strefach przeznaczonych na zieleń należy zachować istniejący starodrzew i uzupełnić go zielenią, w tym także ozdobną, dostosowaną do warunków klimatyczno-glebo-wych w/w obszaru.

8. Ustala się strefy wyjazdu od strony ul. Szkolnej, zgodnie ze wskazaniem na rysunku zmiany planu.

9. Wyznacza się ciąg pieszo-jezdny o ograniczonym do niezbędnego minimum dostępie dla ruchu kołowego, szerokości 5 m oraz o utwardzonej nawierzchni.

10. Ustala się przebieg ciągu pieszego łączącego obszar wymieniony w pkt 1 z obszarem sąsiednim oznaczonym symbolem MN.

§ 10

1. Na obszarze oznaczonym symbolem MN ustala się tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej o niskiej intensywności zabudowy.

2. Na obszarze wymienionym w pkt 1 dopuszcza się realizowanie zabudowy mieszkaniowej we wszystkich formach tj. wolnostojącej, bliźniaczej, szeregowej, a także małych domów mieszkalnych (do 4 mieszkań).

3. Na w/w obszarze przewiduje się możliwość wprowadzenia drobnych, nieuciążliwych usług bytowych, nie wymagających dodatkowych, wyodrębnionych obiektów kubaturowych.

4. Dla obiektów nowo projektowanych ustala się następujące zasady zabudowy:

4.1. architektura budynków winna harmonizować z walorami krajobrazowymi obszaru i nawiązywać do regionalnego stylu budownictwa sudeckiego,

4.2. dachy budynków muszą być strome z dwoma dominującymi połaciami o jednakowym kącie nachylenia oraz z zasadniczą kalenicą równoległą do ul. Szybowej,

4.3. liczbę kondygnacji określa się na poziomie max 2 kondygnacji nadziemnych z możliwością dodatkowego wykorzystania na cele użytkowe poddaszy budynków,

4.4. do robót wykończeniowych należy wykorzystać tradycyjne materiały, tj. ceramika budowlana, kamień, drewno.

5. Zagospodarowanie działek musi uwzględniać relacje z zabudową i urządzeniem działek sąsiednich, w szczególności dotyczy to charakteru zabudowy i gabarytów, faktury, kolorystyki elewacji oraz dachów, a także ogrodzenia działek.

6. Niezainwestowane części działek należy przeznaczyć na zieleń towarzyszącą – ogrody przydomowe.

7. Określa się zasady podziału obszaru na działki budowlane. Dopuszcza się korektę linii podziału (określonych jako orientacyjne w rysunku zmiany planu) w zależności od wymienionej w pkt 2 formy zabudowy mieszkaniowej.

8. Ustala się obsługę komunikacyjną terenu poprzez utwardzony i oświetlony ciąg pieszo-jezdny.

9. Dopuszcza się korektę przebiegu linii rozgraniczających ciągu pieszo-jezdnego (określonych jako orientacyjne w rysunku zmiany planu) zachowując szerokość ciągu w wymiarze min. 6 m oraz zawierając w jego liniach rozgraniczających przebiegający przez obszar wodociąg.

10. Ustala się powiązanie ciągu pieszo-jezdnego, stanowiącego komunikację wewnętrzną zespołu zabudowy jednorodzinnej, z istniejącą siecią dróg po trasie istniejącej drogi polnej, zgodnie ze wskazaniem na rysunku zmiany planu.

11. Ustala się strefy włączenia nieruchomości do ciągu pieszo-jezdnego.

12. W wyznaczonych na rysunku zmiany planu strefach zieleni należy zachować istniejący starodrzew oraz uzupełnić go poprzez dodatkowe nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej, w tym także ozdobnej, podnosząc walory estetyczne tego obszaru.

13. Wymienione w pkt 12 strefy zieleni należy wzbogacić elementami małej architektury (oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, zabezpieczające skarpy ogrodzenie itp.) zintegrowanymi z sąsiednimi terenami.

14. Ustala się powiązanie obszaru wymienionego w pkt 1 z obszarem sąsiednim, oznaczonym na rysunku zmiany planu symbolem MW poprzez ciąg pieszy.

§ 11

Ustala się następujące zasady obsługi terenu objętego zmianą planu w zakresie infrastruktury technicznej:

1. Zaopatrzenie w wodę z istniejącej miejskiej sieci wodociągowej.

2. Odprowadzenie ścieków do szczelnych zbiorników bezodpływowych, lokalizowanych na poszczególnych działkach budowlanych i opróżnianych przez gminne służby komunalne.

3. Odprowadzenie wód opadowych do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej.

4. Zaopatrzenie w gaz z istniejącej sieci miejskiej.

5. Zaopatrzenie w energię elektryczną osobnym, koniecznym do zrealizowania obwodem kablowym niskiego napięcia z istniejącej stacji nr R323-02 położonej przy ul. Kolejowej.

6. Ogrzewanie obiektów w oparciu o ekologiczne źródła ciepła, np. gaz, olej.

7. Odpady bytowe gromadzić w specjalnych pojemnikach, opróżnianych przez gminną służbę komunalną.

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 12

Stawkę procentową służącą naliczaniu opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości zgodnie z art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. nr 15, poz. 139 z 1999 r.) ustala się w wysokości 30%.

§ 13

Uchyla się uchwałę nr XI/44/89 Miejskiej Rady Narodowej w Boguszowie-Gorcach z dnia 29.12.1989 r. w części dotyczącej terenu objętego niniejszą uchwałą.

§ 14

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta Boguszów-Gorce.

§ 15

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ

JÓZEF B. WALISZEWSKI

 

Załącznik graficzny nr 1 do uchwały Nr XVIII/124/2000 Rady Miejskiej w  Boguszowie-Gorcach z dnia 27 stycznia 2000 r.