Poz. 197

UCHWAŁA NR XXI/19/2000

RADY GMINY DŁUGOŁĘKA

z dnia 16 lutego 2000 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla

we wsi Domaszczyn (działka nr 1)

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity z 1996 r. Dz. U. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) i art. 26 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 7 lipca 1994 r. (t.j. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) w związku z uchwałą Nr XLII/33/98 Rady Gminy Długołęka z dnia 29 maja 1998 r., Rada Gminy Długołęka uchwala:

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Uchwala się plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego dla terenu we wsi Domaszczyn (działka nr 1), którego obowiązujące ustalenia o przeznaczeniu i warunkach zagospodarowania zostają wyrażone w postaci:

  1. rysunku planu miejscowego w skali 1: 500 stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały,
  2. zasad zagospodarowania terenu określonych w rozdziale II niniejszej uchwały,
  3. zasad uzbrojenia terenu określonych w rozdziale III niniejszej uchwały,
  4. zasad postępowania w rejonie występowania zabytków archeologicznych określonych w rozdziale IV niniejszej uchwały.

§ 2

Ustalenia planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Długołęka uchwalonego dnia 9 grudnia 1994 r. uchwałą nr VI/30/94 w obszarze objętym niniejszym planem i przewidujące na terenie działki nr 1 uprawy polowe tracą swą ważność.

§ 3

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały mowa o:

1) planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu miejscowego, o którym mowa w § 1 uchwały,

2) rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu w skali 1:500 z oznaczoną graficznie funkcją terenu i jego podziałem stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały;

Rysunek planu obowiązuje w zakresie:

a) oznaczonych linii rozgraniczających,

b) oznaczonych funkcji terenów,

c) oznaczonych linii zabudowy ,

3) terenie – należy przez to rozumieć obszar ograniczony na rysunkach jw. liniami rozgraniczającymi ten obszar od innych obszarów, oznaczony symbolem funkcji zgodnie z oznaczeniami graficznymi określonymi w legendzie.

R o z d z i a ł II

Zasady zagospodarowania terenu

§ 4

1. ZASADY ZABUDOWY

Obszar działki nr 1 w Domaszczynie podzielono na tereny o różnym sposobie zagospodarowania i oznaczono na rysunku planu symbolami i numerami. W terenach tych inwestowanie odbywa się według następujących zasad:

MN – Tereny przeznaczone do zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług:

a) Dopuszcza się w budynku mieszkalnym lokalizację usługi nieuciążliwej – gabinet, biuro, pracownia artystyczna itp. Na etapie pozwolenia na budowę dla projektowanych usług nieuciążliwych towarzyszących funkcji mieszkaniowej należy uzyskać postanowienie Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego.

b) Nie dopuszcza się lokalizacji obiektów towarzyszących funkcji mieszkaniowej mogących pogorszyć stan środowiska (hodowla, usługi samochodowe, hurtownia itp.).

c) Budynek mieszkalny nie wyższy niż 1 kondygnacja z poddaszem użytkowym, dach spadkowy o symetrycznych połaciach kryty dachówką ceramiczną lub podobną. Wskazano kierunek ułożenia kalenicy. Przy projektowaniu zabudowy należy bezwzględnie uwzględnić walory krajobrazu.

d) Oznaczona na rysunku planu obowiązująca linia zabudowy oznacza, że elewacja frontowa budynku lub jego części najbardziej wysuniętej winna być z nią zgodna.

Brak oznaczonej linii zabudowy dopuszcza dowolność w usytuowaniu budynku z zachowaniem wymogów prawa budowlanego.

e) Dopuszcza się korektę podziału zgodnie z życzeniem inwestorów pod warunkiem zachowania zasady, że front działki nie będzie mniejszy niż 20 m a linie podziału będą prostopadłe (lub zbliżone do prostopadłych) do istniejących i projektowanych dróg.

f/) Miejsca postojowe dla wszystkich pojazdów właściciela na posesji własnej. W wypadku prowadzenia działalności gospodarczej właściciel zapewnia miejsca postojowe również dla klientów.

EE – Teren urządzeń energetycznych – trafostacja. Wielkość działki określi zakład energetyczny na etapie realizacji. W razie rezygnacji z budowy trafostacji i zaopatrzenia w energię ze źródła leżącego poza osiedlem dopuszcza się włączenie terenu do sąsiedniej działki budowlanej.

NO Teren urządzeń oczyszczania ścieków – oczyszczalnia osiedlowa. Wielkość działki określi inwestor na etapie realizacji. Technologia nie wymagająca strefy uciążliwości wykraczającej poza obszar inwestycji do ustalenia na etapie projektu budowlanego w uzgodnieniu z Państwowym Terenowym Inspektorem Sanitarnym. W razie rezygnacji z budowy oczyszczalni dopuszcza się włączenie terenu do sąsiedniej działki budowlanej. Odbiór oczyszczonych ścieków – rów melioracyjny po wschodniej stronie terenu. Nie dopuszcza się zniszczenia, zasypania cieku.

1 KW Teren przeznaczony na poszerzenie w liniach rozgraniczających istniejącej drogi wojewódzkiej nr 122 do trasy istniejącej kablowej linii telefonicznej. Wprowadza się za rowem ścieżkę rowerowo-pieszą i pas zieleni izolacyjnej wysokiej i średnio wysokiej. Możliwe zarurowanie rowu dla poszerzenia ścieżki.

2 KD – Teren osiedlowej ulicy dojazdowej. Szerokość w liniach rozgraniczających 10 m, zwężenie do 6 m poza osiedlem przy wjeździe na most na rowie, jezdnia 6 m. Chodnik jednostronnie. Możliwość obsługi terenu położonego na północ od ulicy – wtedy chodniki obustronnie. Wskazana zieleń i miejsca postojowe dla samochodów wzdłuż ulicy. W liniach rozgraniczających ulic zlokalizowane wszelkie sieci uzbrojenia podziemnego.

3 KD – Teren osiedlowej ulicy dojazdowej. Szerokość w liniach rozgraniczających 12 m, jezdnia 6 m. Chodniki obustronnie. Wskazana zieleń i miejsca postojowe dla samochodów wzdłuż ulicy. Plac do zawracania z ruchem jednokierunkowym. W liniach rozgraniczających ulic zlokalizowane wszelkie sieci uzbrojenia podziemnego.

2. ZASADY OCHRONY ŚRODOWISKA

a) Ciek otwarty przylegający do wschodniej granicy obszaru objętego planem o charakterze odwadniającym podlega ochronie. Nie może być zlikwidowany i zarurowany. Konieczne jest pozostawienie dostępu do rowu dla jego konserwacji. W odległości min. 5 m od rowu nie należy stosować chemicznych środków ochrony roślin. Wyklucza się zanieczyszczanie rowu jakimikolwiek ściekami.

b) Po stronie zachodniej terenów mieszkaniowych zieleń izolacyjna wysoka i średniowysoka możliwie zwarta i zimozielona.

c) Wskazane zadrzewienia przyuliczne jedno lub wielogatunkowe.

R o z d z i a ł III

Zasady uzbrojenia terenu

§ 5

  1. Dopuszcza się uzbrojenie terenu przez inwestorów we własnym zakresie.
  2. Woda z ujęć własnych, docelowo z grupowego wodociągu wiejskiego Siedlec po jego rozbudowie.
  3. Energia elektryczna zgodnie z warunkami określonymi przez Zakład Energetyczny. Wskazano lokalizację stacji transformatorowej.
  4. Odprowadzenie ścieków docelowo do kanalizacji wiejskiej. Do czasu jej realizacji dopuszcza się alternatywnie lokalną oczyszczalnię osiedlową lub tymczasowo zbiorniki bezodpływowe zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wskazano lokalizację lokalnej oczyszczalni ścieków. Technologia nie wymagająca strefy uciążliwości wykraczającej poza obszar inwestycji do ustalenia na etapie projektu budowlanego w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Wyklucza się indywidualne oczyszczalnie z rozsączkowaniem na działce własnej do czasu budowy wodociągu.
  5. Zaopatrzenie w gaz zgodnie z koncepcją gazyfikacji wsi.
  6. Ogrzewanie paliwem ekologicznym niewęglowym.

R o z d z i a ł IV

Zasady postępowania w rejonie występowania zabytków archeologicznych

§ 6

W rejonie terenu objętego planem występują zabytkowe stanowiska archeologiczne. W związku z powyższym w czasie robót ziemnych może dojść do odkrycia obiektów nieruchomych lub ruchomych zabytków archeologicznych. Prace ziemne muszą być bezwzględnie prowadzone pod nadzorem archeologiczno-konserwatorskim Inspekcji Zabytków Archeologicznych SOZ, a w przypadku wystąpienia zabytków i obiektów archeologicznych zostaną podjęte ratownicze badania wykopaliskowe. Wszelkie odkryte w trakcie prac ziemnych przedmioty zabytkowe oraz obiekty nieruchome, nawarstwienia kulturowe podlegają ochronie prawnej w myśl przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 roku o ochronie dóbr kultury (t.j. z 1999 r. Dz. U. Nr 98 poz.1150). Na podstawie rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 11 stycznia 1994 r. o zasadach i trybie udzielania zezwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytkach oraz prac archeologicznych i wykopaliskowych, warunkach ich prowadzenia i kwalifikacjach osób, które mają prawo prowadzenia tej działalności (Dz. U. Nr 16 poz. 55) inwestor finansuje ratownicze badania archeologiczne.

Inwestor zobowiązany jest do powiadomienia SOZ – Inspekcji Zabytków Archeologicznych o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac ziemnych z 7-dniowym wyprzedzeniem, celem zorganizowania nadzoru archeologiczno-konserwatorskiego.

R o z d z i a ł V

Przepisy końcowe

§ 7

W razie zbycia terenu przez właściciela przewiduje się naliczanie opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. Nr 15, poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) w wysokości 15 %.

§ 8

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Gminy Długołęka.

§ 9

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

 

 

PREWODNICZĄCY

RADY GMINY

TADEUSZ POLAK

 

 

Załącznik do uchwały Nr XXI/19/2000 Rady Gminy Długołęka z dnia 16 lutego 2000 r.