Poz. 364

UCHWAŁA NR XXII/128/2000

RADY POWIATU W LUBINIE

z dnia 31 maja 2000 r.

w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich

wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata

Na podstawie art. 12, pkt 8, lit. a i art. 40, ust. 1 i 2, pkt 3, art. 43, ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91 poz. 578, Nr 155 poz. 1014 i z 2000 r. Nr 12 poz. 136) i art. 11 ust. 2, art. 12, art. 13 ust. 2, art. 14 ust. 1, 2, 3 i 4, art. 15 ust. 1, art. 16, art. 29, art. 34 ust. 6, art. 37 ust. 3, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1, 3 i 4, art. 70 ust. 2, 3 i 4, art. 71 ust. 3, art. 72 ust. 1 i 2, art. 73 ust. 3 i 4, art. 84 ust. 3 i 4, art. 86 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115 poz. 741 z 1998 r. Nr 106 poz. 668 z 1999 r. Nr 49 poz. 484 i Nr 86 poz. 966 z 2000 r. Nr 6 poz. 70) Rada Powiatu uchwala, co następuje:

 

§ 1

Określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Lubińskiego, będące załącznikiem do uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

 

§ 3

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY

MIROSŁAW PAWLAK

 

 

Załącznik do uchwały Nr XXII/128/2000 Rady Powiatu w Lubinie z dnia 31 maja 2000 r.

 

 

Zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości będących własnością Powiatu

oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż trzy lata

 

§ 1

Ilekroć w zasadach jest mowa o:

1) Powiecie, Zarządzie lub jednostce organizacyjnej – należy przez to rozumieć odpowiednio – Powiat Lubiński, Zarząd Powiatu w Lubinie oraz państwową lub samorządową jednostkę organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej,

2) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę o gospodarce nieruchomościami,

3) planie miejscowym – należy przez to rozumieć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego gminy,

4) spółce – należy przez to rozumieć spółkę prawa handlowego,

5) powiatowym zasobie nieruchomości – należy przez to rozumieć nieruchomości stanowiące własność powiatu nie oddane w użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd, a także nie obciążone prawem użytkowania.

§ 2

1. Podstawę gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu stanowią plany miejscowe.

2. Zbywanie nieruchomości następuje w granicach określonych w planach, o których mowa w ust. 1 z zastrzeżeniem ust. 3.

3. W przypadku braku planów, o których mowa w ust. 1, granice nieruchomości stanowiących przedmiot zbycia określa decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

§ 3

1. Nabycie nieruchomości może nastąpić w szczególności na:

1) tworzenie powiatowego zasobu nieruchomości,

2) cele związane z realizacją zadań własnych powiatu.

2. Nabycie nieruchomości może nastąpić między innymi w drodze:

1) umowy kupna – sprzedaży,

2) umowy zamiany,

3) umowy o przekazaniu na własność lub umowy o oddaniu w użytkowanie wieczyste przez Skarb Państwa lub inną jednostkę samorządu terytorialnego,

4) umowy darowizny,

5) przyjęcia spadku, zapisu, darowizny lub zrzeczenia się.

§ 4

Nieruchomości stanowiące własność powiatu są zbywane w drodze:

1) umowy kupna – sprzedaży,

2) umowy zamiany, w tym umowy zamiany pomiędzy powiatem a Skarbem Państwa oraz innymi jednostkami samorządu terytorialnego bez obowiązku dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości,

3) wniesienia nieruchomości do spółki w formie wkładu niepieniężnego (aport),

4) darowizny na cele publiczne, na rzecz Skarbu Państwa bądź innej jednostki samorządu terytorialnego,

5) umowy o sprzedaży Skarbowi Państwa lub innej jednostce samorządu terytorialnego za cenę obniżoną.

§ 5

1. Dopuszcza się oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i prawnym jeżeli grunty przeznaczone są na cele publiczne, pod budownictwo mieszkaniowe lub zabudowane domami mieszkalnymi a także na rzecz podmiotów określonych w art. 68 ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy.

2. Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Grunty zabudowane budynkami innymi niż mieszkalne oraz przeznaczone pod budowę takich budynków a także budowli mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste na okres 40 lat.

4. Przeznaczenie nieruchomości do sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste a będących przedmiotem najmu lub dzierżawy może nastąpić na wniosek najemcy lub dzierżawcy albo z inicjatywy Zarządu.

5. Zwalnia się z obowiązku zbywania w drodze przetargu nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe lub na realizację urządzeń infrastruktury technicznej albo innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową. Nie dotyczy to przypadku, gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki.

§ 6

1. Ustala się następujące kryteria przeznaczania do sprzedaży lokali w domach wielolokalowych stanowiących własność powiatu – będących przedmiotem najmu lub dzierżawy:

1) do sprzedaży mogą być przeznaczane budynki i lokale w domach położonych na gruntach dla których, w planie miejscowym nie jest przewidywana zmiana ich dotychczasowej funkcji,

2) lokal może być przedmiotem sprzedaży, gdy najemca lub dzierżawca nie zalega z zapłatą należnego czynszu i innych opłat z tego tytułu,

3) nie podlegają sprzedaży pojedyncze lokale w domach przeznaczonych do rozbiórki lub remontu kapitalnego z zastrzeżeniem pkt 4,

4) lokale, o których mowa w pkt 3 mogą być przeznaczone do sprzedaży pod warunkiem jednoczesnego ich wykupu przez wszystkich najemców lub dzierżawców.

2. Pierwszeństwo w nabyciu lokalu, przyznaje się jego najemcy lub dzierżawcy.

3. Przeznaczenie lokalu do sprzedaży następuje na wniosek najemcy lub dzierżawcy albo z inicjatywy Zarządu.

§ 7

1. Nabywca, na którego wniosek przeznacza się nieruchomość do sprzedaży, zobowiązany jest do wpłacenia zadatku na pokrycie kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do zbycia nieruchomości, w wysokości szacunkowego kosztu opracowania dokumentacji niezbędnej do sprzedaży. Wysokość zadatku ustala Zarząd.

2. Zadatek podlega zaliczeniu na poczet ceny sprzedaży.

3. Zadatek nie podlega zwrotowi w przypadku nie dojścia do zawarcia umowy zbycia nieruchomości z przyczyn dotyczących wnioskodawcy.

4. Koszty związane z zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości lub oddania gruntu w użytkowanie wieczyste ponosi nabywca.

§ 8

1. Sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym, na cele określone w art. 68 ust. 1 ustawy, z wyłączeniem lokali mieszkalnych następuje za 40 procent ceny ustalonej zgodnie z art. 67, ust. 3 ustawy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nieruchomość może być sprzedana za niższą stawkę procentową, za odrębną zgodą Rady.

2. Od cen lokali mieszkalnych położonych w domu wielolokalowym, sprzedawanych w drodze bezprzetargowej na rzecz ich najemców, udziela się bonifikat w wysokości:

1) 90 procent – w przypadku jednoczesnego wykupu lokali i jednorazowej zapłaty ceny sprzedaży,

2) 60 procent – w przypadku jednoczesnego wykupu lokali i rozłożeniu ceny sprzedaży na raty,

3) 60 procent w przypadku wykupu pojedynczych lokali pod warunkiem, że jej zapłata następuje jednorazowo,

4) 30 procent w przypadku wykupu pojedynczych lokali i rozłożeniu ceny sprzedaży na raty.

3. Obniżka ceny sprzedaży lokali i budynków wpisanych do rejestru zabytków pozostaje w wysokości określonej w art. 68 ust. 3 ustawy.

§ 9

1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej może być rozłożona na raty roczne płatne przez okres:

1) 10 lat – dla lokali mieszkalnych,

2) 5 lat – dla pozostałych nieruchomości,

z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Pierwsza rata płatna jest najpóźniej w dniu zawarcia umowy sprzedaży, a jej wysokość nie może być mniejsza niż:

1) 20 procent ceny lokalu mieszkalnego,

2) 50 procent ceny pozostałych nieruchomości.

3. Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej określonej w art. 70 ust. 3 ustawy.

§ 10

1. Przy oddawaniu gruntów w użytkowanie wieczyste pierwsza opłata wynosi:

1) 15 procent ceny gruntu przeznaczonego na cele wskazane w art. 68 ust. 1 pkt 1–6 i pkt 8 ustawy,

2) 25 procent ceny gruntu przeznaczonego na inne cele.

2. Pierwszą opłatę za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej można rozłożyć na oprocentowane raty na okres do 5 lat. Postanowienia § 11, ust. 4 stosuje się odpowiednio.

3. W wypadkach, o których mowa w art. 68 ust. 1 pkt 1–6 i pkt 8 ustawy udziela się bonifikaty od pierwszej opłaty i opłat rocznych w wysokości do 50 procent.

4. Obniżka opłaty rocznej z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków pozostaje w wysokości określonej w art. 73 ust. 4 ustawy.

§ 11

W razie zbiegu praw do bonifikat stosuje się jedną bonifikatę korzystniejszą dla nabywcy.

§ 12

1. Jednostki organizacyjne powiatu posiadające nieruchomości w trwałym zarządzie za zgodą Zarządu mogą oddawać części nieruchomości w najem lub dzierżawę na okres do 3 lat, a także użyczać z zastrzeżeniem ust. 2.

2. Części nieruchomości mogą być użyczane osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową. Nieodpłatne użyczenie nie zwalnia te osoby z udziału w ponoszeniu kosztów utrzymania nieruchomości.

3. Jeżeli podmiot ubiegający się o najem, dzierżawę lub użyczenie będzie musiał uzyskać pozytywne opinie lub decyzje innych organów co do zamierzonego sposobu korzystania z nieruchomości, zgoda Zarządu może być udzielona po zajęciu stanowiska przez te organy.

4. Oddanie w najem lub dzierżawę może nastąpić w drodze bezprzetargowej. Nie dotyczy to przypadku gdy o najem lub dzierżawę ubiega się więcej niż jeden podmiot.

5. Wysokość czynszu najmu lub dzierżawy nie może być niższa od stosowanej dla nieruchomości wykorzystywanej na podobny cel na obszarze gminy, na której jest położona.

6. Szczegółowe warunki umów o korzystaniu z nieruchomości jednostek organizacyjnych określa Zarząd przy udzielaniu zgody.

§ 13

1. Dopuszcza się obciążanie nieruchomości będącymi w trwałym zarządzie oraz wchodzącymi w skład powiatowego zasobu nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi:

1) użytkowaniem – na czas określony nie dłuższy niż 10 lat,

2) służebnością – gruntową i osobistą,

3) hipoteką – w wysokości nie wyższej od kwoty, do której Zarząd może samodzielnie zaciągać zobowiązania.

2. Nieodpłatne obciążenie nieruchomości prawem użytkowania lub służebnością może nastąpić tylko na rzecz Skarbu Państwa lub innej jednostki samorządu terytorialnego.

3. Opłatę za użytkowanie oraz za ustanowienie służebności ustala się w wysokości 3 procent wartości nieruchomości ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy, w stosunku rocznym. Opłata ta podlega aktualizacji w okresach rocznych, na zasadach określonych ustawą.

§ 14

Nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości mogą być użyczane na czas oznaczony nie dłuższy niż 3 lata.

§ 15

1. Przedmiotem najmu lub dzierżawy mogą być nieruchomości, dla których plan miejscowy nie przewiduje zmiany ich dotychczasowej funkcji.

2. Oddanie nieruchomości w najem lub dzierżawę może nastąpić na okres do 10 lat.

3. Oddanie nieruchomości w najem lub w dzierżawę, następuje w trybie przetargu z zastrzeżeniem ust. 4.

4. W trybie bezprzetargowym oddawane są w najem lub dzierżawę nieruchomości, na których usytuowane są tymczasowe obiekty budowlane wzniesione przez dotychczasowych najemców lub dzierżawców oraz nieruchomości przeznaczone na cele rolnicze.

5. Wysokość czynszu najmu lub dzierżawy nie może być niższa od stosowanej dla podobnej nieruchomości na obszarze gminy, na której jest położona.

6. Szczegółowe warunki umów najmu i dzierżawy określa Zarząd.

7. Dopuszcza się zbycie nieruchomości w czasie trwania najmu lub dzierżawy.