Poz. 199

UCHWAŁA NR XXI/21/2000

RADY GMINY DŁUGOŁĘKA

z dnia 16 lutego 2000 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu

wysypiska śmieci we wsi Bielawa (działka nr 225/2)

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) w związku z uchwałą Nr XLII/34/98 Rady Gminy Długołęka z dnia 29 maja 1998 r., Rada Gminy Długołęka uchwala:

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego we wsi Bielawa (działka 225/2), zwanego dalej w skrócie MPZP WYSYPISKO, którego obowiązujące ustalenia o przeznaczeniu i warunkach zagospodarowania zostają wyrażone w postaci:

  1. rysunku MPZP w skali 1:1000 stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały obowiązującego w zakresie oznaczonych granic, linii rozgraniczających i funkcji terenów,
  2. zasad zagospodarowania terenu określonych w rozdziale II niniejszej uchwały,
  3. zasad uzbrojenia terenu określonych w rozdziale III niniejszej uchwały,
  4. zasad postępowania w rejonie występowania zabytków archeologicznych określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały.

§ 2

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia MPZP, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:1000 z oznaczoną graficznie funkcją terenu i jego podziałem stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunkach jw. liniami rozgraniczającymi ten obszar od innych obszarów, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.

R o z d z i a ł II

Zasady zagospodarowania terenu

§ 3

  1. ZASADY ZAINWESTOWANIA

Tereny budowlane i zielone

Działkę 225/2 podzielono na kilka terenów, na których inwestowanie odbywa się według następujących zasad:

1 NU – teren gminnego składowiska odpadów stałych wraz z rezerwami.

  1. Składowisko odpadów stałych po segregacji odpadów, stacja recyklingu, sortownia odpadów, miejsce składowania stałych osadów z oczyszczalni ścieków. Niezbędne sporządzenie “Oceny wpływu inwestycji na środowisko” i ścisłe wykonanie zaleceń ochronnych.
  2. Podział na pola wypełniane odpadami i etapowanie inwestycji zgodnie z projektem budowlanym.
  3. Obsługa komunikacyjna z istniejącej drogi o nawierzchni betonowej, wskazano możliwość poszerzenia drogi.
  4. Wysokość składowisk nie przekraczająca 5 m nad istniejący poziom terenu.
  5. Po wypełnieniu pola zasypanie ziemią i obsianie zielenią. Docelowo zalesienie całego wypełnionego obszaru.
  6. Kolejno wypełniane pola na etapie rozpoczęcia inwestycji obsadzać zielenią – pas min. 20 m.

2 ZI, 3 ZI, – teren izolacyjnego pasa zieleni, stanowiącego szczelną przegrodę chroniącą krajobraz przed degradacją oraz pobliskie pola uprawne przed wywiewaniem śmieci.

  1. Pas zieleni nie może zostać zwężony.
  2. W pasie zieleni wał ziemny z ziemi z wykopów o wys. min. 3 m, obsadzony zielenią chroniącą skarpy.
  3. Pas zieleni należy wykonać z takich gatunków drzew i krzewów, żeby osiągnąć maksymalną wysokość i szczelność szpaleru oraz aby przegroda była skuteczna również w zimie.

4 ZI – teren izolacyjnego pasa zieleni, stanowiącego szczelną przegrodę chroniącą krajobraz przed degradacją oraz pobliskie pola uprawne przed wywiewaniem śmieci.

  1. Pas zieleni nie może zostać zwężony.
  2. W pasie zieleni wał ziemny z ziemi z wykopów o wys. min. 3 m, obsadzony zielenią chroniącą skarpy.
  3. Pas zieleni należy wykonać z takich gatunków drzew i krzewów, żeby osiągnąć maksymalną wysokość i szczelność szpaleru oraz aby przegroda była skuteczna również w zimie.
  4. Pas zieleni można przesuwać w stronę drogi lub wysypiska w zależności od przyjętej wielkości wysypiska i sąsiadujących inwestycji produkcyjno-usługowych.

5 U,P (LS) – teren inwestycji komercyjnych nie kolidujących z sąsiadującym wysypiskiem, dopuszcza się usługi i produkcję uciążliwą za wyjątkiem mogących pogorszyć warunki życia mieszkańców Bielawy. W razie rezygnacji z inwestycji zalecane zalesienie całego obszaru. Obsługa komunikacyjna z drogi powiatowej 154 (biegnącej na działce nr 330). Możliwy podział terenu na mniejsze działki z dojazdem z drogi 154 o froncie min. 30 m i liniach podziału prostopadłych do drogi. Wyklucza się funkcję mieszkaniową. Przewiduje się usługi związane z przeróbką odpadów z wysypiska, skup surowców wtórnych, szrot, handel częściami z odzysku itp. Dopuszcza się usługi lub produkcję uciążliwe np. produkcje granulatów z PCV, odzysk olejów mineralnych. Parkowanie dla potrzeb usług inwestorzy zapewniają we własnym zakresie.

Tereny komunikacji

1 KS – Teren komunikacji – urządzenia związane z obsługą komunikacyjną wysypiska (wiaty dla sprzętu, waga, kontener socjalny itp.) Szerokość w liniach rozgraniczających 35 m.

2 KD – Rezerwa na poszerzenie drogi dojazdowej po śladzie istniejącej drogi betonowej. Szerokość docelowa w liniach rozgraniczających min. 10 m.

2. ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

  1. Należy zastosować technologię i materiały izolacyjne wykluczające możliwość zanieczyszczenia wód podziemnych i istniejącego otwartego rowu.
  2. Należy wyprzedzająco wykonać przewidziane planem ogólnym gminy i niniejszym planem zalesienia i zadrzewienia, które zapobiegną degradacji krajobrazu od początku eksploatacji wysypiska.
  3. Pole składowania odpadów należy dodatkowo oddzielić zielenią od pozostałego terenu działki 225/2. Zasięg zadrzewienia określi projekt budowlany.

  1. UŻYTKOWANIE TYMCZASOWE

  1. Do czasu realizacji inwestycji uprawy polowe jak dotąd.
  2. Zadrzewienie i zalesienie w pierwszym etapie inwestowania.

R o z d z i a ł III

Zasady uzbrojenia terenu

§ 4

  1. Woda do celów socjalnych ze studni położonej w najwyższym punkcie terenu lub za drogą betonową (biegnącą na działce 339).
  2. Energia elektryczna zgodnie z warunkami określonymi przez Zakład Energetyczny ze stacji transformatorowej istniejącej na sąsiednim wysypisku przemysłowym.
  3. Odprowadzenie ścieków socjalnych do dołu suchego lub zbiornika szczelnego.
  4. Odwodnienie terenu do odstojnika wód deszczowych i do istniejącego rowu melioracyjnego.
  5. Wody odciekowe z wysypiska winny być wywiezione do oczyszczalni ścieków w Mirkowie.

R o z d z i a ł IV

Zasady postępowania w rejonie występowania zabytków archeologicznych

§ 5

W rejonie terenu objętego planem występują zabytkowe stanowiska archeologiczne. W związku z powyższym w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 98 poz. 1150). Na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. o zasadach i trybie udzielania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkach oraz prac archeologicznych i wykopaliskowych, warunkach ich prowadzenia i kwalifikacjach osób, które mają prawo prowadzenia tej działalności (Dz. U. nr 16 poz. 55) Inwestor finansuje ratownicze badania archeologiczne.

Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia SOZ Inspekcji Zabytków Archeologicznych o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.

R o z d z i a ł V

Przepisy końcowe

§ 6

Ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Długołęka uchwalonego dnia 9 grudnia 1994 r. uchwałą nr VI/30/94 w obszarze objętym niniejszym planem tracą swą ważność.

§ 7

W razie zbycia terenu przez właściciela przewiduje się naliczanie opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) w wysokości 0%.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Długołęka.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

TADEUSZ POLAK

 

 

Załącznik do uchwały Nr XXI/21/2000 Rady Gminy Długołęka z dnia 16 lutego 2000 r.