Poz. 173

UCHWAŁA NR XVII/109/99

RADY POWIATU W JAWORZE

z dnia 30 grudnia 1999 r.

w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości oraz ich

wydzierżawiania lub wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata

Na podstawie art. 12, pkt 8, lit. a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. Nr 91, poz. 578, z późn. zm.) w związku z art. 37 ust. 3, art. 43 ust. 6, art. 68 ust. 1 i 3, art. 73 ust. 4, art. 76 ust. 1, art. 84 ust. 3 i 4 oraz art. 86 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z późn. zm.) Rada Powiatu w Jaworze uchwala, co następuje:

 

I. Zasady ogólne gospodarowania nieruchomościami

§ 1

  1. Niniejsza uchwała określa zasady gospodarowania nieruchomościami gruntowymi w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741, z późn. zm.).
  2. Przepisy uchwały stosuje się przy nabywaniu od osób fizycznych i prawnych własności, prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomościach.

§ 2

1. Gospodarowanie nieruchomościami gruntowymi stanowiącymi własność powiatu należy do Zarządu Powiatu, który:

a) dokonuje wyboru formy prawnej przekazania nieruchomości osobom prawnym, osobom fizycznym i jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej i podaje do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do obrotu cywilno-prawnego,

b) przeprowadza postępowanie przetargowe przewidziane przepisami prawa,

c) przeprowadza postępowanie przewidziane przepisami prawa w przypadku przekazania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym w trybie bezprzetargowym,

d) zawiera umowy cywilno-prawne oraz w przypadkach przewidzianych ustawą wydaje decyzje administracyjne.

2. Sprzedając lub oddając w użytkowanie wieczyste oraz użytkowanie, dzierżawę i najem z uwzględnieniem przypadków określonych ustawą i ust. 4 § 2 uchwały – Zarząd Powiatu przeprowadza przetarg w formie:

1) przetargu ustnego nieograniczonego,

2) przetargu ustnego ograniczonego,

3) przetargu pisemnego nieograniczonego,

4) przetargu pisemnego ograniczonego.

3. Ustalenie formy przetargu należy do Zarządu Powiatu.

4. Oddając nieruchomość w użytkowanie, dzierżawę lub najem Zarząd Powiatu może odstąpić od przetargu w przypadku przekazywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym, prowadzącym działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczą-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele nie związane z działalnością zarobkową. Warunkiem odstąpienia od przetargu jest w tych przypadkach uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Mienia Publicznego, Rozwoju Gospodarczego i Komunikacji Rady Powiatu.

§ 3

  1. Gospodarowanie nieruchomościami odbywa się w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
  2. Zarząd Powiatu dokonuje wyboru formy prawnej oraz ustala treść umowy lub decyzji dotyczącej przekazania nieruchomości, uwzględniając jej przeznaczenie wynikające z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i w takim zakresie może:
    1. przenosić własność nieruchomości w drodze sprzedaży,
    2. oddawać nieruchomości w użytkowanie wieczyste,
    3. dokonywać zmiany prawa użytkowania wieczystego nieruchomości na prawo użytkowania wieczystego innej nieruchomości,
    4. wnosić nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości jako wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego, utworzonych przez powiat lub do których powiat przystąpił po podjęciu przez Radę Powiatu stosownej uchwały,
    5. przekazywać nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości jako majątek tworzonych przez powiat lub z jego udziałem fundacji, po podjęciu stosownej uchwały Rady Powiatu,
    6. obciążać nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi na rzecz osób trzecich.

  3. Zgody Rady Powiatu wyrażonej odrębną uchwałą wymaga:
    1. przekazanie nieruchomości w drodze darowizny na cele publiczne,
    2. przekazanie nieruchomości Skarbowi Państwa, a także innej jednostce samorządu terytorialnego w drodze darowizny,
    3. sprzedaż nieruchomości Skarbowi Państwa lub innym jednostkom samorządu terytorialnego za cenę obniżoną oraz oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste,
    4. nieodpłatne obciążanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa lub innych jednostek samorządu terytorialnego ograniczonymi prawami rzeczowymi,
    5. zamiana nieruchomości, zamiana prawa użytkowania wieczystego na własność oraz zamiana praw użytkowania wieczystego o ile dokonywana jest między powiatem a Skarbem Państwa lub miedzy powiatem a innymi jednostkami samorządu terytorialnego, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości lub praw.

II. Powiatowy zasób nieruchomości

§ 4

  1. Zarząd Powiatu Jaworskiego może nabywać do powiatowego zasobu nieruchomości stanowiące własność osób fizycznych i prawnych oraz przysługujące tym osobom prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, na cele wynikające z potrzeb rozwoju regionu jaworskiego określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz obowiązku wykonywania zadań publicznych o charakterze ponadgminnym.
  2. W zakresie ustalonym w ust. 1 Zarząd Powiatu Jaworskiego może:
    1. zawierać umowy sprzedaży i zamiany nieruchomości oraz praw użytkowania wieczystego,
    2. zawierać umowy dotyczące nieodpłatnego przejęcia nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego.

  3. Cena nabycia nieruchomości oraz prawa użytkowania wieczystego nie powinna przewyższać wartości nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego ustalonego przez uprawnionego rzeczoznawcę.

§ 5

Zasady określone w § 4 stosuje się odpowiednio w przypadku ustanowienia na rzecz powiatu ograniczonych praw rzeczowych na nieruchomościach stanowiących własność osób trzecich.

III. Sprzedaż i oddawanie w użytkowanie wieczyste

§ 6

  1. Nieruchomości gruntowe z zasobu powiatowego przekazywane są osobom fizycznym i prawnym na własność w drodze sprzedaży.
  2. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Powiatu kierując się ważnymi względami może przeznaczyć je do oddania w użytkowanie wieczyste.
  3. Zawierając umowy użytkowania wieczystego Zarząd Powiatu Jaworskiego określa sposób zagospodarowania nieruchomości i terminy rozpoczęcia i zakończenia robót, w tym rozpoczęcie i zakończenie remontu lub rozbiórki. Terminy te mogą ulec przedłużeniu tylko na okres nie dłuższy niż 1 rok.

4. W przypadku nie dotrzymania przez użytkownika wieczystego warunków i terminów określonych umową Zarząd Powiatu Jaworskiego obowiązany jest żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu.

§ 7

  1. Sprzedaż lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości w trybie bezprzetargowym następuje w przypadkach określonych w ustawie z uwzględnieniem ust. 2.
  2. Zwalnia się z obowiązku zbycia w formie przetargu nieruchomości przeznaczone na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz inne cele publiczne, jeżeli cele te realizowane będą przez podmioty, dla których są celami statutowymi i których dochody przeznacza się w całości na działalność statutową.

§ 8

  1. W przypadku sprzedaży nieruchomości gruntowych bez przetargu oraz sprzedaży budynków i innych obiektów znajdujących się na gruncie oddawanym w użytkowanie wieczyste w drodze bezprzetargowej, od ceny nieruchomości ustalonej w wysokości nie niższej niż jej wartość udziela się bonifikaty w wysokości nie wyższej niż 80%, jeżeli nieruchomość jest sprzedawana:
    1. osobom fizycznym i prawnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą lub sportowo-turystyczną na cele nie związane z działalnością zarobkową,
    2. na rzecz Skarbu Państwa, województwa i gminy,
    3. kościołom i związkom wyznaniowym, które mają uregulowane stosunki z państwem, na cele działalności sakralnej.

  2. W granicach określonych w ust. 1 o wysokości udzielonej bonifikaty postanawia Zarząd Powiatu.
  3. Bonifikata o której mowa w ust. 1 i 2, przysługuje pod warunkiem zapłaty ceny sprzedaży jednorazowo nie później niż do dnia zawarcia umowy sprzedaży albo umowy użytkowania wieczystego.
  4. Zarząd Powiatu obowiązany jest żądać zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 10 lat, licząc od dnia jej nabycia, zbył nieruchomość lub wykorzystał ją na inne cele niż określone w ust. 1.

Zastrzeżenie zwrotu, o którym mowa wyżej Zarząd Powiatu obowiązany jest zamieścić w umowie sprzedaży lub umowie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego oraz ujawnić w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości.

5. Obowiązek zwrotu, o którym mowa w ust. 4 nie dotyczy zbycia nieruchomości na rzecz osoby bliskiej.

§ 9

W przypadku sprzedaży nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków cena sprzedaży ustalona w drodze przetargu albo w trybie bezprzetargowym obniżona jest o 50%, natomiast bonifikata, o której mowa w § 8, nie ma zastosowania.

§ 10

  1. Cena nieruchomości sprzedawanej w drodze bezprzetargowej, od której nie udzielono bonifikaty, może być rozłożona na raty na czas określony umową, nie dłużej jednak niż na 10 lat.
  2. Rozłożona na raty nie spłacona część ceny podlega oprocentowaniu przy zastosowaniu stopy procentowej równej stopie redyskonta weksli stosowanej przez NBP.

§ 11

  1. Stawka procentowa pierwszej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości wynosi:
    1. 20% ceny nieruchomości ustalonej w przetargu lub w trybie bezprzetargowym za nieruchomości przeznaczone:
      1. pod budownictwo mieszkaniowe, na realizację urządzeń infrastruktury technicznej i innych celów publicznych,
      2. na działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, wychowawczą, naukową, badawczo-rozwojową i sportowo-turystyczną,
      3. pod budowę obiektów sakralnych wraz z budynkami towarzyszącymi, plebanii, w parafiach i domach zakonnych,

    2. 15% nieruchomości ustalonej w drodze przetargu lub w trybie bezprzetargowym – za nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi, wielolokalowymi, w których nastąpiło wyodrębnienie nieruchomości lokalowej przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388).
    3. 25% ceny nieruchomości ustalonej w drodze przetargu lub w trybie bezprzetargowym w pozostałych przypadkach,
    4. pierwsza opłata oraz opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków obniżone są do 50%.

IV. Oddawanie w trwały zarząd

§ 12

Nieruchomości stanowiące własność powiatu mogą być przez Zarząd Powiatu przekazywane jednostkom organizacyjnym powiatu w trwały zarząd, najem i dzierżawę oraz używane na cele związane z ich działalnością określoną aktem o utworzeniu jednostki oraz statutem.

§ 13

  1. W przypadku przekazywania nieruchomości jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej w  trwały zarząd, warunki korzystania z nieruchomości ustala Zarząd Powiatu w decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu.
  2. Zarząd Powiatu może udzielić bonifikaty od odpłat rocznych z tytułu trwałego zarządu, obniżając je nie więcej jednak niż o 80%, gdy nieruchomość oddawana jest:
    1. na realizację urządzeń infrastruktury technicznej oraz realizację innych celów publicznych, a także pod budownictwo mieszkaniowe,
    2. jednostkom organizacyjnym, które prowadzą działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową, naukową, badawczo-rozwojową, wychowawczą, sportowo-turystyczną na cele nie związane z działalnością zarobkową.

  3. Wysokość udzielanej bonifikaty oraz warunki utraty bonifikaty określa Zarząd Powiatu w decyzji o ustanowieniu trwałego zarządu.
  4. Zasady określone w ust. 2 mają zastosowanie także do opłat z tytułu trwałego zarządu, który powstał z mocy prawa.

V. Pozostałe formy gospodarowania nieruchomościami

§ 14

W przypadku przekazywania nieruchomości jednostce organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej w najem, dzierżawę lub użyczenie, warunki korzystania z nieruchomości oraz opłaty z tego tytułu określa umowa zawierana przez Zarząd Powiatu z kierownikiem tej jednostki.

§ 15

  1. Zarząd Powiatu może przekazywać nieruchomości osobom fizycznym i prawnym w użytkowanie, dzierżawę i najem oraz udostępniać je na podstawie innych tytułów prawnych z zastrzeżeniem § 2 ust. 4 uchwały.
  2. Warunki i opłaty z tytułu korzystania z nieruchomości ustala się w drodze przetargu, a w przypadku przekazania nieruchomości w trybie bezprzetargowym – w umowie zawieranej przez Zarząd Powiatu z osobą fizyczną i prawną.
  3. W przypadku przekazania nieruchomości zabudowanych wymagających nakładów na adaptację, modernizację, remont kapitalny oraz na przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę, czas trwania umów powinien być ustalony z uwzględnieniem wymaganej wielkości nakładów.
  4. Udostępniając nieruchomości Zarząd Powiatu zobowiązany jest przestrzegać przeznaczenia nieruchomości w planach zagospodarowania przestrzennego oraz określać czas trwania umów z uwzględnieniem terminów realizacji zadań powiatu w stosunku do przekazywanych nieruchomości.

§ 16

Zarząd Powiatu obowiązany jest zastrzec w zawieranych umowach możliwość rozwiązania umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia w przypadku:

  1. gdyby nieruchomość wykorzystywana była przez drugą stronę umowy niezgodnie z przeznaczeniem określonym w umowie,
  2. przeznaczenia nieruchomości (lub jej części) do korzystania osobom trzecim bez zgody Zarządu Powiatu.

VI. Postanowienia końcowe

§ 17

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Jaworskiego.

§ 18

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU

MAREK ZIELIŃSKI