Poz. 292

UCHWAŁA NR VIII/79/99

RADY MIEJSKIEJ W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

z dnia 28 października 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego we wsi Szklary

w gminie Ząbkowice Śląskie

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 oraz art. 40, ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. Nr 15, poz, 139 z 1999 r. ze zmianami) oraz Uchwały Nr V/42/98 Rady Miejskiej Ząbkowic Śl. z dnia 28 maja 1998 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Ząbkowice Śl. dla miejscowości Szklary, Rada Miejska uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w gminie Ząbkowice Śląskie w obrębie wsi Szklary zwany dalej planem miejscowym.

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego objęto obszar o powierzchni ok. 17 ha położony na terenie wsi Szklary, od strony wschodniej bezpośrednio przylegający do istniejącej drogi nr 8.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu miejscowego jest:

  1. realizacja zamierzeń inwestora w postaci lokalizacji zespołu usługowo-przemysłowego związanego głównie z obsługą transportu samochodowego na kierunku Wrocław – Kudowa,
  2. zabezpieczenie interesów publicznych w postaci wyznaczenia rezerwy terenu przeznaczonej na modernizację drogi nr 8 oraz stworzenia warunków zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego.

§ 3

  1. Integralną częścią planu miejscowego jest rysunek planu stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
  2. Oznaczenia graficzne występujące w rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu miejscowego.

§ 4

Ilekroć w przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

  1. planie miejscowym – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
  2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich, o ile z treści przepisu nie wynika inaczej,
  3. przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
  4. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapie sytuacyjno-wysokościowej w skali 1:2000 stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały,
  5. obszarze – należy przez to rozumieć teren o określonym rodzaju przeznaczenia, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania planu.

§ 5

  1. Przedmiotem ustaleń planu miejscowego są:
  1. Na terenach, o których mowa w ust. 1 ustala się przeznaczenie podstawowe oraz przeznaczenie dopuszczalne lub towarzyszące,
  2. Tereny, o których mowa w ust. 2 mogą być w całości wykorzystywane na cele zgodne z ich podstawowym przeznaczeniem lub częściowo na cele przeznaczenia podstawowego i pozostałego na zasadach ustalonych w dalszych przepisach uchwały.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

  1. Wyznacza się obszar komunikacji publicznej oznaczony na rysunku planu symbolem 1. KD III, przeznaczony na cele modernizacji drogi międzynarodowej nr 8.
  2. Dla drogi wymienionej w ust. 1 ustala się następujące docelowe parametry techniczne:
  1. Na przedmiotowym obszarze obowiązuje bezwzględny zakaz realizacji jakiejkolwiek zabudowy kubaturowej. Dopuszcza się lokalizację sieci infrastruktury technicznej oraz urządzeń związanych z eksploatacją drogi.
  2. Obiekty i urządzenia o których mowa w ust. 3 mogą być realizowane na obszarze na warunkach i w uzgodnieniu z zarządcą drogi.
  3. Przedmiotowa droga w zakresie rozwiązań technicznych oraz zasad obsługi terenów przyległych (dostępność) powinna spełniać warunki techniczne ustalone w przepisach szczegółowych.
  4. Warunki techniczne podłączenia wewnętrznego układu komunikacyjnego do drogi nr 8 należy uzyskać od zarządcy drogi po przedłożeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej określającej szczegółowe parametry tego układu wewnętrznego na etapie sporządzania kompleksowego projektu zagospodarowania terenu.

§ 7

  1. Wyznacza się obszar na cele lokalizacji wielofunkcyjnego ośrodka obsługi ruchu samochodowego – osobowego i towarowego wraz z możliwością współistnienia zakładów usługowych i drobnej wytwórczości oznaczony na rysunku planu symbolem 2.U.P.
  2. Dla przedmiotowego obszaru ustala się maksymalną powierzchnię zainwestowania na poziomie 60%, wliczając w to także drogi i place wewnętrzne utwardzone.
  3. Na pozostałym terenie nakłada się obowiązek na inwestora wyposażenia obszaru w zieleń towarzyszącą i izolacyjną, przy czym oznaczone na rysunku planu strefy zieleni należy przeznaczyć na zieleń wielopiętrową natomiast pozostałe enklawy na zieleń niską.
  4. Na przedmiotowym obszarze przewiduje się możliwość lokalizowania zakładów usługowych i drobnej wytwórczości, składów hurtowych i celnych, przedsiębiorstw budowlanych, baz transportowych oraz innych baz i zaplecz, także motelu z gastronomią, salonu bądź komisu samochodowego.
  5. Pas terenu wzdłuż torów kolejowych należy wyłączyć z zainwestowania oraz trwałych nasadzeń drzew ze względu na ochronę torowiska przed zagrożeniem wynikającym ze szczególnych zjawisk pogodowych.
  6. Linię zabudowy od strony modernizowanej drogi nr 8 ustala się w odległości nie mniejszej niż 20 metrów licząc od wyznaczonych linii rozgraniczających przedmiotowej drogi – dotyczy to zabudowy kubaturowej, dopuszcza się natomiast sytuowanie urządzeń lub wiat w odległości mniejszej, jednakże nie bliżej niż 30 metrów od krawędzi projektowanej jezdni.
  7. Na wymienionym w ust. 1 obszarze obowiązują następujące zasady zagospodarowania terenu:
  1. Dla obszaru wielofunkcyjnego ustala się następujące warunki zabudowy:

§ 8

  1. Wyposażenie w media obszaru przeznaczonego do zainwestowania kubaturowego przewiduje się na następujących zasadach:
  1. Istniejące na obszarze sieci infrastruktury technicznej mogą być adaptowane do celów określonych planem miejscowym lub likwidowane i przebudowywane – jednakże każdorazowo na warunkach uzgodnionych z użytkownikiem poszczególnych sieci.
  2. Gospodarkę odpadami należy rozwiązać w oparciu o przyjęty na terenie gminy system. Na obszarze dopuszcza się prowadzenie takiej działalności, w wyniku której mogą powstawać odpady niebezpieczne dla środowiska. Należy w takim przypadku zapewnić czasowe ich magazynowanie na terenie nieruchomości (do czasu ich usunięcia) w szczelnych pojemnikach i w miejscach zabezpieczonych przed przedostawaniem się substancji do gruntu a następnie wywozić do jednostek wyspecjalizowanych w utylizacji tych odpadów. Należy dodatkowo opracować ocenę oddziaływania na środowisko ze wskazaniem składu chemicznego odpadów oraz jednostki przyjmującej je do utylizacji.

4. Ze względu na położenie obszaru w strefie ochrony uzdrowiska Przerzeczyn Zdrój oraz zlewni Nysy Kłodzkiej – szczególnym warunkom podlega gospodarka wodno-ściekowa. Inwestor musi zapewnić taki system zabezpieczeń, który zagwarantuje, że wprowadzone do grunty wody nie spowodują zanieczyszczenia zlewni, dla której ustalona jest I klasa czystości wód.

§ 9

Do czasu modernizacji drogi nr 8 dla obszaru 1.KD III ustala się tymczasowe użytkowanie w postaci dotychczasowego sposobu zagospodarowania oraz przy uwzględnieniu istniejącego wjazdu na teren nieruchomości, który może funkcjonować jedynie do czasu przebudowy przedmiotowej drogi.

§ 10

Przepisy szczególne oraz te w niniejszej uchwale, które zawierają warunki ustalone w celu ochrony środowiska oraz dóbr kultury mają pierwszeństwo przed przepisami zawierającymi warunki wynikające z innych przesłanek.

§ 11

Uciążliwość akustyczną jaką może wywoływać zlokalizowany na obszarze podmiot działalności gospodarczej należy ograniczyć wyłącznie do terenu będącego w dyspozycji podmiotu.

 

 

 

 

 

R o z d z i a ł III

Przepisy końcowe

§ 12

Traci moc uchwała nr V/19/93 Rady Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie z dnia 27 maja 1993 r. w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Ząbkowice Śląskie w części dotyczącej obszaru wymienionego w § 1.

§ 13

Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości w wysokości 30%.

§ 14

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie.

§ 15

Zmiana miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Ząbkowice Śląskie wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

RUDOLF SŁONOPAS

Załącznik do uchwały Nr VIII/79/99 Rady Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich z dnia 28 października 1999 r.