Poz. 164

UCHWAŁA NR XV/159/99

RADY GMINY PRUSICE

z dnia 30 grudnia 1999 r.

w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przemysłu – działka nr 96/7 obręb Prusice

Na podstawie art. 18, ust. 2, pkt 5 ustawy z 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74, zm. Dz. U. Nr 58, poz. 261, Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622) i art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. Nr 15, poz. 139, zm. Dz. U. z 1999 r. Nr 41, poz. 412) oraz na podstawie uchwały Nr XII/99/99 Rady Gminy Prusice z 27 sierpnia 1999 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu uchwala się, co następuje:

 

R o z d z i a ł 1

Przedmiot planu

§ 1

Uchwala się zmianę planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice zatwierdzonego uchwałą Nr VII/48/94 Rady Gminy Prusice z dnia 15 grudnia 1994 r. (Dz. Urzędowy Województwa Wrocławskiego nr 7, poz. 46) dotyczącą działki nr 96/7 obręb Prusice (w obszarze oznaczonym symbolem PR33 RP).

§ 2

Ustalenia planu określa uchwała w następującym zakresie:

  1. przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu,
  2. warunki ochrony środowiska i wartości przyrodniczych,
  3. warunki ochrony dóbr kultury,
  4. warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji,
  5. rysunek planu stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

R o z d z i a ł 2

Ustalenia planu

§ 3

Przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu

  1. Ustala się przeznaczenie terenu na cele przemysłu z lokalizacją urządzeń i sieci infrastruktury technicznej, niezbędnej dla prawidłowej obsługi obszaru, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 i 2.
  2. Wyznacza się nieprzekraczalną linię zabudowy, która określa maksymalny zasięg dopuszczalnej zabudowy działki w tym: 40 m od linii rozgraniczających dróg oraz 15 m od południowej granicy terenu.
  3. Zabudowę należy kształtować jako zwarte zespoły obiektów o rozczłonkowanej bryle, w terenie otwartym, powiązane przestrzennie z otoczeniem poprzez osie kompozycyjne, place i aleje wyznaczone projektowaną zielenią z zastrzeżeniem § 5 ust. 1.
  4. Dla zabudowy ustala się wymagania w zakresie jakości architektury i standardu wykończenia elewacji oraz elementów zagospodarowania terenu z zielenią izolacyjną, z zastrzeżeniem § 4 ust. 5.
  5. Wymagania określone w ust. 3 i 4 należy uwzględnić na etapie koncepcji zawierającej studium sylwety zabudowy od strony drogi krajowej z ustaleniem: kolorystyki, faktury materiałów oraz oświetlenia obiektów i terenu z projektowaną zielenią.
  6. Należy projektować wzdłuż drogi powiatowej chodnik i ścieżkę rowerową w formie alei ze szpalerami drzew na części działki dostępnej publicznie.
  7. Nieprzekraczalną linię ogrodzenia wyznacza linia rozgraniczająca z uwzględnieniem rezerw terenu dla modernizacji dróg oraz terenu dostępnego publicznie, o którym mowa w ust. 6.

§ 4

Warunki ochrony środowiska i wartości przyrodniczych

1. Dopuszcza się funkcje nie powodujące szkodliwej uciążliwości dla środowiska z obsługą w zakresie infrastruktury na zasadach określonych w § 6.

2. Nie dopuszcza się funkcji o wodochłonnym procesie produkcji. Stosowanie wody w procesach technologicznych wymaga systemu zamkniętego obiegu wody.

3. W zakresie gospodarki odpadami należy przestrzegać zasad postępowania z odpadami, a w szczególności uzyskać stosowne zezwolenia na wytwarzanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych oraz uzgodnić sposób postępowania z odpadami na podstawie przepisów szczególnych. Ustala się zakaz unieszkodliwiania odpadów poprzez składowanie na działce własnej.

4. W przypadku projektowania instalacji mogących spowodować nadzwyczajne zagrożenia środowiska oraz występowania substancji niebezpiecznych w procesie technologicznym, obowiązują przepisy szczególne.

5. W celu utrzymania walorów przyrodniczych i krajobrazowych projektowanego obszaru chronionego krajobrazu Wzgórz Trzebnickich, dla obszaru inwestycji ustala się zasadę harmonijnego wpisania zabudowy, w zakresie formy i skali architektonicznej w krajobrazie otwartym, w szczególności w widokach z drogi krajowej, na zasadach określonych w § 3 ust.3 i 4.

6. Dla całej działki należy projektować zespoły zieleni – w szczególności zieleń izolacyjną w postaci szpalerów drzew i krzewów wzdłuż granic działki.

7. Ustala się wymagany, minimalny procent udziału terenów o przepuszczalnej nawierzchni i zagospodarowanych zielenią, o której mowa w ust. 6 – w wysokości 25%.

8. Obszar Najwyższej Ochrony Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 303 “Pradolina Baryczy – Głogów ” w obszarze planu podlega ochronie na mocy przepisów szczególnych.

§ 5

Warunki ochrony dóbr kultury

1. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo strefy ochrony ekspozycji panoramy Prusic oraz w celu ochrony środowiska kulturowego, ustala się zasadę projektowania zabudowy zharmonizowanej z krajobrazem kulturowym obszaru na zasadach określonych w § 3 ust.3.

2. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo znanych odkryć zabytków archeologicznych, ustala się obowiązek powiadomienia przez inwestora służby archeologicznej WO SOZ we Wrocławiu na 7 dni przed rozpoczęciem robót ziemnych celem prowadzenia inspekcji.

§ 6

Warunki obsługi w zakresie infrastruktury technicznej

i komunikacji

1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się:

dostawę wody z istniejącego wodociągu grupowego Bychowo – Strupina, poprzez budowę przyłączy z przewodu o średnicy 160, ułożonego wzdłuż drogi Prusice – Kosinowo, na warunkach określonych przez właściciela sieci.

2. W zakresie odprowadzania ścieków sanitarnych i przemysłowych ustala się:

1) odprowadzanie ścieków sanitarnych do istniejącej kanalizacji sanitarnej w ulicy Polnej, na warunkach określonych przez właściciela sieci,

2) budowę sieci kanalizacji sanitarnej w liniach rozgraniczających projektowanych ulic,

3) wstępne oczyszczenie ścieków przemysłowych o przekroczonych dopuszczalnych wartościach zanieczyszczeń w oczyszczalni zakładowej, zlokalizowanej na działce inwestora, przed ich wprowadzeniem do kanalizacji sanitarnej.

3. W zakresie odprowadzania wód deszczowych ustala się:

1) wyposażenie w sieć kanalizacji deszczowej obszaru zainwestowania,

2) budowę kanalizacji deszczowej w liniach rozgraniczających ulic,

3) obowiązek zneutralizowania substancji ropopochodnych lub chemicznych, jeżeli takie wystąpią w wodach deszczowych, przed ich wprowadzeniem do kanalizacji deszczowej,

4) utwardzenie i skanalizowanie terenów, na których może dojść do zanieczyszczeń substancjami, o których mowa w pkt 3,

5) odprowadzenie wód deszczowych do rowu melioracyjnego znajdującego się na zachód od terenu planu, na warunkach określonych przez właściciela rowu.

4. W zakresie zaopatrzenia w energię cieplną ustala się:

1) lokalne źródła ciepła na paliwo płynne, gazowe lub elektryczne,

2) stosowanie urządzeń o wysokiej sprawności grzewczej i niskim stopniu emisji zanieczyszczeń.

5. W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się:

1) zasilanie terenu planu z istniejącej sieci średniego napięcia na warunkach określonych przez ZE Oborniki Śl.

2) budowę stacji transformatorowej zasilającą zabudowę w zależności od potrzeb na terenach własnych inwestora,

3) budowę sieci kablowej niskiego napięcia zasilającej planowane obiekty.

6. W zakresie obsługi komunikacyjnej ustala się:

1) na działce 96/7 należy rezerwować teren dla:

a) modernizacji drogi krajowej nr 5, docelowo jako drogi w klasie GP (główna ruchu przyspieszonego), dwujezdniowej poza terenem zabudowy – o szerokości w liniach rozgraniczających 45 m,

b) modernizacji drogi powiatowej nr 47547, docelowo jako drogi w klasie Z (zbiorczej) – o szerokości w liniach rozgraniczających 25 m,

c) budowy drogi gminnej, jako drogi w klasie L (lokalnej) – o szerokości w liniach rozgraniczających 15 m, przylegającej do drogi krajowej a powiązanej z drogą powiatową,

d) budowy drogi gminnej, jako drogi w klasie D (dojazdowej) – o szerokości w liniach rozgraniczających 15 m,

2) wjazdy na działkę należy realizować z drogi powiatowej,

3) dla potrzeb obsługi działki przemysłowej, dla pojazdów ciężkich i osobowych, powiązanie drogi powiatowej z drogą krajową wymaga modernizacji skrzyżowania i zjazdów w zakresie przebudowy niezbędnym dla uzyskania wymaganego poziomu bezpieczeństwa, na warunkach określonych przez zarządcę drogi,

4) miejsca parkingowe, dla potrzeb związanych z użytkowaniem terenu, należy w całości lokalizować na działce własnej, w pasie zieleni izolacyjnej.

R o z d z i a ł 3

Postanowienia końcowe

§ 7

Na podstawie art. 10 ust. 3 w związku z art. 36 ust. 3 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, ustala się stawkę jednorazowej opłaty w wysokości 10% od wzrostu wartości nieruchomości na terenie objętym planem.

§ 8

Z dniem wejścia w życie niniejszej uchwały tracą moc ustalenia dotyczące obszaru objętego planem, a zawarte w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego gminy Prusice zatwierdzonym uchwałą 36/XX/82 Gminnej Rady Narodowej w Prusicach z dnia 11 lutego 1982 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego nr 4/82 poz. 34) ze zmianami – uchwała Nr VII/48/94 Rady Gminy Prusice z dnia 15 grudnia 1994 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wrocławskiego nr 13/94).

§ 9

Zarząd Gminy Prusice oraz Wójt Gminy Prusice sprawują bieżący nadzór nad przestrzeganiem i realizacją ustaleń niniejszego planu.

§ 10

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego.

PRZEWODNICZĄCY

RADY GMINY

EUGENIUSZ PIETRUSZKA

Załącznik nr 1 do uchwały Nr XV/159/99 Rady Gminy Prusice z dnia 30 grudnia 1999 r.