Poz. 218

UCHWAŁA NR XVII/143/99

RADY MIEJSKIEJ W TWARDOGÓRZE

z dnia 26 listopada 1999 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

terenu we wsi Grabowno Wielkie działka nr 134/3 AM 2

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jednolity Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) oraz w nawiązaniu do Uchwały Rady Miejskiej Nr VII/32/99 z dnia 29.01.1999 r. Rada Miejska w Twardogórze uchwala:

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi GRABOWNO WIELKIE działka nr 134/3 w Gminie Twardogóra, zwany dalej w skrócie MPZP Grabowno, którego ustalenia wyrażone w postaci:

1) rysunku planu miejscowego w skali 1:1000 obejmującego obszar działki nr 134/3 stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

2) zasad zagospodarowania terenu zawartych w rozdziale II niniejszej uchwały,

3) zasad uzbrojenia terenu zawartych w rozdziale III niniejszej uchwały,

4) zasad ochrony środowiska zawartych w rozdziale IV niniejszej uchwały,

5) zasad ochrony dóbr kultury zawartych w rozdziale V niniejszej uchwały,

stanowią obowiązujące ustalenia o przeznaczeniu i warunkach zagospodarowania terenów.

§ 2

Ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego Gminy TWARDOGÓRA uchwalonego dnia 17 lutego 1983 r. uchwałą nr XXI/59/83 w obszarze objętym niniejszym planem tracą swą ważność.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu miejscowego, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:1000 z oznaczonymi graficznie funkcjami terenów i ich podziałem stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały, rysunek planu obowiązuje w zakresie elementów oznaczonych w legendzie: funkcji terenów, linii rozgraniczających ściśle określonych i orientacyjnych, granic obszaru górniczego i granicy złoża, granicy terenu górniczego, linii zabudowy,

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunkach jw. liniami rozgraniczającymi ten obszar od innych obszarów, oznaczony numerem kolejnym zgodnie z numeracją w rozdziale II i symbolem funkcji zgodnie z przyjętymi w planowaniu przestrzennym oznaczeniami graficznymi opisanymi w legendzie.

R o z d z i a ł II

Zasady zagospodarowania terenu

§ 4

Ustala się następujące zasady zagospodarowania obszaru objętego planem podzielonego na tereny:

Tereny inwestycji wydobywczych i budowlanych

1 ZI – Teren zieleni wysokiej i niskiej o charakterze izolacyjnym. Z uwagi na strefę 30 m od terenów kolejowych wolną od wszelkich obiektów budowlanych nie przewiduje się żadnych budowli.

2 UT, ZN – Teren usług turystyki i rekreacji w zieleni nieurządzonej po zakończeniu eksploatacji na terenach sąsiednich. Urządzenia do uprawiania czynnego wypoczynku – wszelkie niekubaturowe urządzenia sportowo-rekreacyjne: boiska, tory hippiczne, tory motocrosowe, rowerowe, rolkowe, saneczkowe i inne. Nie przewiduje się obiektów kubaturowych. Ukształtowanie terenu, przebieg torów i ścieżek są propozycją i nie stanowią obowiązujących ustaleń planu.

3 PE/RL – Teren powierzchniowej eksploatacji kruszyw budowlanych. Eksploatacja złoża suchego zgodnie z Koncesją, Projektem Zagospodarowania Złoża i Planem Ruchu z zachowaniem obowiązujących filarów ochronnych. Docelowy kierunek rekultywacji – zalesienie o charakterze retencyjnym i rekreacyjnym. Ukształtowanie i rzeźba terenu w ramach rekultywacji winno umożliwiać wykorzystanie terenu do celów rekreacyjnych. Urządzenia do uprawiania czynnego wypoczynku w lesie – wszelkie niekubaturowe urządzenia sportowo-rekreacyjne: tory hippiczne, tory motocrosowe, rowerowe, rolkowe, saneczkowe i inne. W wypadku utworzenia naturalnego zbiornika wód stojących – zachować i wykorzystać do celów rekreacyjnych. Nie przewiduje się obiektów kubaturowych. Ukształtowanie terenu, przebieg torów i ścieżek są propozycją i nie stanowią obowiązujących ustaleń planu.

4 ZN – Teren zieleni nieurządzonej na obrzeżach lasu. Komunikacja wewnętrzna drogami polnymi nieutwardzonymi.

5 UT, US – Teren usług turystyki, sportu i rekreacji w zielni po zakończeniu eksploatacji na terenach sąsiednich. Urządzenia do uprawiania czynnego wypoczynku – wszelkie niekubaturowe urządzenia sportowo-rekreacyjne: boiska, tory hippiczne, tory motocrosowe, rowerowe, rolkowe, saneczkowe i inne. Pole namiotowe. Nie przewiduje się obiektów kubaturowych poza domkami campingowymi do 5 sztuk wraz z szaletem. Ukształtowanie terenu, przebieg torów i ścieżek są propozycją i nie stanowią obowiązujących ustaleń planu.

6 ZN – Teren zieleni nieurządzonej na obrzeżach lasu. Zaproponowany przebieg torów i ścieżek jest propozycją i nie stanowi obowiązujących ustaleń planu.

7 UT, US – Teren usług turystyki, sportu i rekreacji w zielni po zakończeniu eksploatacji na terenach sąsiednich. Urządzenia do uprawiania czynnego wypoczynku – wszelkie niekubaturowe urządzenia sportowo-rekreacyjne: boiska, tory hippiczne, tory motocrosowe, rowerowe, rolkowe, saneczkowe i inne. Ukształtowanie terenu, przebieg torów i ścieżek są propozycją i nie stanowią obowiązujących ustaleń planu. Nie przewiduje się obiektów kubaturowych. Wyjątek stanowią oznaczone na rysunku planu: amfiteatr – miejsce ogniskowe, dominanta krajobrazowa (w postaci elementu małej architektury), które jednak nie stanowią obowiązujących ustaleń planu.

8 UT – Teren usług turystyki i rekreacji w zieleni po zakończeniu eksploatacji na terenach sąsiednich. Możliwość lokalizacji obiektów kubaturowych o charakterze turystycznym i obsługi podróżnych (zajazd, motel, stacja paliw, parking, gastronomia, wypożyczalnia sprzętu turystycznego itp. inne usługi). Droga wewnętrzna dla potrzeb eksploatacji oznaczona DW – po zakończeniu eksploatacji ciąg pieszo-rowerowy w zieleni.

9 KS – Teren urządzeń komunikacji – parking w zielni dla użytkowników ośrodka rekreacyjnego.

10 ZN – Teren zieleni nieurządzonej na obrzeżach lasu.

11 PE/RL – Teren powierzchniowej eksploatacji kruszyw budowlanych. Eksploatacja złoża suchego zgodnie z Koncesją, Projektem Zagospodarowania Złoża i Planem Ruchu z zachowaniem obowiązujących filarów ochronnych. Docelowy kierunek rekultywacji – zalesienie o charakterze retencyjnym i rekreacyjnym. Ukształtowanie i rzeźba terenu w ramach rekultywacji winno umożliwiać wykorzystanie terenu do celów rekreacyjnych. Urządzenia do uprawiania czynnego wypoczynku w lesie – wszelkie niekubaturowe urządzenia sportowo-rekreacyjne: tory hippiczne, tory motocrosowe, rowerowe, rolkowe, saneczkowe i inne. W wypadku utworzenia naturalnego zbiornika wód stojących – zachować i wykorzystać do celów rekreacyjnych. Nie przewiduje się obiektów kubaturowych. Zaproponowany przebieg torów i ścieżek jest propozycją i nie stanowi obowiązujących ustaleń planu.

12 U,P,EE – Teren usług i produkcji. Obsługa przyległych terenów eksploatacji – siedziba firmy, zakład przeróbki kruszyw, produkcja elementów budowlanych i innych; dopuszcza się mieszkanie dla właściciela. Lokalizacja stacji transformatorowej w zależności od zapotrzebowania na energię. Po zakończeniu eksploatacji inwestycja usługowa lub usługowo-mieszkalna nie kolidująca z funkcją rekreacyjną. W miejscu oznaczonym na rysunku zaleca się wprowadzenie dominanty architektonicznej dla wzbogacenia krajobrazu. Można wprowadzić elektrownię wiatrową.

Tereny komunikacji

1 KZ droga powiatowa do TWARDOGÓRY główna trasa wywozu urobku z kopalni kruszywa – szerokość w liniach rozgraniczających 15 m. Jezdnia min. 6 m, po wprowadzeniu funkcji usługowej chodnik na drodze wewnętrznej DW.

2 KD, 3 KD – droga dojazdowa dookoła terenów należących do inwestora – dojazd do parkingu, obiektów usługowych – szerokość w liniach rozgraniczających min. 10 m.

DW – Droga wewnętrzna do wywozu urobku, po okresie eksploatacji droga pieszo-rowerowa.

R o z d z i a ł III

Zasady uzbrojenia terenów

§ 5

1. Tereny usług zostaną uzbrojone przez inwestorów.

2. Woda z ujęć własnych lub z wodociągu wiejskiego po rozbudowie sieci we wsi Grabowno Wielkie.

3. Ścieki z obiektów usługowych do lokalnej oczyszczalni na terenie własnym inwestora zgodnie z technologią uzgodnioną z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, dopuszcza się zbiorniki szczelne wybieralne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Dla domków campingowych szalet ze zbiornikiem szczelnym.

4. Energia elektryczna z istniejącej stacji położonej w bezpośrednim sąsiedztwie na południe od terenu 12 U,P,EE zgodnie z warunkami wydanymi przez Zakład Energetyczny po określeniu zapotrzebowania lub własna stacja.

5. Zaopatrzenie w gaz propan-butan w butlach lub gaz ziemny.

6. Ogrzewanie obiektów kubaturowych paliwem niewęglowym – gazem lub olejem opałowym.

R o z d z i a ł IV

Zasady ochrony środowiska

§ 6

1. Po zakończeniu eksploatacji kruszyw budowlanych teren przeznaczony do rekultywacji (w tym zalesienia wyrobisk).

2. Po zakończeniu eksploatacji kruszywa nie dopuszcza się lokalizacji żadnych inwestycji i urządzeń mogących pogorszyć stan środowiska (ewentualna stacja paliw na terenie nie może stwarzać zagrożenia dla środowiska).

3. Na całym obszarze obowiązuje zasada kompleksowego rozwiązania gospodarki ściekowej – żadna inwestycja nie może być oddana do użytku bez przyłączenia do kanalizacji lub bez rozwiązania tymczasowego uzgodnionego z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

4. Na całym obszarze wskazane jest wzbogacenie zielni wysokiej i zakomponowanie jej (na terenach wskazanych do zabudowy i na parkingu należy wprowadzać maksymalną ilość zieleni wysokiej).

R o z d z i a ł V

Zasady ochrony dóbr kultury

§ 7

W rejonie terenu objętego planem występują zabytkowe stanowiska archeologiczne. W związku z powyższym w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. W przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury (Dz. U. Nr 10, poz. 48 z późn. zm.). Na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 55) Inwestor finansuje ratownicze badania archeologiczne. Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia SOZ – Inspekcji Zabytków Archeologicznych o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.

R o z d z i a ł VI

Przepisy końcowe

§ 8

W razie zbycia terenu przez właściciela przewiduje się naliczanie opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym w wysokości 30%.

§ 9

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Miasta i Gminy Twardogóra.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY MIEJSKIEJ

JAN DŻUGAJ

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XVII/143/99 Rady Miejskiej w Twardogórze z dnia 26 listopada 1999 r.