Poz. 248 UCHWAŁA NR XX/101/2000 RADY GMINY KOBIERZYCE z dnia 24 lutego 2000 r. w sprawie zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Kobierzyce - obszar położony we wsi Pustków Wilczkowski Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. Nr 13, poz. 74 z 1996 r. z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139 z późn. zm.) oraz Uchwały Rady Gminy Kobierzyce Nr XXXIII/128/96 z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie przystąpienia do opracowania zmiany w miejscowym planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego Gminy Kobierzyce - obszar obejmujący działki nr 260/3, 261, 262 położone we wsi Pustków Wilczkowski - Rada Gminy Kobierzyce uchwala, co następuje: |
§ 1
Zmienia się miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego Gminy Kobierzyce dla obszaru o powierzchni 11,57 ha obejmującego działki nr 260/3, 261, 262, położonego we wsi Pustków Wilczkowski, zwany dalej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenów usługowo-produkcyjnych w Pustkowie Wilczkowskim.
R o z d z i a ł I
Przepisy ogólne
§ 2
1. Integralną częścią uchwały jest rysunek planu w skali 1:2000, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
2. Ustalenia uchwały obowiązują na obszarze objętym na rysunku planu granicą opracowania.
3. Zakres ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego obejmuje:
- przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
- linie rozgraniczające dróg publicznych,
- zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej,
- zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzania terenu, linie zabudowy i gabaryty obiektów,
- szczególne warunki wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego,
- tymczasowe sposoby zagospodarowania terenu.
§ 3
R o z d z i a ł II
Zasady zagospodarowania terenu
§ 4
Ustala się następujące przeznaczenie terenu
§ 5
Ustala się następujące zasady etapowania inwestycji:
1. I etap realizacji inwestycji obejmuje teren oznaczony na rysunku planu symbolem 1UP, przyległy do drogi powiatowej Z1/2.
2. II etap realizacji inwestycji obejmuje tereny oznaczone na rysunku planu symbolem 2UP i 4D1/2; realizacja II etapu uwarunkowana jest modernizacją drogi Z1/2 w obrębie wsi, tj. od zjazdu z drogi krajowej nr 8 do terenu opracowania lub wykonaniem bocznicy kolejowej, na warunkach podanych przez właściciela linii kolejowej.
3. Do czasu realizacji II etapu inwestycji teren oznaczony symbolem 2UP pozostawia się w dotychczasowym użytkowaniu rolniczym.
§ 6
Ustala się warunki i zasady kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu.
I ETAP
1. Podział terenu i charakterystyka zabudowy:
1) podział na działki budowlane określa rysunek planu,
2) nieprzekraczalna linia zabudowy od drogi Z1/2 - 20 m od linii rozgraniczającej tę drogę,
3) maksymalna wysokość obiektów do 2 kondygnacji (druga w dachu); obiekty wyższe dopuszczalne są jedynie ze względów technologicznych, jako punktowe dominanty architektoniczne,
4) dachy strome, symetryczne o nachyleniu połaci minimum 30o z zastosowaniem pokrycia ceramicznego (dachówka) lub materiału dachówkopodobnego.
2. Zasady zagospodarowania działki:
1) części frontowa z małą architekturą i miejscami postojowymi,
2) części produkcyjno-usługowa (ok. 50% powierzchni działki),
3) zieleń towarzysząca i izolacyjna (min. 25% powierzchni działki),
4) ogrodzenia o wysokości do 1,8 m; zaleca się stosowanie materiałów naturalnych:
- na działkach skrajnych ustala się pasy zieleni izolacyjnej - szpalery drzew wzdłuż bocznych zewnętrznych granic działek z zachowaniem odpowiedniej wysokości drzew od strony linii kolejowej nr 310.
II ETAP
3. Teren oznaczony na rysunku planu symbolem 2UP może być zagospodarowany przez jednego inwestora. Jego ewentualny podział jest możliwy pod warunkiem wydzielania działek nie mniejszych, niż 25 arów i o froncie nie węższym, niż 40 m (dopuszczalne 10% odstępstwo), przy zapewnieniu dostępu do drogi publicznej i urządzeń infrastruktury. Orientacyjną linię zabudowy od drogi dojazdowej ustala się 8,0 m od linii rozgraniczającej tę drogę.
R o z d z i a ł III
Zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej
§ 7
Ustala się następujące zasady obsługi komunikacyjnej:
1. Działki na obszarze 1UP (I ETAP) dostępne z istniejącej drogi powiatowej Z1/2.
2. Miejsca postojowe dla wszystkich pojazdów właściciela oraz dla klientów na własnej posesji.
3. Stanowiska postojowe i dojazdy manewrowe dla samochodów powinny mieć nawierzchnie utwardzone ze spadkiem zapewniającym spływ wody.
4. Stanowiska przeznaczone do mycia i przeglądu samochodów, w zgrupowaniach miejsc postojowych, powinny mieć doprowadzenie wody oraz twardą nawierzchnię ze spadkami zapewniającymi spływ wody do wpustów kanalizacyjnych z osadnikami błota i łapaczami oleju.
5. Teren 2UP dostępny poprzez drogę dojazdową 4D1/2; modernizacja i przebudowa istniejącej drogi gruntowej na drogę dojazdową szerokości min. 10 m w liniach rozgraniczających zgodnie z rysunkiem planu.
§ 8
1. Ustala się następujące zasady uzbrojenia terenu:
1) zaopatrzenie w wodę - z sieci przesyłowej
2) odprowadzanie ścieków komunalnych docelowo do kanalizacji sanitarnej. W okresie przejściowym dopuszcza się gromadzenie ścieków w szczelnych zbiornikach bezodpływowych i okresowe ich wywożenie do wskazanej oczyszczalni ścieków. W razie konieczności unieszkodliwianie ścieków technologicznych na działce inwestora,
3) odprowadzenie wód deszczowych docelowo do kanalizacji deszczowej. Dopuszczalne tymczasowe odprowadzenie wód deszczowych do rowów melioracyjnych wymaga uzyskania zgody zarządcy w trybie pozwolenia wodno-prawnego,
4) zaopatrzenie w gaz - przyłączenie do planowanej rozdzielczej sieci gazowej na warunkach określonych przez właściciela sieci,
5) zaopatrzenie w energię cieplną poprzez lokalne źródła ciepła na paliwo płynne, gazowe (tymczasowo na gaz płynny) lub elektryczne i stosowanie urządzeń grzewczych o wysokiej sprawności i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń,
6) w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną:
a) utrzymanie istniejącego systemu elektroenergetycznego średnich i niskich napięć,
b) rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych średnio i niskiego napięcia wraz z urządzeniami stosowanie do potrzeb na terenach wyznaczonych w planie lub na terenach własnych.
Wiążące warunki techniczne należy uzyskać u właściciela sieci.
Skrzyżowanie lub zbliżenie linii elektroenergetycznych do linii kolejowej należy uzgodnić z właścicielem linii kolejowej.
7) w zakresie usług telekomunikacyjnych - przyłączenie do budowanej sieci na warunkach określonych przez właściciela sieci.
2. Ustala się zasadę prowadzenia sieci uzbrojenia inżynieryjnego w liniach rozgraniczających dróg obsługujących teren.
3. Dopuszcza się uzbrojenie terenu przez inwestorów we własnym zakresie.
4. W razie wystąpienia konieczności realizacji urządzenia technicznego nie przewidzianego niniejszym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza się jego budowę na terenach usługowo-produkcyjnych za zgodą właścicieli.
R o z d z i a ł IV
Zasady ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego
§ 9
Ustala się obowiązek obsadzenia lewej strony drogi dojazdowej 4D1/2, między jezdnią a rowem melioracyjnym, średnio wysokimi krzewami celem ochrony cieku wodnego i zachowania jego wartości jako ciągu ekologicznego.
§ 10
1. Ustala się zakaz lokalizacji inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska przyrodniczego.
2. Ustala się następujące wymogi w stosunku do inwestycji uciążliwych:
1) uciążliwość wynikająca z prowadzonej działalności nie może przekraczać określonych norm wynikających z przepisów szczegółowych,
2) odpady powstające w wyniku prowadzonej działalności wymagają segregacji z wydzieleniem odpadów szkodliwych i składowania na właściwych składowiskach lub utylizacji w sposób nie zagrażający środowisku naturalnemu,
3) dla inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska wymagane jest sporządzenie oceny oddziaływania na środowisko.
§ 11
1. Ze względu na położenie obszaru Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w rejonie występowania stanowisk archeologicznych ustala się konieczność prowadzenia prac ziemnych pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych Służby Ochrony Zabytków, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych podjęcia ratowniczych badań wykopaliskowych na koszt inwestora, stosownie do przepisów szczególnych.
2. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia Inspekcji Zabytków Archeologicznych Służby Ochrony Zabytków o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z siedmiodniowym wyprzedzeniem celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.
R o z d z i a ł V
Przepisy końcowe
§ 12
Tracą moc ustalenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Kobierzyce, zatwierdzonego uchwałą nr XIX/97/92 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 30 kwietnia 1992 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego nr 7 z 17 czerwca 1992 r. poz. 52) w części dotyczącej obszaru objętego Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
§ 13
Ustala się stawkę procentową służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości (zgodnie z art. 10 ust. 3 i art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym):
- 0% w przypadku zbycia terenu na komunikację i infrastrukturę techniczną, przeznaczoną na cele publiczne;
- na 3% w przypadku zbycia terenu na cele usługowo-produkcyjne.
§ 14
Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Kobierzyce.
§ 15
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.
PRZEWODNICZĄCY
RADY GMINY
KAZIMIERZ PUDŁOWSKI
Załącznik nr 1 do uchwały Nr XX/101/2000 Rady Gminy Kobierzyce z dnia 24 lutego 2000 r.