Poz. 290

UCHWAŁA NR XX/133/2000

RADY POWIATU GŁOGOWSKIEGO

z dnia 18 kwietnia 2000 r.

w sprawie zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność

powiatu głogowskiego

Na podstawie art. 12, pkt 8 lit. a, art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578 i Nr 155, poz. 1014), art. 13, art. 14, 15, 25a, pkt 2, art. 34, ust. 6, art. 37, ust. 3, art. 68, ust. 1, pkt 1, pkt 2, pkt 3, pkt 5, pkt 6, pkt 7, art. 70, ust. 2 i ust. 4, art. 72, ust. 2 i 3, art. 76, ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z 1998 r., Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 49, poz. 484, Nr 86, poz. 966, z 2000 r. Nr 6, poz. 70) Rada Powiatu Głogowskiego uchwala, co następuje:

 

§ 1

1. Uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Powiatu Głogowskiego oraz zasady nabywania przez Powiat Głogowski nieruchomości do powiatowego zasobu nieruchomości.

2. Powiatowym zasobem nieruchomości gospodaruje Zarząd Powiatu w oparciu o zasady określone przez Radę Powiatu.

§ 2

Nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany, oddania w użytkowanie wieczyste, w trwały zarząd, najem lub dzierżawę a także obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi, wnoszenia jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek, przekazywania jako wyposażenia tworzonych powiatowych jednostek organizacyjnych i powiatowych osób prawnych jak i na majątek fundacji tworzonych na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z późn. zm.).

§ 3

1. Nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości mogą być także:

1) przedmiotem darowizny na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego z przeznaczeniem na cele publiczne określone w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 z późn. zm.),

2) sprzedawane Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną,

3) oddawane nieodpłatnie w użytkowanie wieczyste Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego,

4) nieodpłatnie obciążane na rzecz Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,

5) przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego bez obowiązku dokonywania dopłat

 

w przypadku różnej wartości nieruchomości zamiennych,

6) przepis pkt. 5 dotyczy również zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność, a także zamiany praw użytkowania wieczystego,

7) przedmiotem zamiany na nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych lub osób prawnych, z obowiązkiem stosowania dopłaty w wysokości równej różnicy wartości zamienianych nieruchomości,

8) przepis pkt. 6 dotyczy również zamiany własności nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego lub prawa użytkowania wieczystego na własność a także zamiany praw użytkowania wieczystego.

2. Przepisy ust. 1 mają zastosowanie dla nieruchomości, których wartość nie przekracza 50.000 zł.

§ 4

1. Zwalnia się z obowiązku zbycia w drodze przetargu nieruchomości wchodzące w skład powiatowego zasobu nieruchomości w przypadku:

1) sprzedaży bądź oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne jeżeli cel ten będzie realizowany przez podmioty, dla których jest on celem statutowym i których dochody przeznacza się na działalność statutową,

2) sprzedaży bądź oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości na realizację urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych, jeżeli cele te będą realizowane przez podmioty, dla których są to cele statutowe i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,

3) sprzedaży nieruchomości na rzecz osoby, która dzierżawi nieruchomość na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat jeżeli nieruchomość ta została zabudowana na podstawie zezwolenia na budowę.

2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się w przypadku gdy o nabycie nieruchomości ubiega się więcej niż jeden podmiot spełniający powyższe warunki.

§ 5

1. Ustala się, że zapłata ceny za nieruchomość sprzedawaną w drodze bezprzetargowej dokonywana jest jednorazowo a na pisemny wniosek nabywcy może być rozłożona na raty, przy czym okres spłaty nie może być dłuższy niż 10 lat.

2. Wysokość pierwszej raty za nieruchomość nie może być niższa niż 30% jej ceny i podlega zapłacie najpóźniej w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości.

3. Następne raty wraz z oprocentowaniem podlegają zapłacie w terminie do 31 marca każdego roku przy zastosowaniu stopy procentowej wyższej o 3 punkty procentowe od stopy redyskonta weksli stosowanej przez Narodowy Bank Polski.

§ 6

Ustala się, że wysokość pierwszej opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu wynosi 25% ceny nieruchomości gruntowej za wyjątkiem gruntów oddawanych w użytkowanie wieczyste na cele działalności charytatywnej, opiekuńczej, kulturalnej, leczniczej, oświatowej, wychowawczej, sportowo-turystycznej dla których wysokość tej opłaty wynosi 15% ustalonej ceny.

§ 7

Podwyższa się stawkę procentową opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod usługi komercyjne do 5% ceny tej nieruchomości.

§ 8

Ustala się, że Zarząd Powiatu może udzielić bonifikaty od ceny ustalonej zgodnie z art. 67 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741 z późn. zm.) w wysokości:

1) 15% ceny nieruchomości sprzedawanej pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne,

2) 45% ceny jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na realizację urządzeń infrastruktury technicznej, jeżeli cel ten będzie realizowany przez podmioty, dla których jest celem statutowym i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową,

3) 45% ceny jeżeli nieruchomość jest sprzedawana na pozostałe cele publiczne określone w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami,

4) 30% ceny jeżeli nieruchomość sprzedawana jest osobom fizycznym i osobom prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną, na cele nie związane z działalnością zarobkową oraz jeżeli nieruchomość jest sprzedawana organizacjom zrzeszającym działkowców z przeznaczeniem na pracownicze ogrody działkowe, a także kościołom i związkom wyznaniowym mającym uregulowane stosunki z państwem – na cele kultu religijnego,

5) 20% ceny jeżeli nieruchomość sprzedawana jest poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy, jeżeli nieruchomość została od niego przejęta przed dniem 5 grudnia 1990 r.,

6) 20% ceny jeżeli nieruchomość jest sprzedawana właścicielom lokali, którym przysługuje roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu powstałą przy wyodrębnieniu własności lokali w budynku będzie spełniać wymogi działki budowlanej – pod warunkiem, że roszczenie zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali.

§ 9

Lokale mieszkalne w budynkach mieszkalnych powiatu przeznacza się do sprzedaży ich najemcom w trybie bezprzetargowym z zachowaniem pierwszeństwa w ich nabyciu.

§ 10

Ustala się, że mieszkania w budynkach mieszkalnych powiatu będą sprzedawane za gotówkę lub na raty przy zastosowaniu następujących bonifikat:

1. 15% bonifikaty dla każdego nabywcy, który zakupi lokal w systemie ratalnym.

2. 50% ceny sprzedaży – dla nabywcy, który wpłaci jednorazowo całość kwoty pozostającej do zapłaty, najpóźniej w dniu zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu.

3. 70% bonifikaty, jeżeli w budynku wielorodzinnym nastąpi równocześnie sprzedaż wszystkich lokali mieszkalnych, w wyniku której przestaną być one własnością powiatu. W tym wypadku bonifikaty określone w pkt. 1 i 2 nie mają zastosowania.

4. Nabywca lokalu mieszkalnego zobowiązany jest do zwrotu kwoty równej naliczonej bonifikacie po jej waloryzacji, jeżeli zbył lub wykorzystał lokal na cel inny niż określony w umowie sprzedaży przed upływem 5 lat licząc od daty jej nabycia. Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

§ 11

1. Powiat może nabywać prawa do nieruchomości stanowiących własność lub pozostających w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych w drodze umów kupna,

zamiany, darowizny, zrzeczenia nieodpłatnego przejęcia w związku z:

1) realizacją zadań własnych,

2) obowiązkami wynikającymi z przepisów szczególnych.

2. Warunki nabycia nieruchomości ustala się w drodze rokowań a w przypadkach szczególnie uzasadnionych, nabycie nastąpić może w drodze przetargu.

3. Udział w przetargu bądź rokowaniach może być podjęty jeżeli planowana transakcja jest ujęta w budżecie powiatu.

 

 

 

§ 12

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Głogowskiego.

§ 13

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY POWIATU

ANDRZEJ KRZEMIEŃ