Poz. 189

UCHWAŁA NR XII/149/99

RADY GMINY DZIERŻONIÓW

z dnia 27 października 1999 r.

w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla linii elektroenergetycznej 400 kV i przebudowy linii 220 kV na 400 kV na kierunku Dobrzeń

Świebodzice

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jednolity tekst Dz. U. nr 13 poz. 74 z późn. zm.), art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (jednolity tekst Dz. U. nr 15 poz. 139 z 1999 r. z późn. zm.) oraz uchwały Nr XXXIII/148/97 Rady Gminy Dzierżoniów z dnia 24 marca 1997 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Dzierżoniów Rada Gminy uchwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla projektowanej linii elektroenergetycznej 400 kV i przebudowy istniejącej linii 220 kV na 400 kV na kierunku Dobrzeń – Świebodzice, na odcinku przebiegającym przez teren gminy Dzierżoniów.

 

R o z d z i a ł I

Przepisy ogólne

§ 1

Plan miejscowy obejmuje obszar ok. 174 ha w pasie szerokości 160 metrów i długości 10,83 km dla projektowanej linii 400 kV i przebudowywanej linii 220 kV / 400 kV na odcinkach części północnej gminy w obrębach wsi Mościsko oraz Nowizna oraz części południowej gminy w obrębach wsi Piława Górna.

§ 2

Celem regulacji zawartych w ustaleniach planu jest:

  1. ochrona interesów publicznych ponadlokalnych i lokalnych w zakresie m.in. spełnienia wymogów ochrony i kształtowania środowiska oraz prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody,
  2. umożliwienie realizacji programu rozbudowy krajowego systemu elektroenergetycznego i wzmocnienie zdolności przesyłowych elektroenergetyki w rejonie Dolnego Śląska.

§ 3

Przedmiotem ustaleń planu jest określenie warunków dla przedmiotowej inwestycji odrębnych dla przebiegu linii przez następujące obszary:

§ 4

  1. Integralną częścią planu jest rysunek planu sporządzony na mapie syt.-wys. w skali 1:10 000, składający się z 8-miu ponumerowanych arkuszy wraz z aneksem do rysunku planu sporządzonym na mapach ewidencji gruntów w skali 1:5000, składającym się z 12-tu ponumerowanych arkuszy.
  2. Określone oznaczenia graficzne występujące na rysunku planu są obowiązującymi ustaleniami planu.

§ 5

Ilekroć w dalszych przepisach niniejszej uchwały jest mowa o:

  1. planie – należy przez to rozumieć ustalenia planu, o którym mowa w § 1 uchwały,
  2. uchwale – należy przez to rozumieć niniejszą uchwałę Rady Gminy,
  3. przepisach szczególnych i odrębnych – należy przez to rozumieć przepisy ustaw wraz z aktami wykonawczymi,
  4. rysunku planu – należy przez to rozumieć rysunek planu sporządzony na mapie w skali 1:10 000 stanowiący załącznik graficzny do niniejszej uchwały wraz z aneksem o którym mowa w § 4 ust. 1,
  5. obszarze – należy przez to rozumieć obszar o określonym rodzaju przeznaczenia podstawowego, wyznaczony na rysunku planu liniami rozgraniczającymi lub granicami opracowania.

R o z d z i a ł II

Przepisy szczegółowe

§ 6

  1. Wyznacza się trasę przebiegu dla projektowanej linii elektroenergetycznej o napięciu 400 kV.
  2. Ustala się możliwość przebudowy istniejącej linii elektroenergetycznej o napięciu 220 kV na linię o napięciu 400 kV.
  3. Dla linii, o których mowa w ust. 1 i 2 ustala się, że maksymalny zasięg oddziaływania na środowisko przyrodnicze w zakresie:
  4. nie przekroczy 40 m, licząc bezpośrednio od przewodu w każdym kierunku.

    4. Na odcinku równoległego biegu linii projektowanej i przebudowywanej ustala się wzajemną odległość między nimi na 60 metrów.

    5. W pasie oddziaływania obydwu linii obowiązuje bezwzględny zakaz wznoszenia jakichkolwiek obiektów i urządzeń z wyłączeniem inwestycji infrastruktury technicznej i pod warunkiem nienaruszenia wymagań określonych w odrębnych przepisach dotyczących sieci najwyższych napięć a także uzgodnienia z zarządcą tychże sieci.

    § 7

    1. Wyznacza się obszary rolniczej przestrzeni produkcyjnej oznaczone na rysunku planu symbolem R.
    2. Na obszarach, o których mowa w ust. 1 przewiduje się prowadzenie działalności rolniczej w zakresie gospodarki polowej, z wyłączeniem sadownictwa. Dopuszcza się uprawy warzywne i szkółkarskie, bez możliwości realizacji zabudowy kubaturowej, także związanej z przechowalnictwem płodów rolnych.
    3. W strefach zmeliorowanych przebieg linii wraz z lokalizacją słupów przelotowych należy uzgodnić każdorazowo z Regionalnym Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych, pełniącym w imieniu wojewody funkcję administratora urządzeń melioracyjnych.
    4. Położone na obszarach rolniczej przestrzeni produkcyjnej enklawy zadrzewień śródpolnych przeznacza się do zachowania, dopuszcza się wykonanie zabiegów prześwietlenia bezpośrednio pod samą linią i wykorzystanie pasa dla celów szkółkarstwa, gdzie wysokość sadzonek nie przekroczy wysokości stanowiącej kolizję z projektowaną linią.
    5. W pasie obszaru 1. R, w rejonie występowania perspektywicznego złoża piasku wprowadza się zakaz działalności, w związku z którą może wystąpić czasowe przebywanie osób lub praca maszyn i urządzeń związanych z jego eksploatacją. Użytkownik sieci ee winien w rejonie, o którym mowa ustanowić strefę ograniczonego użytkowania terenu.
    6. Na obszarze 10. R w rejonie występowania ujęcia wody nie przewiduje się realizacji obiektów przeznaczonych nawet do czasowego przebywania ludzi.

    § 8

    1. Wyznacza się obszar komunikacji publicznej drogowej oznaczony na rysunku planu symbolem K, określając dla niego następujące parametry:
    2. Na obszarze, o którym mowa w ust. 1 nie zezwala się na lokalizowanie słupów przelotowych – ich rozstaw musi uwzględniać konieczność prowadzenia przedmiotowej drogi zgodnie z wyznaczonymi liniami rozgraniczającymi.

    § 9

    Na obszarach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dopuszcza się dokonywanie podziałów geodezyjnych pod warunkiem, że nie naruszy to obowiązującej struktury funkcjonalnej i nie spowoduje takich zmian, które uniemożliwią realizację zasadniczych ustaleń tegoż planu lub też korzystania z nieruchomości rolnych i leśnych na dotychczasowych warunkach.

    § 10

    Uciążliwość i szkodliwość dla środowiska wywołane przez obydwie linie elektroenergetyczne nie mogą wykraczać poza określoną maksymalną strefę oddziaływania. W celu spełnienia tego wymogu należy w fazie sporządzania projektu budowlanego dokonać wyboru elementów słupowych konstrukcyjnych oraz urządzeń zapewniających skuteczność w minimalizowaniu stopnia uciążliwości i uzgodnić dokumentację dodatkowo z Państwową Inspekcją Radiową w zakresie rozmieszczenia przestrzennego elementów wytwarzających pole elektromagnetyczne.

    § 11

    W celu zmniejszenia skutków oddziaływania na środowisko w trakcie eksploatacji linii należy ustanowić obszary ograniczonego użytkowania. W rejonie skrzyżowań linii energetycznych z drogami publicznymi należy wyłączyć niezbędny odcinek pasa z możliwości zatrzymywania i postoju.

    § 12

    Na odcinku biegnącym przez Piławę Dolną modernizowaną linię 220/400 kV oraz nowobudowaną linię 400 kV należy projektować w taki sposób, by ominąć działki nr: 25, 26, 27, 225 oraz 237 w sposób, który nie utrudniałby prowadzenia gospodarki polowej na dotychczasowych zasadach. W szczególności należy rozstaw słupów dostosować do powyższego wymogu i ich lokalizację projektować poza wymienionymi działkami.

    § 13

    Projekt budowlany przedmiotowej inwestycji należy sporządzić z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ochrony przeciwporażeniowej oraz wytycznych projektowania i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakresie ochrony ludzi i środowiska przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.

    § 14

    Wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla przedmiotowej inwestycji, zaliczonej do szkodliwych dla środowiska, uzależnia się od przedstawienia oceny jej oddziaływania, odpowiadającej zakresem etapowi procesu przygotowania inwestycji.

    R o z d z i a ł III

    Przepisy końcowe

    § 15

    1. Inwestor w fazie sporządzania wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przedłoży uaktualniony wykaz władających gruntami (stron postępowania występujących w pasie terenu objętym inwestycją tj. wyłącznie w pasie maksymalnego oddziaływania określonego w § 6 uchwały wraz z wstępnym porozumieniem dotyczącym lokalizacji słupów oraz zasad ustalania ewentualnych odszkodowań z tytułu utraty pełnej wartości gruntów.
    2. Należności powstałe z tytułu obniżenia wartości gruntów na skutek zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będą wypłacane właścicielom nieruchomości ze środków finansowych inwestora i przeznaczonych na przedmiotową inwestycję.
    3. Zasady regulowania należności, o których mowa w ust. 2 określa poniższy zapis:
    4. § 16

      Traci moc Uchwała Nr XXVI/172/93 Rady Gminy Dzierżoniów z dnia 29.12.1993 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wałbrzyskiego nr 2/94, poz. 45) w sprawie miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Dzierżoniów w części odpowiadających obszarowi opracowania wymienionego w § 1 uchwały.

      § 17

      Zgodnie z art. 10 ust. 3 oraz art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ustala się jednorazową opłatę od wzrostu wartości nieruchomości ze względu na zmianę ustaleń planu miejscowego w wysokości 0%.

      § 18

      Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Zarządowi Gminy w Dzierżoniowie.

      § 19

      Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla projektowanej linii ee 400 kV oraz przebudowy linii ee 220 / 400 kV na terenie gminy Dzierżoniów wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

       

      PRZEWODNICZĄCY RADY GMINY

      ZBIGNIEW GAŁEK

       

       

      Aneks do rysunku planu