Poz. 227

UCHWAŁA NR XV/98/99

RADY GMINY ŚWIĘTA KATARZYNA

z dnia 8 października 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu działki

nr 9 w Łukaszowicach

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, ze zmianami) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139) oraz w nawiązaniu do uchwały nr XXV/124/96 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 30.04.1996 r. uchwala się, co następuje:

 

R o z d z i a ł 1

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu położonego we wsi Łukaszowice, na terenie dz. nr 9 w granicach określonych w rysunku planu, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

  1. Plan ustala:
    1. przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania,
    2. linie rozgraniczające ulice, place oraz drogi publiczne wraz z urządzeniami pomocniczymi,
    3. lokalne warunki, zasady i standardy kształtowania zabudowy oraz urządzenia terenu, w tym również linie zabudowy i gabaryty obiektów, a także maksymalne lub minimalne wskaźniki intensywności.
  2. Na ustalenia, o których mowa w ust. 1 składają się:
    1. ogólne zasady zagospodarowania terenu, zawarte w rozdziale 2,
    2. szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających, zawarte w rozdziale 3.

§ 3

Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o:

  1. planie – należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikiem,
  2. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały,
  3. przepisach szczególnych – należy przez to rozumieć aktualne w momencie wykonywania niniejszej uchwały przepisy prawne,
  4. terenie – należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania,
  5. funkcji lub sposobie użytkowania terenu – należy przez to rozumieć dominującą funkcję obszaru,
  6. uciążliwości – należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia odpadami.

R o z d z i a ł 2

Ogólne zasady zagospodarowania terenu

§ 4

  1. Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania, oznaczone w rysunku planu jako:
  2. Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów. Oznacza to możliwość sprowadzania funkcji uzupełniających, nie kolidujących z funkcją podstawową, nie zmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego.
  3. Wewnętrzne podziały terenów zabudowy mieszkaniowej wskazane w rysunku planu nie są obowiązujące; dopuszcza się korekty ich przebiegu wynikające z warunków konfiguracji i użytkowania terenu.

§ 5

Ustala się ochronę potencjalnych zabytków archeologii. Wszel-kie prace ziemne, prowadzone w obrębie obszaru objętego planem wymagają uprzedniego zgłoszenia Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków.

§ 6

Wyklucza się lokalizacje inwestycji towarzyszących zabudowie mieszkaniowej, których budowa oraz funkcjonowanie może pogorszyć stan środowiska.

§ 7

Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną:

1. Uzbrojenie terenów budowlanych winno następować kompleksowo i wyprzedzać realizacje zabudowy.

2. Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone w rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci jak również istniejące w miarę ich modernizacji należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg.

Dopuszczalne są w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej zasady, przy zapewnieniu nie zmienionych warunków zabudowy i zagospodarowania terenów określonych w rozdziale 3.

3. Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestora.

§ 8

  1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się zaopatrzenie w wodę z wodociągu wiejskiego.
  2. W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków ustala się:

Projekty budowlane inwestycji wymagają kompleksowego rozwiązania gospodarki wodno-ściekowej, zgodnie z aktualnymi możliwościami, przy zachowaniu następujących warunków i preferencji:

3. W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się budowę rozdzielczej sieci gazowej prowadzonej w liniach rozgraniczających ulic.

4. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się wymóg stosowania kablowych sieci i przyłączy elektroenergetycznych.

5. Dopuszcza się indywidualne systemy ogrzewania, pod warunkiem wykorzystania ekologicznych czynników grzewczych, takich jak olej opałowy, energia elektryczna lub gaz.

6. Odpady związane z funkcjonowaniem obiektów usługowych nie mogą stwarzać uciążliwości dla otoczenia – ustala się wymóg uzgodnienia rozwiązania gospodarki odpadami z Zakładem Gospodarki Komunalnej.

7. Wszelkie inwestycje w zakresie realizacji sieci, przyłączy i urządzeń infrastruktury technicznej wymagają uzyskania warunków technicznych od właściwych dysponentów sieci.

R o z d z i a ł 3

Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających

§ 9

Dla terenów oznaczonych w rysunku planu symbolem MN ustala się następujące warunki zabudowy i zagospodarowania terenów ograniczonych w rysunku planu liniami rozgraniczającymi:

1. Tereny przeznaczone są na lokalizacje zabudowy mieszkaniowej, jednorodzinnej, wolnostojącej.

2. Dopuszcza się możliwość przeznaczenia części budynków mieszkalnych na funkcje usługowe z zakresu administracji, handlu, gastronomii, kultury i rzemiosła usługowego, nieuciążliwego, jako funkcji towarzyszących, o ile przepisy nie będą takich lokalizacji wykluczać.

3. Ustala się nieprzekraczalne linie zabudowy w odległości 6 i 8 m od granic działek w odniesieniu do zabudowy lokalizowanej wzdłuż ulicy KD oraz ok. 14 m od skraju istniejącej drogi powiatowej nr 47329. Dojazdy zorganizować z drogi KD, jedynie zjazd z drogi powiatowej dla działki bezpośrednio do niej przylegającej.

4. Wysokość zabudowy nie może przekraczać 2 kondygnacji, w tym użytkowe poddasze; wymagane dachy spadziste, symetryczne, kryte dachówką lub materiałem dachówkopodobnym.

5. Dopuszcza się możliwość lokalizacji trwałej zabudowy gospodarczej na działkach, jako budynków parterowych, o estetycznych formach odpowiadających formom budynków mieszkalnych. Zaleca się jednak realizację garaży i budynków gospodarczych jako wbudowanych lub dobudowanych do budynku mieszkalnego.

6. Zaleca się realizację obiektów nie podpiwniczonych.

7. Przez teren przebiega linia energetyczna wysokiego napięcia – ewentualne podziały inne niż zaproponowano muszą uwzględniać ograniczenia wynikające z obowiązujących przepisów.

8. Ogrodzenia działek przyległe do terenów publicznych nie mogą przekraczać wysokości 1,20 m. Ustala się wymóg stosowania ogrodzeń ażurowych o prostych formach; wskazane są ogrodzenia drewniane lub kamienne (z okładziną kamienną) bądź łączone (kamień i drewno).

9. Wójt Gminy może ustalić zakaz stosowania ogrodzeń lub powtarzalną formę ogrodzenia do zastosowania na wszystkich działkach lub zlokalizowanych wzdłuż wybranych ciągów komunikacyjnych.

10. Zapewnić dojazd o szerokości 3 m do rowów melioracyjnych otaczających teren planu.

§ 10

Dla terenu oznaczonego w rysunku planu symbolem EE ustala się przeznaczenie terenu na lokalizację wnętrzowej stacji transformatorowej.

 

§ 11

Dla terenów komunikacji ustala się:

R o z d z i a ł 4

Przepisy końcowe

§ 12

Dla terenu określonego w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139) w wysokości 5%.

§ 13

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Święta Katarzyna.

§ 14

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY

KRYSTYNA KOSTRZEWSKA

 

Załącznik graficzny do uchwały Nr XV/98/99 Rady Gminy Święta Katarzyna z dnia 8 października 1999 r.